Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-201/12-2/JR
z 18 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-201/12-2/JR
Data
2012.06.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odrębna własność lokalu
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
zbycie nieruchomości


Istota interpretacji
1.Czy po sprzedaży przedmiotowego lokalu nr X przy ul. Z. nr Y. w K. powstanie obowiązek zapłaty przez Wnioskodawczynię podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość?
2.Czy po sprzedaży przedmiotowego lokalu nr X przy ul. Z. nr Y. w K. powstanie obowiązek zapłaty przez Wnioskodawczynię podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży związanego z tym lokalem udziału w gruncie i powierzchniach wspólnych?



Wniosek ORD-IN 288 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 20 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości stanowiącej odrębną własność lokalu mieszkalnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości stanowiącej odrębną własność lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu …lutego 2003 r. mąż Wnioskodawczyni zawarł umowę sprzedaży, mocą której nabył własnościowe prawo do spółdzielczego lokalu mieszkalnego nr X., przy ulicy Z. nr Y w K. W punkcie II umowy z dnia …lutego 2003 r. mąż Wnioskodawczyni oświadczył, iż prawo to kupuje za pieniądze pochodzące z majątku odrębnego (kopia umowy z dnia …lutego 2003 r. w załączeniu).

W dacie wymienionej wyżej transakcji Wnioskodawczyni i Jej mąż pozostawali w ustroju wspólności majątkowej. Zainteresowana i Jej mąż nigdy nie zawierali umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy).

W dniu …marca 2009 r. mąż Wnioskodawczyni, zawarł umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na rzecz członka spółdzielni cyt. „w trybie art. 17 ze znaczkiem 14 i in. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. 2003 r., Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)”, kopia umowy z dnia …marca 2009 r. w załączeniu.

Na mocy wymienionej wyżej umowy z dnia …marca 2009 r. mąż Wnioskodawczyni nabył odrębną własność lokalu mieszkalnego nr X., przy ul. Z. nr Y w K. wraz z piwnicą, z własnością którego związany jest udział wynoszący 49/2663 części w działkach nr … i … oraz z częściach wspólnych budynku pozostałych po wydzieleniu.

Małżeństwo Wnioskodawczyni, zostało rozwiązane przez rozwód wyrokiem Sądu Okręgowego w K. z dnia …grudnia 2009 r.

W dniu ...kwietnia 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła z byłym mężem, umowę częściowego podziału majątku dorobkowego, w formie aktu notarialnego, na mocy której strony uznały, iż przedmiotowy lokal mieszkalny nr X., położony przy ul. Z. nr Y w K. stanowił składnik ich majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową, a w dacie zawarcia umowy podziału majątku dorobkowego był przedmiotem ich współwłasności po #189; części (§ 2 pkt 3 umowy z dnia …kwietnia 2010 r.). Kopia umowy z dnia …kwietnia 2010 r. w załączeniu.

Strony umowy z dnia …kwietnia 2010 r. wniosły o wpisanie w księdze wieczystej przedmiotowego lokalu o numerze XXX prawa współwłasności po #189; części na rzecz Wnioskodawczyni i Jej byłego męża, co zostało dokonane.

W umowie z dnia …kwietnia 2010 r. częściowego podziału majątku dorobkowego były mąż Wnioskodawczyni oświadczył, że cyt. „składając w dniu …lutego 2003 r., przy nabyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nr X przy ul. Z. nr Y w K. oświadczenie, iż cenę nabycia pokrywa on środkami pochodzącymi z jego majątku osobistego, był w błędzie co do znaczenia takiego oświadczenia i całość środków na zakup tego prawa jak również na jego przekształcenie w odrębna własność, zgodnie z umową z dnia … marca 2009 r., stanowiła składnik majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową z Wnioskodawczynią (strona 2 akapit 6 aktu notarialnego z dnia …kwietnia 2010 r.).

Wnioskodawczyni potwierdziła powyższy fakt w umowie częściowego podziału majątku dorobkowego (strona 2 akapit 6 zdanie ostatnie).

Wnioskodawczyni i Jej były mąż zobowiązali się w umowie częściowego podziału majątku dorobkowego sprzedać przedmiotowy lokal nr X przy ul. Z. nr Y w K., a całość środków ze sprzedaży zobowiązali się darować w częściach równych dzieciom.

W wykonaniu wskazanego wyżej zobowiązania Wnioskodawczyni i Jej były mąż zawarli w dniu …stycznia 2012 r., umowę przedwstępną sprzedaży z T. P., w której zobowiązali się do dnia … marca 2012 r., zawrzeć umowę przyrzeczoną sprzedaży prawa odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego nr X przy ul. Z. nr Y. w K..

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy po sprzedaży przedmiotowego lokalu nr X przy ul. Z. nr Y. w K. powstanie obowiązek zapłaty przez Wnioskodawczynię podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość...
  2. Czy po sprzedaży przedmiotowego lokalu nr X przy ul. Z. nr Y. w K. powstanie obowiązek zapłaty przez Wnioskodawczynię podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży związanego z tym lokalem udziału w gruncie i powierzchniach wspólnych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż lokalu mieszkalnego nr X przy ul. Z. nr Y. w K., stanowiącego odrębną nieruchomość, jak i udziału we współwłasności gruntu związanego z przedmiotowym lokalem i powierzchni wspólnych nie stanowi dla Wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego ani od przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, ani od sprzedaży związanego z tym lokalem udziału w gruncie i powierzchniach wspólnych.

Zdaniem Wnioskodawczyni nabyła ona przedmiotową nieruchomość razem z mężem w dacie …lutego 2003 r., gdyż razem z mężem pozostawali wówczas w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, a także z uwagi na fakt, że mąż złożył przy umowie częściowego podziału majątku dorobkowego, w dniu …kwietnia 2010 r., oświadczenia o uchyleniu się od błędu co do pochodzenia środków służących nabyciu zarówno własnościowego prawa do spółdzielczego lokalu jaki późniejszego nabycia odrębnej własności tego lokalu, co Wnioskodawczyni potwierdziła. W dacie transakcji z …lutego 2003 r. Wnioskodawczyni i mąż pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, nigdy nie zawierali umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy).

W umowie z dnia …kwietnia 2010 r. częściowego podziału majątku dorobkowego były mąż oświadczył, iż cyt. „składając w dniu …lutego 2003 r., przy nabyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nr X przy ul. Z. nr Y. w K. oświadczenie, iż cenę nabycia pokrywa on środkami pochodzącymi z jego majątku osobistego był w błędzie co do znaczenia takiego oświadczenia i całość środków na zakup tego prawa jak również na jego przekształcenie w odrębna własność stanowiła składnik majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową z K. P.”.

W umowie częściowego podziału majątku dorobkowego z …kwietnia 2010 r. strony uznały, iż przedmiotowy lokal mieszkalny nr X, położony przy ul. Z. nr Y. w K. stanowił składnik ich majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową a w dacie zawarcia umowy podziału majątku dorobkowego był przedmiotem ich współwłasności po #189; części.

Zatem, Wnioskodawczyni uważa, iż nabyła lokal w 2003 r.

Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu w 2009 r. i następnie jego przeniesienie w trybie ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, co zdaniem Zainteresowanej miało miejsce w niniejszej sprawie, nie zmienia daty nabycia lokalu, które nastąpiło w dacie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu tj. …lutego 2003 r.

Zgodnie z prawem cywilnym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców, podlega egzekucji oraz umożliwia ono korzystanie z lokalu i rozporządzanie tym prawem na zasadach zbliżonych do prawa własności. Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu skutkuje uzyskaniem pełni uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawa do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości. W przypadku nabycia przez podatnika spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przekształconego następnie w odrębną własność, w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) termin pięcioletni powinien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego tj. od dnia …lutego 2003 r. w niniejszej sprawie.

Wnioskodawczyni wskazuje, że przekształcenie tego prawa w odrębną własność w 2009 r. znaczy wyłącznie zmianę formy prawnej do lokalu i zdarzenie to jest neutralne z punktu widzenia prawa podatkowego.

Od daty nabycia spółdzielczego prawa do lokalu należy liczyć 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, przy sprzedaży w 2012 r. przedmiotowego lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, jak i udziału we współwłasności gruntu związanego z przedmiotowym lokalem i powierzchni wspólnych nie powstanie przychód, gdyż sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, a zatem nie będzie skutkować dla Wnioskodawczyni powstaniem obowiązku zapłaty podatku od przychodu z tytułu tej sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródeł przychodów zalicza się odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego …lutego 2003 r., mąż Wnioskodawczyni nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W zawartej umowie oświadczył, że prawo to kupuje za pieniądze pochodzące z majątku odrębnego. W dacie transakcji Wnioskodawczyni i Jej mąż pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, nie zawierali intercyzy.

W dniu …marca 2009 r., mąż Zainteresowanej zawarł umowę ustanowienia odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na członka spółdzielni. Na mocy ww. umowy mąż Wnioskodawczyni uzyskał udział wynoszący 49/2663 części w działkach nr … i …. oraz częściach wspólnych budynku pozostałych po wydzieleniu.

Małżeństwo Wnioskodawczyni zostało rozwiązane w wyniku rozwodu w dniu … grudnia 2009 r.

W dniu …kwietnia 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła z byłym mężem, umowę częściowego podziału majątku dorobkowego, w formie aktu notarialnego, na mocy której strony uznały, iż przedmiotowy lokal mieszkalny stanowił składnik ich majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową, a w dacie zawarcia umowy podziału majątku dorobkowego był przedmiotem ich współwłasności po #189; części. W umowie tej, były mąż Wnioskodawczyni oświadczył, iż cyt. „składając w dniu …lutego 2003 r., przy nabyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nr X. przy ul. Z. nr Y. w K. oświadczenie, iż cenę nabycia pokrywa on środkami pochodzącymi z jego majątku osobistego był w błędzie co do znaczenia takiego oświadczenia i całość środków na zakup tego prawa jak również na jego przekształcenie w odrębna własność stanowiła składnik majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową z K. P.”.

Strony wniosły o wpisanie w księdze wieczystej przedmiotowego lokalu, prawa współwłasności po #189; części na rzecz Wnioskodawczyni i Jej byłego męża.

Wnioskodawczyni wskazuje, że lokal nabyła w 2003 r.

Wnioskodawczyni i Jej były mąż zawarli przedwstępną umowę sprzedaży w której zobowiązali się do dnia …marca 2012 r., zawrzeć umowę przyrzeczoną sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie prawa własności nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność w formie aktu notarialnego jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nabycie udziału w prawie do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość przez Wnioskodawczynię nastąpiło w 2003 r., w wyniku nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Innymi słowy, od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia minęło już 8 lat i tym samym okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych już upłynął. Zatem, w przedmiotowej sprawie planowane odpłatne zbycie udziału w nieruchomości stanowiącej odrębną własność lokalu mieszkalnego nie będzie stanowić dla Wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. Tym samym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego wraz z prawem do udziału w nieruchomości wspólnej.

Reasumując, w świetle wyżej powołanych przepisów i przedstawionego przez Wnioskodawczynię zdarzenia przyszłego, należy uznać, iż odpłatne zbycie udziału w nieruchomości stanowiącej odrębną własność lokalu mieszkalnego nie będzie podlegać w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Krańcowo należy dodać, iż dołączone dokumenty nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji, gdyż tutejszy organ w toku wydawania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego nie ma stosownego umocowania w przepisach prawa, umożliwiającego weryfikację przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Jednocześnie należy zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tut. Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku, ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, został złożony przez Wnioskodawczynię, jako jednego ze współwłaścicieli nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego współwłaściciela (byłego męża).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj