Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1195/11/DP
z 24 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1195/11/DP
Data
2012.02.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
konkursy
nagrody
umowa cywilnoprawna
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy przychód z tytułu wygranej w opisanym powyżej konkursie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów z tytułu wygranych w konkursach na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jako przychód z działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2011 r. (data wpływu 2 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca brał udział w konkursie organizowanym przez „R.” S.A. oraz „A.” S.A. Podstawą konkursu był regulamin, określający m.in. warunki uczestnictwa, sposób wyłaniania zwycięzców, komisję konkursową, sposób wydawania nagród.

Konkurs skierowany został do osób fizycznych, które zamierzają założyć własną działalność gospodarczą i polegał na opracowaniu biznesplanu takiej działalności. Nagrody w konkursie mają charakter pieniężny, przy czym muszą zostać przeznaczone na zrealizowanie pomysłów opisanych w konkursowych biznesplanach. Laureaci konkursu są zobowiązani do założenia działalności gospodarczej i wydatkowania środków otrzymanych w ramach nagrody na cele tej działalności. Organizatorzy rozliczają zwycięzców z przeznaczenia środków. Wypłata nagrody, zgodnie z regulaminem konkursu, dokonywana jest na rachunek bankowy założony dla celów nowoorganizowanej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca zajął II miejsce w przedmiotowym konkursie, otrzymując nagrodę w wysokości 50.000 zł netto. Zarówno w chwili zgłoszenia do udziału w konkursie, jak i w chwili wyłonienia laureatów, Wnioskodawca nie był przedsiębiorcą. Działalność gospodarcza zgłoszona została dopiero w konsekwencji wygrania konkursu, co było warunkiem wypłaty środków z nagrody. Zgodnie z warunkami konkursu, nagroda została przelana na rachunek bankowy Wnioskodawcy założony dla potrzeb organizowanej działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przychód z tytułu wygranej w opisanym powyżej konkursie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów z tytułu wygranych w konkursach na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jako przychód z działalności gospodarczej...


Wnioskodawca uważa, że przychód z tytułu wygranej w konkursie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów z tytułu wygranych w konkursach na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, stanowi lex specialis w stosunku do ogólnych zasad opodatkowania, przewidziany do opodatkowania przychodu ze szczególnego źródła, jakim jest wygrana w konkursie. Opisany wyżej przychód po stronie Wnioskodawcy niewątpliwie stanowi przychód z tak opisanego źródła. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia „konkurs”, również w obowiązującym systemie prawnym brak jest legalnej definicji tego pojęcia, wobec tego w celu określenia ich znaczenia uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej. Według definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (pod red. M. Szymczaka, PWN, Warszawa 2002 r.), konkurs to „impreza, przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp. zwykle wyróżnionych nagrodami".

Nagroda, jaką otrzymał Wnioskodawca, nosi wszelkie cechy nagrody otrzymywanej w tak rozumianym konkursie: warunkiem udziału w konkursie było wykonanie specjalnego zadania polegającego na opracowaniu biznesplanu. Do konkursu stanęło przeszło 700 osób. Wyłonienie laureatów odbywało się w trzech etapach. Na podstawie biznes planów wyłoniona została grupa 12 finalistów, która musiała odpowiadać na pytania jury, „obronić" i zaprezentować swój pomysł na firmę. Konkurs wyłonił ostatecznie 3 laureatów, w tym Wnioskodawcę spośród ponad 700 uczestników. W tych okolicznościach w szczególności nie ma podstaw do opodatkowania tak uzyskanego dochodu jako dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3). Po pierwsze bowiem, ani w chwili zgłoszenia do udziału w konkursie, ani w chwili ogłoszenia jego wyników, Wnioskodawca nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej. Jej założenie jest dopiero skutkiem wygrania konkursu. W szczególności środki zaangażowane przez Wnioskodawcę do udziału w konkursie (koszty dojazdu, wolny czas, program do przygotowania biznesplanu, prezentacji) nie były związane z taką działalnością, zaś udział w konkursie nie miał charakteru zarobkowej działalności wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły. Założenie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest dopiero skutkiem wygranej, natomiast sam przychód z wygranej został wygenerowany przed założeniem działalności. Wnioskodawca jest obecnie dopiero na etapie organizowania działalności gospodarczej, do czego wykorzysta środki pochodzące z wygranej w konkursie, na tej samej zasadzie na jakiej musiałby zaangażować prywatne dochody opodatkowane wcześniej na innej zasadzie (np. swoje dochody ze stosunku pracy).

Niezależnie od braku jakiegokolwiek związku pomiędzy omawianym przychodem a działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, wystarczającą podstawą do opodatkowania przychodu z tytułu wygranej w konkursie na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest szczególny charakter tego przepisu (lex specialis) w stosunku opodatkowania na zasadach ogólnych (przychody ze stosunku pracy, przychody z działalności gospodarczej). Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 października 2011 r., IPPB1/415-648/11-4/EC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 9 tego przepisu:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • inne źródła.


Definicja działalności gospodarczej zawarta jest w art. 5a pkt 6 tejże ustawy. Zgodnie z tą definicją, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat,w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Natomiast w myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Z treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do brzmienia art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy: z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Jak stanowi art. 30 ust. 3 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa m.in. w ust. 1 pkt 2, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawierają definicji pojęcia konkurs oraz nagroda, wobec czego w celu ich określenia uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl/szukaj/nagroda), „konkurs” to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp., natomiast „nagroda” to dyplom, odznaczenie, pieniądze lub wartościowy przedmiot będące formą uznania lub wyróżnienia za osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, w zawodach, itp. Z definicji tych wynika, iż jakieś przedsięwzięcie można określić mianem konkursu, jeśli istnieje w nim element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. W powszechnym rozumieniu konkurs to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria. Równie ważna jak element współzawodnictwa jest strona formalna całego przedsięwzięcia. Konieczne jest bowiem sporządzenie regulaminu konkursu, w którym określona zostanie nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Z treści złożonego wniosku wynika, że nagroda, jaką otrzymał Wnioskodawca, nosi wszelkie cechy nagrody otrzymywanej w tak rozumianym konkursie, bowiem warunkiem udziału w konkursie było wykonanie specjalnego zadania polegającego na opracowaniu biznesplanu. Do konkursu stanęło przeszło 700 osób. Wyłonienie laureatów odbywało się w trzech etapach. Na podstawie biznes planów wyłoniona została grupa 12 finalistów, która musiała odpowiadać na pytania jury, „obronić" i zaprezentować swój pomysł na firmę. Konkurs wyłonił ostatecznie 3 laureatów, w tym Wnioskodawcę spośród ponad 700 uczestników. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że w chwili zgłoszenia do udziału w konkursie, ani w chwili ogłoszenia jego wyników, nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej. Jej założenie jest skutkiem wygrania konkursu. Środki zaangażowane przez Wnioskodawcę do udziału w konkursie (koszty dojazdu, wolny czas, program do przygotowania biznesplanu, prezentacji) nie były związane z taką działalnością, zaś udział w konkursie nie miał charakteru zarobkowej działalności wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu wygranej w konkursie będzie stanowił przychód z innego źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ww. ustawy) i będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy zawarte w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej, tutejszy organ informuje, że została ona wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj