Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-196/12-2/UNR
z 19 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP4/443-196/12-2/UNR
Data
2012.06.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa towarów
przekazanie nieodpłatne
udział w spółce


Istota interpretacji
Transakcja nieodpłatnego przekazania prawa własności i udziałów w prawach własności działek gruntowych przez Wnioskodawcę na rzecz wspólników spółki będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przy nabyciu ww. prawa Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, a zatem ww. przekazanie nie stanowi dostawy towarów. Tym samym, transakcja nie będzie podlegała obowiązkowi wykazania w deklaracji VAT-7



Wniosek ORD-IN 306 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania prawa własności i udziałów w prawach własności działek należących do Wnioskodawcy na cele osobiste wspólników– jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania prawa własności i udziałów w prawach własności działek należących do Wnioskodawcy na cele osobiste wspólników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 23 kwietnia 2008 roku, jako jedyni wspólnicy spółki, pozostający we wspólności majątkowej małżonkowie M. i G., posiadający prawa własności położonych w miejscowości X działek gruntu: 310, 311/1, 311/2, 311/3, 311/4, 311/5 i 312, aktem notarialnym przeniesienia własności w ramach podwyższenia wkładów, wnieśli do majątku Spółki:

  • prawo własności działek 311/1 i 311/2,
  • udział 3/5 w prawie współwłasności działki 312,
  • udział 22/50 w prawie współwłasności działki 311/5,
  • udział 3/5 w prawie współwłasności działki 310,
  • udział 21 /50 w prawie współwłasności działek 311/4 i 311/5.

Tym samym aktem notarialnym wspólnicy wnieśli do majątku spółki również udziały w innych działkach, położonych w miejscowości Y, ale te udziały nie wchodzą w zakres zdarzenia objętego wnioskiem o interpretację.

Wszystkie wymienione działki są niezabudowane i położone na gruntach rolnych, dla których nie ma od 1 stycznia 2003 r. planu zagospodarowania przestrzennego. Nie została wydana również decyzja o warunkach zabudowy. Spółka nie czyniła na tych działkach żadnych nakładów ani nie wykorzystywała ich w żaden sposób w prowadzonej działalności gospodarczej. Przy nabyciu nie przysługiwało Spółce prawo odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż taki podatek nie wystąpił. Spółka zamierza otrzymane, opisane wyżej składniki majątku, przekazać (zwrócić) nieodpłatnie wspólnikom.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu opisanej transakcji przekazania prawa własności i udziałów w prawach własności działek spółka będzie podatnikiem w podatku VAT, a transakcja ta będzie zwolniona od podatku, czy też transakcja ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i w konsekwencji nie będzie podlegała wykazaniu w deklaracji VAT-7...

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Planowana transakcja będzie transakcją jednorazową, a okoliczności jej wykonania nie wskazują (wręcz wykluczają) na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Opisany wyżej majątek nie był wykorzystywany dla celów zarobkowych. Nie istnieją zatem przesłanki do uznania, iż transakcja ta będzie zrealizowana w ramach działalności gospodarczej Spółki, o której mowa w art. 15 powołanej ustawy. W ocenie Spółki transakcja ta wchodzi w zakres zwykłego wykonywania prawa własności majątku niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Spółkę. Zdaniem Spółki stanowi to, że przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała przepisom o podatku VAT.
  2. Niezależnie od powyższego, rozpatrując planowaną transakcję z punktu widzenia art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała przepisom ustawy, ponieważ w art. 7 mowa jest o odpłatnej dostawie towarów (ust. 1) oraz o nieodpłatnej dostawie towarów, przy nabyciu których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (ust. 2). W przypadku nabycia wymienionych działek prawo takie nie przysługiwało, a planowana dostawa będzie nieodpłatna.
  3. Z kolei, w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9, planowana dostawa będzie zwolniona od podatku VAT, gdyż przedmiotem dostawy będą grunty niezabudowane inne niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Wobec opisanych w punktach 1 -3 przyszłych stanów, Spółka prezentuje pogląd, że rozpatrując postawiony w pytaniu problem, należy ustalić hierarchię pierwszeństwa (zakresu) powołanych przepisów. Zdaniem Spółki, pierwszym w tej hierarchii jest przepis art. 15 ustawy, najbardziej ogólny, ustalający czy podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem. Dopiero po ustaleniu, że dostawca jest podatnikiem, można rozpatrywać, czy sama transakcja podlega przepisom ustawy (art. 7). Nie wcześniej niż po dokonaniu takiego ustalenia staje się możliwym zastosowanie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

W wyniku przedstawionych rozważań Spółka nie będzie podatnikiem podatku VAT od przyszłej transakcji na podstawie art. 15 ust. 1 i ust. 2 powoływanej ustawy i nie powinna jej wykazać w deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zatem, co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższe oznacza, że nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem.

Zatem niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów – w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – mocą ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wspólnicy spółki jawnej, pozostający we wspólności majątkowej małżonkowie M. i G., posiadający prawa własności położonych w miejscowości X działek gruntu: 310, 311/1, 311/2, 311/3, 311/4, 311/5 i 312, aktem notarialnym przeniesienia własności w ramach podwyższenia wkładów, wnieśli do majątku Spółki:

  • prawo własności działek 311/1 i 311/2,
  • udział 3/5 w prawie współwłasności działki 312,
  • udział 22/50 w prawie współwłasności działki 311/5,
  • udział 3/5 w prawie współwłasności działki 310,
  • udział 21 /50 w prawie współwłasności działek 311/4 i 311/5.

Wszystkie wymienione działki są niezabudowane i położone na gruntach rolnych, dla których nie ma od 1 stycznia 2003 r. planu zagospodarowania przestrzennego. Nie została wydana również decyzja o warunkach zabudowy. Wnioskodawca nie czynił na tych działkach żadnych nakładów ani nie wykorzystywał ich w żaden sposób w prowadzonej działalności gospodarczej. Przy nabyciu Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Wnioskodawca zamierza otrzymane, opisane wyżej składniki majątku, przekazać (zwrócić) nieodpłatnie wspólnikom.

W myśl art. 8 § 2 i art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Z kolei, art. 28 Kodeksu spółek handlowych precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

W świetle powyższych regulacji majątek spółki jawnej jest prawnie wydzielony.

Wspólnicy Spółki wnieśli do majątku Spółki prawo własności działek i udziały w prawie własności działek. Przeniesienie prawa własności nastąpiło w celu podwyższenia wkładów. Prawo własności działek i udziały w prawach własności działek stały się zatem majątkiem Spółki. Wnioskodawca dokonując przekazania ww. praw własności działek i udziałów w prawach własności dokona tych czynności na majątku należącym do Spółki jako podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Powyższe okoliczności nie stanowią podstawy aby twierdzić, iż transakcja ta wchodzi w zakres zwykłego wykonywania prawa własności majątku niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Spółkę.

Przedmiotowe przekazanie będzie jednak podlegało wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług z uwagi na fakt, iż nie będzie stanowiło dostawy towarów

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż nieodpłatne przekazanie nieruchomości gruntowej na rzecz wspólników spółki będzie czynnością wyłączoną od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż planowane wycofanie nieruchomości przez Wnioskodawcę na rzecz wspólników spółki nie będzie dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Co prawda nieodpłatnego przekazania prawa własności działek i udziałów w prawach własności działek – a więc w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towaru – dokonuje podatnik i towary te należą do jego przedsiębiorstwa, jednakże w związku z ich nabyciem, Zainteresowanemu – jak oświadczył we wniosku – nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W konsekwencji brak przesłanek do uznania takiej czynności za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Reasumując, transakcja nieodpłatnego przekazania prawa własności i udziałów w prawach własności działek gruntowych przez Wnioskodawcę na rzecz wspólników spółki będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przy nabyciu ww. prawa Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, a zatem ww. przekazanie nie stanowi dostawy towarów. Tym samym, transakcja nie będzie podlegała obowiązkowi wykazania w deklaracji VAT-7.

Ponieważ w przedmiotowej sprawie uznano, iż nieodpłatne przekazanie ww. praw własności działek i udziałów w prawach własności działek na cele osobiste wspólników podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem VAT, zatem kwestia dotycząca korzystania tej czynności ze zwolnienia od podatku okazała się bezprzedmiotowa.

Zatem oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy (w sytuacji gdy Wnioskodawca stwierdził, iż nie będzie podatnikiem dla tej czynności) należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj