Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/4511-239/16-2/KS1
z 21 kwietnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 24 lutego 2016 r. (data wpływu 26 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie aportu do spółki jawnej nieruchomościjest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie aportu do spółki jawnej nieruchomości


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca będący stroną niniejszego postępowania (J.P.) jest wraz z bratem (A.P. - dalej „Brat”) w częściach równych (tj. po ½ części) współwłaścicielem działki nr ... położonej w miejscowości …..., w gminie ….. przy ulicy …... Działka ta jest niezabudowana i ma powierzchnię 0,3752 ha, przy czym zgodnie z wypisem z rejestru gruntów 0,3368 ha stanowi teren przeznaczony do zabudowy przemysłowej, a 0,0384 ha stanowi grunt rolny. Ponadto działka jest obecnie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który jako przeznaczenie wymienia tereny strefy przemysłowo-technicznej (z przeznaczeniem podstawowym m. in. przemysł produkcyjny, bazy, składy i magazyny; jako przeznaczenie dopuszczalne wymieniona jest zabudowa administracyjno - usługowa).

Nieruchomość została nabyta 23 grudnia 2015 r. przez Wnioskodawcę wraz z Bratem i jej nabycie zostało sfinansowane ze środków prywatnych (jako lokata kapitału) i do majątku prywatnego, jednak Wnioskodawca wraz z Bratem w momencie nabycia nie wykluczali wynajęcia ww. nieruchomości lub wniesienia aportem do spółki osobowej (prawdopodobnie spółki jawnej), w celu pobudowania na niej budynku użytkowego (inwestorem w takiej sytuacji byłaby spółka). Sprzedaż nieruchomości była objęta zwolnieniem z podatku VAT.

Jednocześnie należy wskazać, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą J.P „S….”, będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności nie zajmuje się jednak sprzedażą nieruchomości, nie prowadzi też działalności w zakresie usług developerskich lub budowlanych. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest wynajem mieszkań, lokali użytkowych oraz znaków towarowych (jako podstawowy przedmiot działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi - kod PKD 68.20.Z). Nieruchomość będąca przedmiotem niniejszego wniosku nie była ujęta przez Wnioskodawcę w jego ewidencji środków trwałych, gdyż nie jest ona związana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Będący współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości Brat Wnioskodawcy nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem VAT. Jak wspomniano wcześniej, Wnioskodawca planował wraz z Bratem wnieść aportem do spółki osobowej (jawnej) opisaną wyżej nieruchomość (w części lub w całości). Spółka osobowa zostanie powołana przez Wnioskodawcę wraz z Bratem w celu pobudowania na niej budynku użytkowego i wynajęcia go innemu podmiotowi. Spółka będzie czynnym podatnikiem VAT.

Działka nie była w żaden sposób wykorzystywana do działalności gospodarczej (w szczególności nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy). W stosunku do działki ani Wnioskodawca, ani Brat nie podejmowali takich działań jak: wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego, zmiana przeznaczenia terenu, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania (zabudowy) terenu lub decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, uzbrojenie działki w media, grodzenie lub geodezyjne dzielenie, wydzielenie lub budowa drogi. Ponadto Wnioskodawca ani jego Brat nie dokonywał wcześniej dostawy innych działek (zabudowanych lub niezabudowanych).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


  1. Czy wniesienie przez wnioskodawców aportu w formie nieruchomości do spółki osobowej (jawnej) będzie dla Wnioskodawcy i jego Brata opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy wniesienie przez wnioskodawców aportu w formie nieruchomości do spółki osobowej (jawnej) będzie opodatkowane u Wnioskodawcy i jego Brata podatkiem VAT?
  3. W przypadku gdy odpowiedź na pytanie nr 2 jest negatywna i w związku z tym przedmiotowy aport powinien według organu stanowić odpłatną dostawę towaru wobec której wnioskodawcy działają jako czynni podatnicy VAT, jak należy ustalić podstawę opodatkowania w przypadku wniesienia przez wnioskodawców aportu w formie nieruchomości do spółki osobowej (jawnej)?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Odpowiedź na pytania 2 i 3 zostanie udzielona odrębnie.


Zdaniem Wnioskodawcy oraz jego brata


Ad. 1


Wniesienie nieruchomości aportem do spółki jawnej nie będzie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ przychód z tego tytułu będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 u.p.d.o.f.


Uzasadnienie


Zdaniem Wnioskodawcy oraz jego Brata wniesienie aportu do spółki osobowej (jawnej) niebędącej podatnikiem podatku dochodowego nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, ponieważ przychód z tego tytułu będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 u.p.d.o.f. Poniżej przedstawione zostaną argumenty na uzasadnienie powyższego stwierdzenia.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo- akcyjna. W myśl art. 22 KSH § 1 spółka jawna jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Zgodnie zaś z art. 22 § 2 każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31 KSH (określającym zasadę odpowiedzialności subsydiarnej wspólników).


Stosownie natomiast do treści art. 8 § 1 KSH spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.


Spółka jawna jako osobowa spółka prawa handlowego nie posiada osobowości prawnej. Posiada jednak podmiotowość prawną, co oznacza, że może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Może także posiadać własny majątek, odrębny od majątków jej wspólników. Jednocześnie pamiętać należy, że spółka jawna nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej.

Przechodząc na grunt prawa podatkowego wskazać należy, że zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. u.p.d.o.f opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Takim zwolnieniem zostały objęte m.in. aporty wnoszone do spółek niebędących osobami prawnymi. W myśl bowiem art. 21 ust. 1 pkt 50b u.p.d.o.f. wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.


Stosownie do art. 5a pkt 26 u.p.d.o.f., ilekroć w u.p.d.o.f. jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego, a zatem także spółkę jawną.


Jak wynika z cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 50b u.p.d.o.f., zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają aporty wnoszone m.in. do spółki jawnej, niezależnie od tego jaką mają postać (jednego składnika majątku, zespołu składników majątkowych itp.). Podobnie stwierdził m.in.:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2016 r. (nr ITPB1/4511-1123/15-3/HD);
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2015 r. (nr IPTPB1/415-733/14-2/MR)
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2014 r. (nr IPTPB1/415-707/13-4/KO PIT).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące uregulowania prawne oraz przedstawioną powyżej argumentację należy stwierdzić, że wniesienie aportem do spółki jawnej prawo własności nieruchomości nie będzie skutkować dla Wnioskodawcy oraz dla jego Brata powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Ww. czynność prawna jest bowiem zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b u.p.d.o.f.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie, tut. Organ wskazuje, że Wnioskodawca uzasadniając własne stanowisko, wskazał iż wniesienie nieruchomości aportem do spółki jawnej nie będzie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ przychód z tego tytułu będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 u.p.d.o.f. powołany przepis dotyczy jednak przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni. Mając jednak na uwadze merytoryczną treść opisanego zdarzenia, oraz w dalszej części uzasadnienia stanowiska Wnioskodawca prawidłowe powoływanie przez Niego art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tut. Organ zrozumiał i przyjął, że Wnioskodawca miał na myśli przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy.

Końcowo, odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla tutejszego Organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Nie wywołują one zatem żadnych skutków prawnych w odniesieniu do innych podatników.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanemu niebędącemu Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj