Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4511-292/16-2/AK
z 3 czerwca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2016 r. (data wpływu 13 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej po wartości nominalnej przez jednego ze wspólników spółki z o. o. -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 13 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej po wartości nominalnej przez jednego ze wspólników spółki z o. o.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych [updof] [Wnioskodawca].
Jest jednym z trzech wspólników zarejestrowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej [Spółka]. W związku z uchwałą o podwyższeniu kapitału zakładowego w Spółce, która została podjęta w poprzednim miesiącu, jeden z dwóch pozostałych wspólników [Wspólnik] objął nowo wyemitowane udziały.

Wniesiony przez Wspólnika wkład, w całości pieniężny, przewyższa wartość rynkową obejmowanych przez niego udziałów. Nadwyżka wartości wniesionego wkładu ponad wartość nominalną udziałów przyznanych Wspólnikowi (agio) zostanie, po wpisie podwyższenia kapitału do Krajowego Rejestru Sądowego, przelana do/zaliczona na kapitał zapasowy. Na dzień złożenia niniejszego wniosku, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nie zostało jeszcze zarejestrowane w KRS, a więc skutki prawne podwyższenia kapitału nastąpią dopiero w dacie rejestracji.


Środki pozyskane z podwyższenia kapitału, Spółka planuje przeznaczyć na prowadzoną przez siebie działalność.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z powyższym podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki Wnioskodawca uzyska przychód podlegający opodatkowaniu pdof?


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z powyższym podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu pdof ponieważ nie wystąpią żadne okoliczności z ustawy o pdof, z którymi łączyłoby się powstanie przychodu.

Stosownie do art. 9 ust. 1 updopf opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Z kolei z art. 9 ust. 2 updopf dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.


Art. 10 ust. 1 pkt 7 updopf stanowi, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


Katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych został wymieniony w art. 17 ust. 1 pkt 4 updopf, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in, dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Stosownie do pkt 6) przychód powstaje również w związku z odpłatnym zbyciem udziału w spółce.


Jednocześnie na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1 updopf dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że zasadą jest, opodatkowanie pdof jedynie dochodu (przychodu) faktycznie uzyskanego z tytułu udziału w spółce kapitałowej.


Tym samym, ponieważ sam ewentualny wzrost wartości posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce z tytułu objęcia nowych udziałów przez Wspólnika za wkład o wartości wyższej niż wartość wydawanych mu udziałów, nie niesie za sobą żadnego realnego przysporzenia majątkowego to nie może stanowić przychodu Wnioskodawcy. Wzrost wartości posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce na skutek podwyższenia kapitału zakładowego i objęcia nowych udziałów przez Wspólnika nie posiada przymiotu trwałości. Stanowisko te zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 września 2014 r. nr ILPB2/415-701/14-2/JK.


Analogicznie należy uznać, że spadek wartości udziałów nie oznacza, że podatnik powinien rozpoznawać na tej podstawie koszty uzyskania przychodów.


Tym samym w wyżej zarysowanych okolicznościach, dopiero odpłatne zbycie/umorzenie za wynagrodzeniem udziałów w Spółce przez Wnioskodawcę może stanowić dla niego okoliczność powodującą powstanie przychodu podatkowego - w założeniu, że uzyskany ekwiwalent będzie przysporzeniem o charakterze definitywnym i trwałym (por. wyrok NSA z 19 października 2010 r. sygn. akt II FSK 1047/09).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego - wskazać należy, że orzeczenie te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące.


W związku z tym, organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami – nie tylko innych organów podatkowych, jednak nie stosują wprost tych rozstrzygnięć także i z tego powodu, iż nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj