Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-48/12-5/IZ
z 12 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-48/12-5/IZ
Data
2012.04.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
bilety
karnet
sport
stawka podstawowa podatku


Istota interpretacji
Otrzymywane przez Stronę wynagrodzenie z tytułu sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na naukę gry czyli uczestnictwo w zajęciach sportowo rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%.



Wniosek ORD-IN 258 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 11.01.2012 r. (data wpływu 16.01.2012 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu z dnia 21.02.2012 r., pismem, które wpłynęło do tut. Organu w dniu 8.03.2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki podatku VAT w wysokości 23% dla sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na naukę gry czyli uczestnictwo w zajęciach sportowo-rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.01.2012 r., do tut. Organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uzupełniony na wezwanie tut. Organu z dnia 21.02.2012 r., pismem, które wpłynęło do tut. Organu w dniu 8.03.2012 r., dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki podatku VAT w wysokości 23% dla sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na naukę gry czyli uczestnictwo w zajęciach sportowo rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi firmę jednoosobową zajmującą się nauką i rozpowszechnianiem gry w speedbadmintona (gra podobna do badmintona lecz ciekawsza), wystawiając faktury dla klienta za udział w zajęciach sportowych. Strona wystawia faktury ze stawką 23%, lecz uważa, że powinna wystawiać faktury ze stawką 8% ponieważ jest to rekreacja fizyczna inaczej nazywana rekreacją ruchową.

W 2011 roku pod numerem PKWIU 93.11.10.0 znajdują sie „Usługi związane z działalnością obiektów sportowych” i Strona pod to PKWIU zaliczyłaby sprzedaż karnetów na grę w speedbadmintona.”

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni ma prawo stosować stawkę 8% przy sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na grę w speedbadmintona gdzie nie jest potrzebna opieka instruktora, natomiast, gdy sprzedaż dotyczy biletów wstępu (karnetów) na naukę gry czyli uczestnictwo w zajęciach sportowo rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora winna być zastosowana stawka podstawowa 23%...

Zdaniem Strony sprzedaż biletów wstępu (karnetów) na grę w speedbadmintona gdzie jest potrzebna opieka instruktora winna być opodatkowana stawką 8%, natomiast bilet wstępu (karnet) na naukę czyli uczestnictwo w zajęciach sportowo rekreacyjnych przez instruktora winna być zastosowana stawka podstawowa 23%.

Ponieważ jest to rekreacja fizyczna czyli zajęcia treści ruchowo-sportowych (zabawy sportowe), w których człowiek oddaje się w czasie wolnym dla odpoczynku odnowy sił, przyjemności, rekreacji zdrowia i rozwoju własnej osobowości, natomiast celami rekreacji jest również poprawa utrzymanie budowa sprawności i wydolności fizycznej jak również osiąganie przyjemności i zadowolenia z wysiłku fizycznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w zakresie opodatkowania sprzedaży dotyczącej biletów wstępu (karnetów) na naukę gry czyli uczestnictwo w zajęciach sportowo rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora.

W zakresie opodatkowania sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na grę w speedbadmintona gdzie nie jest potrzebna opieka instruktora wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Co do zasady, w myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym, zgodnie z art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnieniem od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 cyt. ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Przy czym, zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 stycznia 2011r. do 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku wynosi 8%.

Jak wynika z poz. 186 przedmiotowego załącznika, opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8% podlegają, bez względu na symbol PKWiU, „pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi firmę jednoosobową zajmującą się nauką i rozpowszechnianiem gry w speedbadmintona (gra podobna do badmintona lecz ciekawsza), wystawiając faktury dla klienta za udział w zajęciach sportowych.

Zauważyć należy, iż w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zostały wskazane „Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu” bez względu na PKWiU. Ustawodawca nie określił form ani kategorii „wstępu”, które objął 8% stawką podatku. Pod pojęciem „wstępu” określonym w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., strona internetowa - www.sjp.pwn.pl) rozumieć należy możliwość wejścia gdzieś.

Natomiast obowiązujący od 1 lipca 2011r. art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15.03.2011r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, wskazuje, iż:

  1. Usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, o których mowa w art. 53 dyrektywy 2006/112/WE, obejmują świadczenie usług, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej.
  2. Ustęp 1 ma zastosowanie w szczególności do:
    1. prawa wstępu na spektakle, przedstawienia teatralne, występy cyrkowe, targi, do parków rozrywki, na koncerty, wystawy, jak również inne podobne wydarzenia kulturalne;
    2. prawa wstępu na wydarzenia sportowe, takie jak mecze lub zawody;
    3. prawa wstępu na wydarzenia edukacyjne i naukowe, takie jak konferencje i seminaria.
  3. Ustęp 1 nie obejmuje korzystania z obiektów, takich jak sale gimnastyczne i inne, w zamian za opłatę.

Wstęp należy rozumieć zatem jako możliwość wejścia „gdzieś”, co nie jest równoznaczne z możliwością korzystania z dostępnych tam urządzeń. Opłata za wstęp jest opłatą wnoszoną przez np. kibica, co do zasady za uczestniczenie w imprezie poprzez np. oglądanie (uczestnictwo bierne).

Zatem pojęcia usług w zakresie wstępu (o którym mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy) nie można utożsamiać z pojęciem „biletu wstępu” uprawniającego do uczestniczenia w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, które prowadzone są na zasadzie czynnego uczestnictwa w nich. Wstęp np. na zajęcia fitness nie uprawnia korzystającego do wstępu jedynie w sensie wejścia gdzieś, jak to ma miejsce np. w przypadku kupienia biletu do kina, lecz obejmuje również czynne uczestnictwo w zajęciach sportowo - rekreacyjnych.

Zauważyć należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawczyni sprzedaje bilety wstępu (karnety) na naukę gry w speedbadmintona, czyli uczestnictwo w zajęciach sportowo rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora.

Zatem bilet wstępu (karnet) upoważnia osobę będącą w jego posiadaniu do czynnego uczestniczenia w zajęciach sportowo-rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora, których celem jest nauka gry w speedbadmintona. Z tych też względów otrzymywane przez Stronę opłaty, nie mogą być uznane za opłatę za wstęp. Jest to bowiem opłata za czynny udział w zajęciach nauki gry w speedbadmintona. W związku z tym Strona nie może zastosować do otrzymywanego z tego tytułu wynagrodzenia preferencyjnej 8% stawki podatku od towarów i usług wynikającej z art. 41 ust. 2 w związku z pozycją 186 załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji otrzymywane przez Stronę wynagrodzenie z tytułu sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na naukę gry czyli uczestnictwo w zajęciach sportowo rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni w przedmiotowym zakresie uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj