Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4511-268/16-3/AK
z 7 czerwca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 30 marca 2016 r. (data wpływu 4 kwietnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 maja (data wpływu 30 maja 2016 r.) na wezwanie telefoniczne z dnia 25 maja 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłatą odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez udziałowców osoby fizyczne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłatą odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez udziałowców osoby fizyczne.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością [dalej: Wnioskodawca, Spółka]. Udziałowcy będący osobami fizycznymi [dalej: Pożyczkodawcy] udzielili Spółce kilku pożyczek. Umowy pożyczek były zawierane odrębnie przez każdego z Pożyczkodawców. Wysokość oprocentowania została określona na poziomie rynkowym. W przyszłości mogą zostać udzielone kolejne pożyczki. Spółka zamierza rozpocząć wypłatę odsetek od pożyczek na rzecz Pożyczkodawców.

Miejsce zamieszkania Pożyczkodawców znajduje się w Wielkiej Brytanii i będzie potwierdzone certyfikatami rezydencji podatkowej wskazującymi na ich nieograniczony obowiązek podatkowy w Wielkiej Brytanii. Pożyczkodawcy nie prowadzą w Polsce działalności poprzez zakład, z którym związana byłaby wierzytelność, od której płacone są odsetki.


W dniu 25 maja 2016 r. pełnomocnik Wnioskodawcy telefonicznie została wezwana do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • doprecyzowanie czy osoby udzielające pożyczki, udzieliły jej w ramach prowadzonej działalności,
  • przeformułowania pytania.

W dniu 30 maja 2016 r. do tutejszego organu wpłynęło uzupełnienie w którym pełnomocnik Wnioskodawcy wskazała, iż pożyczki udzielone Spółce przez osoby fizyczne były pożyczkami prywatnymi oraz zadano pytanie, które zostało przedstawione poniżej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy przychody uzyskiwane przez Pożyczkodawców z tytułu odsetek od pożyczek będą opodatkowane w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5%, pod warunkiem posiadania certyfikatów rezydencji potwierdzających ich miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, a spółka jako płatnik będzie zobowiązana do poboru podatku?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 3 ust. 2a updof osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Art. 4a updof stanowi natomiast, że przepisy art. 3 ust. 1, la, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Stosownie do art. 29 ust. 1 pkt 1 podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów m.in. z odsetek innych niż wymienione w art. 30a ust. 1 pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 updof od odsetek od pożyczek, z wyjątkiem odsetek od pożyczek, które są udzielone w ramach działalności gospodarczej, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%.

W ocenie Wnioskodawcy, przepis art. 30a ust. 1 pkt 1-3 jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 29 ust. 1 updof, gdyż regulacja ta ma zastosowanie do odsetek od pożyczek udzielanych poza działalnością gospodarczą. Pogląd ten znajduje potwierdzenie w doktrynie: „Tym samym przychody z odsetek wymienione w art. 30a ust. 1 pkt 1-3 i uzyskane przez osobę o ograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce powinny zostać opodatkowane 19% zryczałtowanym podatkiem, o ile nie zaistnieją przesłanki do zastosowania niższej stawki podatku lub zwolnienia z opodatkowania w Polsce na podstawie konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zgodnie z postanowieniami art. 30a ust. 2 PDOFizU. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 24.9.2009 r., IPPB2/415-445/09-2/MG." (J. Marciniuk, (red.) Podatek dochodowy od osób fizycznych. Komentarz., wyd. C.H.Beck, Warszawa 2014 str. 800). Oznacza to, że przy wypłacie na rzecz nierezydentów odsetek wymienionych w art. 30a ust. 1 pkt 1-3 updof, na Spółce jako płatniku ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19% przychodu. Ustęp 2 komentowanego przepisu stanowi, że regulację z art. 30a ust. 1 pkt 1-5 stosuje się uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdzie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, a dokładnie art. 11 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840) (Traktat), który reguluje opodatkowanie dochodu z tytułu odsetek otrzymanych przez nierezydenta. Zgodnie z ustępem 1 ww. przepisu odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Jednakże, na podstawie art. 11 ust. 2 Traktatu takie odsetki mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych odsetek.

Zgodnie z art. 11 ust. 4 Traktatu użyte w artykule 11 określenie "odsetki" oznacza dochód z wszelkiego rodzaju wierzytelności, zarówno zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych hipoteką lub prawem do uczestniczenia w zyskach dłużnika, a w szczególności dochody z pożyczek rządowych oraz dochody z obligacji lub skryptów dłużnych. Określenie to nie obejmuje żadnego dochodu, który jest traktowany jak dywidenda zgodnie z postanowieniami artykułu 10 Traktatu.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym otrzymywane od Spółki odsetki mieszczą się w definicji zawartej w art. 11 ust. 4 Traktatu i będą podlegały opodatkowaniu podatkiem u źródła. Zgodnie z ust. 2 ww. przepisu Spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku według stawki 5%. Skorzystanie z uprawnień przewidzianych w Traktacie może nastąpić jedynie pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania Pożyczkodawców w Wielkiej Brytanii uzyskanymi od nich certyfikatami rezydencji.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 grudnia 2014 r., sygn. IBPBII/2/415-870/14/MZM, w której organ stwierdził, że: „Wnioskodawca jako płatnik w sytuacji zastosowania korzystniejszej stawki wynikającej z Umowy z tytułu odsetek od pożyczki wypłaconych wspólnikom mającym miejsce zamieszkania we Włoszech będzie zobowiązany do obliczenia i poboru 10% podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce. Przy czym zastosowanie stawki podatku wynikającej z Umowy będzie możliwe wyłącznie pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania osób, na rzecz których wypłacane są odsetki - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji, tj. certyfikatem rezydencji." (regulacje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Włochami przewidują w tym zakresie analogiczne postanowienia co Traktat).

Podsumowując, przychody z tytułu odsetek będą podlegać opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5% pod warunkiem posiadania certyfikatów rezydencji potwierdzających miejsce zamieszkania Pożyczkodawców w Wielkiej Brytanii. Podmiotem zobowiązanym do poboru podatku będzie Spółka jako płatnik zgodnie z art. 41 ust. 4 updof.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych - wskazać należy, iż rozstrzygnięcia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanym niebędącym Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj