Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-211/12-4/TS
z 8 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-211/12-4/TS
Data
2012.06.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód
działki
sprzedaż nieruchomości
upływ terminu


Istota interpretacji
Czy w przypadku sprzedaży budynku mieszkalnego wybudowanego na gruncie opisanym we wniosku w okresie krótszym niż 5 lat od wybudowania budynku mieszkalnego, wraz z gruntem posiadanym powyżej 8 lat, na którym wyodrębniono działkę wokół budynku mieszkalnego - wyodrębnienie nastąpi na kilka miesięcy przed sprzedażą - powstanie przychód ze sprzedaży nieruchomości ?



Wniosek ORD-IN 183 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 maja 2012 r. (data wpływu 1 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2012 r. do Izby Skarbowej w Poznaniu Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Przy piśmie z dnia 15 marca 2012 r. ILPB2/415-234/12-3/ES, stosownie do art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) powyższy wniosek został przekazany, celem załatwienia zgodnie z właściwością, do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim. Zgodnie bowiem z § 2 i § 5a ww. rozporządzenia, od 1 kwietnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi jest właściwy do wydania interpretacji indywidualnej, jeżeli wnioskodawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie: lubelskim, łódzkim, opolskim, lub świętokrzyskim.

W związku ze stwierdzeniem braków, o których mowa w art. 14b § 3, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), pismem z dnia 22 maja 2012 r., Nr IPTPB2/415-211/12-2/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych.

Wezwanie wysłane w dniu 22 maja 2012 r., doręczone zostało Wnioskodawcy w dniu 25 maja 2012 r., natomiast w dniu 29 maja 2012 r., Wnioskodawca wysłał pismo w odpowiedzi na ww. wezwanie. W dniu 1 czerwca 2012 r. wpłynęło uzupełnienie do ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest od ponad ośmiu lat właścicielem wraz z żoną gospodarstwa rolnego o powierzchni 5,18 ha - na działce tej znajdują się Jego budynki mieszkalne i gospodarcze. W najbliższym okresie Wnioskodawca planuje na posiadanej działce rolnej wybudować drugi budynek mieszkalny z zamiarem zamieszkania w nim z najbliższą rodziną - w przypadku zmiany planu (zamieszkania najbliższej rodziny), z posiadanej działki rolnej 5,18 ha zostanie wyodrębniona działka o powierzchni ok. 0,10 ha wokół wybudowanego budynku mieszkalnego i wystawiona wraz z wybudowanym na niej budynkiem mieszkalnym do sprzedaży.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że gospodarstwo rolne nabył na podstawie notarialnej umowa kupna - sprzedaży z dnia 10 lipca 2003 r. Odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę - zbycie nieruchomości dotyczy zdarzenia przyszłego niezwiązanego z wykonywaniem działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.

Ponadto Wnioskodawca wskazał przepisy prawa podatkowego będące przedmiotem interpretacji indywidualnej, tj. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży budynku mieszkalnego wybudowanego na gruncie opisanym we wniosku w okresie krótszym niż 5 lat od wybudowania budynku mieszkalnego, wraz z gruntem posiadanym powyżej 8 lat, na którym wyodrębniono działkę wokół budynku mieszkalnego - wyodrębnienie nastąpi na kilka miesięcy przed sprzedażą - powstanie przychód ze sprzedaży nieruchomości ...

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli podatnik na gruncie będącym jego własnością wybuduje dom, to w przypadku sprzedaży tej nieruchomości bieg pięcioletniego terminu należy liczyć od dnia nabycia gruntu - w konkretnym przypadku nie powstanie przychód ze sprzedaży nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodał, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, dlatego też przy jej zdefiniowaniu należy sięgnąć do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zwanej dalej Kodeks cywilny, a w szczególności do art. 46 § 1. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są ze swej natury nieruchomościami, a budynki trwale z gruntem związane są ich częścią składową. Budynek trwale z gruntem związany nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego też, sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca w dniu 10 lipca 2003 r. stał się właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 5,18 ha wraz z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi. W przyszłości Wnioskodawca planuje wybudować budynek mieszkalny na gruncie wchodzącym w skład ww. gospodarstwa rolnego. Jeżeli zmienią się plany zamieszkania w wybudowanym budynku mieszkalnym Wnioskodawca zamierza sprzedać wyodrębnioną działkę ok. 0,10 ha wokół wybudowanego budynku mieszkalnego wraz z budynkiem.

Podział gruntu, który wchodzi w skład gospodarstwa rolnego nabytego w dniu 10 lipca 2003 r., na którym zostanie wybudowany budynek mieszkalny, nie stanowi nabycia, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa w tym przepisie. Zatem, za datę nabycia działki o pow. 0,10 ha na której zostanie wybudowany budynek mieszkalny, od której liczy się upływ 5-letniego terminu od końca roku, w którym nastąpiło nabycie należy uznać 2003 r. Tym samym pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku Wnioskodawcy upłynął z końcem 2008 r.

W związku z tym, iż sprzedaż działki na której zostanie wybudowany budynek mieszkalny zostanie dokonana po upływie 5 letniego okresu licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie oraz jeżeli działka ta nie była wykorzystywana w pozarolniczej działalności gospodarczej – sprzedaż nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że dochód uzyskany z odpłatnego jej zbycia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczący opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości został złożony przez Wnioskodawcę, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla Jego żony.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj