Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/4511-356/16/PSZ
z 14 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2016 r. (data wpływu 14 kwietnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 lipca 2016 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:


˗ obowiązku złożenia korekty deklaracji PIT-16A za okres 2011-2016 w związku z otrzymaniem zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne za te lata - jest prawidłowe,

˗ konieczności zapłaty podatku dochodowego w związku z otrzymaniem zwrotu kwot nadpłaconych składek ZUS – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia korekty deklaracji PIT-16A za okres 2011-2016 oraz konieczność zapłaty podatku dochodowego w związku z otrzymaniem zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne za te lata.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 lipca 2016 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wniosek dotyczy rozliczenia nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w związku z art. 82 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach z opieki zdrowotnej.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą. Jest Pan emerytem i ma orzeczony stopień niepełnosprawności od miesiąca czerwca 2011 r. W okresie od 2011 r. do lutego 2016 r. opłacał Pan składki na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS, do czego zgodnie z art. 66 ust. 1c ustawy z 27 sierpnia 2004 r., art. 82 ust. 9 o świadczeniach z opieki zdrowotnej nie był Pan zobowiązany. Przez okres ponad 5 lat nie został Pan poinformowany o tym przez ZUS, a ZUS pobierał nienależne składki w tych latach. Składka zdrowotna odliczana była od podatku opłacanego w formie karty podatkowej do wysokości tego podatku. Kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne w latach 2011-2016 zostały zapłacone i odliczone w deklaracji PIT-16A.

Miesięczna składka zdrowotna przewyższała naliczony podatek, nie była jednak odliczana w innym zeznaniu rocznym (PIT-37).

W związku z tym powstała sytuacja nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. ZUS zwróci nadpłacone składki w całości, bez odsetek.

W Pana ocenie, problem tkwi w rozliczeniu z urzędem skarbowym opłat za kartę podatkową w latach od czerwca 2011 r. do 28 lutego 2016 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w latach 2011-2016 zobowiązuje do złożenia korekty PIT-16A za ten okres?
  2. Czy otrzymanie zwrotu kwot nadpłaconych składek ZUS (bez odsetek) spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego?


Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego wraz z odsetkami. Uważa Pan, ze nie ma obowiązku składania korekt deklaracji PIT-16 za lata 2011-2016.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:


  • obowiązku złożenia korekty deklaracji PIT-16A za okres 2011-2016 w związku z otrzymaniem zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne za te lata - jest prawidłowe,
  • konieczności zapłaty podatku dochodowego w związku z otrzymaniem zwrotu kwot nadpłaconych składek ZUS – jest nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji, o której mowa w art. 30, podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Zasadę tę stosuje się również do podatników, o których mowa w art. 25 ust. 5.

W myśl art. 31 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135), o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, określonej w odrębnych przepisach.

Natomiast w myśl art. 31 ust. 5 ww. ustawy, podatnicy płacą podatek dochodowy w formie karty podatkowej, pomniejszony o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) bez wezwania w terminie do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień - w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego, na rachunek urzędu skarbowego.

Z powołanych powyżej przepisów wynika więc, że podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji naczelnika urzędu skarbowego ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie reguluje konsekwencji rozliczenia zwrotu nienależnie zapłaconych składek zdrowotnych podatnikom opłacającym podatek dochodowy w formie karty podatkowej. W tym zakresie należy więc odwołać się do treści art. 45 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.). Zgodnie z powołanym przepisem jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnik obowiązany jest doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone i wykazać to doliczenie w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym składka została zwrócona.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż skoro odliczył Pan od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne w latach 2011-2016, a następnie otrzyma Pan zwrot kwoty nienależnie zapłaconych przez Niego w tych latach składek, to w rocznym zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego przychodu za rok, w którym otrzyma Pan zwrot składek, zobowiązany Pan będzie, na podstawie art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych doliczyć do należnego podatku kwoty zwróconych składek zdrowotnych (uprzednio odliczonych).

Nie będzie więc Pan zobowiązany do dokonywania korekty deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego PIT-16A za lata 2011-2016.

Reasumując wskazać należy, że otrzymanie zwrotu składek, powinno zostać rozliczone w roku faktycznego otrzymania tego zwrotu. Nie oznacza to więc konieczności dokonywania korekt wcześniej złożonych deklaracji PIT-16A. W tym zakresie stanowisko Pana uznano więc za prawidłowe.

Jednakże, zwrócone składki zdrowotne, które wcześniej wykazane były w deklaracji PIT-16A, zobowiązany będzie Pan wykazać w zeznaniu podatkowym (PIT-37 lub PIT-36), za rok w którym otrzyma Pan zwrot tychże składek.

Wskazać należy, że podstawę do obliczenia podatku stanowi przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne oraz ulgi podatkowe. Od tak wyliczonego podatku odejmowane są składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz pozostałe ulgi. Otrzymana kwota jest następnie porównywana z kwotą odprowadzonych zaliczek. Różnica pomiędzy podatkiem należnym a sumą zaliczek pobranych przez płatników stanowić będzie kwotę do zapłaty.

Ustalenie więc, czy powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego w związku z otrzymaniem zwrotu kwot nadpłaconych składek ZUS możliwe będzie dopiero po złożeniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Z tego powodu stanowisko Pana, w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2, uznać należało za nieprawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj