Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/4512-434/16-3/BH
z 30 czerwca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2016 r. (data wpływu 7 czerwca 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT do dostawy Budynku dokonanej na rzecz Klienta z Belgii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 7 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT do dostawy Budynku dokonanej na rzecz Klienta z Belgii. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 24 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.).


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości na terenie przemysłowym, zabudowanej budynkiem magazynowo-produkcyjnym z częścią biurową. Powierzchnia terenu 1.0420 ha. Powierzchnia zabudowy budynku 2590 m2. Budynek wybudowano w 2006 r. i oddano w grudniu 2006 r. do użytkowania. Od stycznia 2007 r. budynek jest użytkowany przez Spółkę. Wszystkie ulepszenia wykonywane przez okres użytkowania nie przekroczyły 10% wartości nieruchomości, przy czym nakłady na ulepszenia dotyczące budynku, przez okres jego użytkowania nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynku.


Obecnie przygotowywana jest umowa sprzedaży nieruchomości przez Spółkę dla Klienta z Belgii.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy opisana transakcja jest objęta ustawą o VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy - zarówno w odniesieniu do sprzedaży dla podmiotu zagranicznego (Belgia) jak i krajowego?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zdaniem Wnioskodawcy transakcja powinna być zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, bez względu na to, czy nabywcą jest podmiot krajowy czy też zagraniczny.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Z wniosku wynika, że Spółka jest właścicielem budynku przemysłowo-magazynowego z częścią biurową, który został wybudowany w 2006 r. i oddany do użytkowania w grudniu 2006 r. Spółka użytkuje budynek od stycznia 2007 r. Wszystkie ulepszenia wykonywane przez okres użytkowania nie przekroczyły 10% wartości nieruchomości. Obecnie Spółka planuje sprzedaż Budynku na rzecz Klienta z Belgii.

Spółka ma wątpliwości czy dostawa Budynku może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub ust. 10a ustawy, a co za tym idzie czy przepisy ustawy mają również zastosowanie do sprzedaży nieruchomości na rzecz Klienta z innego kraju, w tym przypadku Klienta z Belgii.

W odpowiedzi na wątpliwości Wnioskodawcy należy wskazać, że z cyt. powyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. A zatem, aby przepisy ustawy o VAT miały zastosowanie do danej transakcji, transakcja ta oprócz posiadania cech dostawy, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy oraz odpłatności musi mieć miejsce opodatkowania znajdujące się na terenie Polski. Skoro w przedmiotowej sprawie Budynek będący przedmiotem planowanej dostawy znajduje się na terytorium Polski to jego odpłatna sprzedaż jako czynność podlegająca opodatkowaniu VAT, na podstawie art. 5 ust. pkt 1 ustawy, jest uregulowana przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.


W odniesieniu do sposobu opodatkowania tej czynności należy wskazać, że zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2–12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Stosownie zaś do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Ponadto, w treści ustawy, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności zwolnienie od podatku.

I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Z powyższego przepisu wynika, że zwolniona od podatku może być dostawa budynku, budowli lub ich części, w sytuacji gdy dostawa ta nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed tym zasiedleniem a także w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia, przy czym ustawa o podatku od towarów i usług definiuje pojęcie pierwszego zasiedlenia w art. 2 pkt 14.


Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z tym przepisem, należy rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z kolei przepisy dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. ze zm.) posługują się pojęciem „pierwszego zasiedlenia”, jednakże nie definiują tego pojęcia oraz nie wprowadzają dodatkowych warunków go określających. Zgodnie z art. 12 ust. 2 zdanie drugie ww. dyrektywy, państwa członkowskie mogą określić szczegółowe zasady stosowania kryterium, o którym mowa w ust. 1 lit. a), do przebudowy budynków oraz zdefiniować pojęcie „gruntu związanego z budynkiem”. Tym samym państwa członkowskie mają możliwość określenia szczegółowych zasad stosowania kryterium pierwszego zasiedlenia jedynie w odniesieniu do sprecyzowanej kategorii czynności, tj. przebudowy budynków.

W konsekwencji zarówno zgodnie z przepisami ww. dyrektywy oraz w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pierwsze zasiedlenie należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. W efekcie, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że w kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 maja 2014 r. o sygn. I FSK 382/14. Sąd w wyroku tym stwierdził, że „Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. Zatem w taki sposób powinna być odczytywana definicja przewidziana w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT”.


Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 1 pkt 7a ustawy o VAT).


Z okoliczności sprawy wynika, że Budynek został wybudowany w 2006 r. i w tym samym roku oddany do użytkowania. Spółka rozpoczęła wykorzystywanie Budynku w styczniu 2007 r. Wszystkie wykonane ulepszenia dotyczące Budynku nie przekroczyły 10% jego wartości początkowej. Obecnie Spółka zamierza dokonać sprzedaży Budynku na rzecz Klienta z Belgii.

Analiza zdarzenia opisanego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy pozwala stwierdzić, że w sprawie zostaną spełnione warunki do zastosowania do dostawy przedmiotowego Budynku zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Dostawa Budynku nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia, ponieważ do pierwszego zasiedlenia Budynku, rozumianego jako oddanie Budynku do użytkowania pierwszemu użytkownikowi po jego wybudowaniu, doszło już w 2007 r. kiedy to Spółka rozpoczęła wykorzystywanie budynku w swojej działalności. Dostawa nie będzie także odbywać się w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia Również wysokość nakładów ponoszonych przez Spółkę nie wskazuje, że w stosunku do Budynku moment pierwszego zasiedlenia został przesunięty.


W związku z tym, Wnioskodawca dokonując dostawy Budynku powinien zastosować zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.


Należy wskazać, że zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy może być stosowane wyłącznie w przypadku niespełnienia przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Ponieważ, w niniejszej sprawie spełnione są warunki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, analizowanie treści art. 43 ust. 1 pkt 10a nie jest zasadne.

Dodatkowo należy wskazać, że okoliczność, że sprzedaż będzie dokonywana na rzecz Klienta z Belgii pozostaje bez wpływu na sposób rozliczenia tej transakcji. Ponieważ sprzedaż dotyczy nieruchomości znajdującej się na terytorium Polski i zostaną spełnione przesłanki (w zakresie odpłatności i przeniesienia prawa do rozporządzania Budynkiem jak właściciel) dla uznania tej sprzedaży za dostawę, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a więc za czynność wymienioną w art. 5 ust. 1 ustawy jako podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, do transakcji tej zastosowanie będą miały uregulowania zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że w przedmiotowej sprawie, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będzie miało zastosowanie zarówno do dostawy budynku dokonanej dla podatnika polskiego jak i dostawy tego budynku dokonanej dla podatnika z Belgii lub z innego kraju.


W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy, że transakcja powinna być zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj