Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-174/12-4/ASZ
z 8 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB1/415-174/12-4/ASZ
Data
2012.06.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
podatek liniowy
zeznanie podatkowe
zeznanie wspólne


Istota interpretacji
Czy wobec przedstawionego stanu Wnioskodawca może dokonać rozliczenia wspólnego z małżonką, dochodów za 2011 r.?



Wniosek ORD-IN 637 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2012 r. (data wpływu 7 marca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 maja 2012 r. (data wpływu 30 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków oraz w zakresie obowiązujących Wnioskodawcę za rok 2011 deklaracji podatkowych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa m. in. w art. 14b § 3 i 14f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 17 maja 2012 r., Nr IPTPB1/415-174/12-2/ASZ, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 17 maja 2012 r. skutecznie doręczono w dniu 23 maja 2012 r., następnie w dniu 30 maja 2012 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 25 maja 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca osiągając w 2011 r. dochody jedynie z tytułu stosunku pracy i umów cywilno-prawnych (wykonywanych osobiście, nie w ramach prowadzonej działalności) oraz dochody z tytułu wynajmu nieruchomości (opodatkowane podatkiem zryczałtowanym), podobnie jak Jego żona, spełnił wszystkie wymagane warunki wynikające z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.: jest między małżonkami wspólność majątkowa, pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok 2011, podlegają obowiązkowi podatkowemu, zamierzają w zeznaniu podatkowym złożyć stosowne oświadczenie. Na dzień złożenia wniosku ORD-IN małżonkowie nie złożyli zeznań podatkowych rocznych, poza PIT-28 (dot. wynajmu nieruchomości).

W dniu 14 listopada 2011 r. Wnioskodawca zawarł umowę spółki jawnej, która została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowy pod datą 22 listopada 2011 r. W kolejnym etapie wspólnicy ww. spółki dokonali zgłoszeń rejestracyjnych w stosownych urzędach i organach m. in. Głównym Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Skarbowym, wystąpiono o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki.

W dniu 29 listopada 2011 r. Wnioskodawca poinformował Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego o wyborze liniowego sposobu opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej w ramach przedmiotowej spółki jawnej począwszy już od 2011 r.

Spółka, mimo planowania rozpoczęcia działalności gospodarczej jeszcze w grudniu 2011 r., nie rozpoczęła jej. Dopiero w styczniu 2012 r. dokonano pierwszych zakupów, poniesiono koszty, zatrudniono pracownika, otrzymano pierwsze przychody, w szczególności w styczniu 2012 r. uzyskano zezwolenie na prowadzenie apteki, co jest podstawowym przedmiotem działalności przedmiotowej spółki.

Według oceny Wnioskodawcy, w przypadku gdy faktycznie nie rozpoczęto działalności gospodarczej przez spółkę jawną (w tym przez Wnioskodawcę osobiście), mimo rozpoczęcia procedur formalnych i dokonania niektórych czynności rejestracji i zgłoszeń przez wspólników spółki jawnej, nie zachodzi sytuacja, o której mowa w art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie ma do Wnioskodawcy zastosowania art. 30c ww. ustawy. Artykuł ten odnosi się do opodatkowania podatkiem liniowym 19% dochodów określonych w art. 9a ust. 2 lub ust. 7 tej ustawy, czyli dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, Wnioskodawca może dokonać wspólnego rozliczenia z małżonką na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych w 2011 r. niezwiązanych z działalnością gospodarczą, a wnikających ze stosunku pracy i umów cywilno-prawnych (wykonywanych osobiście).

Ww. przepisy dają możliwość opodatkowania liniowego jedynie w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej, zaś w przypadku kiedy taki fakt nie nastąpił w 2011 r. nie można mówić o możliwości wyboru formy opodatkowania, nawet wobec złożonego oświadczenia, w którym wskazano, że planowana działalność rozpocznie się już w 2011 r.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, który działalność gospodarczą definiuje następująco: działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Wobec powyższego, Wnioskodawca wskazuje, iż w sytuacji kiedy w 2011 r. nie nastąpiły żadne zdarzenia gospodarcze takie jak: poniesienie kosztów, dokonanie sprzedaży, uzyskanie przychodów, wykonywanie świadczeń i usług oraz innej działalności operacyjnej, jak również nie miało miejsca wykonywanie działań w sposób „zorganizowany i ciągły” – nie można mówić o prowadzeniu przez Wnioskodawcę w 2011 r. działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wobec przedstawionego stanu Wnioskodawca może dokonać rozliczenia wspólnego z małżonką, dochodów za 2011 r....
  2. Jakie deklaracje podatkowe Wnioskodawca jest zobowiązany złożyć za rok 2011 w opisanej sytuacji...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1. Natomiast w pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zawartym w uzupełnieniu wniosku, przysługuje Mu prawo do dokonania rozliczenia wspólnego z małżonką dochodów w 2011 r. niezwiązanych z działalnością gospodarczą, a wynikających ze stosunku pracy i umów cywilno-prawnych (wykonywanych osobiście), na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według oceny Wnioskodawcy, w przypadku gdy faktycznie nie rozpoczęto działalności gospodarczej przez spółkę jawną (w tym przez Wnioskodawcę osobiście), mimo rozpoczęcia procedur formalnych i dokonaniu niektórych czynności rejestracji i zgłoszeń przez wspólników spółki jawnej nie zachodzi sytuacja, o której mowa w art. 6 ust. 8 ww. ustawy, tj. nie ma do Wnioskodawcy zastosowania art. 30c powołanej ustawy. Artykuł ten odnosi się do opodatkowania podatkiem liniowym 19% dochodów określonych w art. 9a ust. 2 lub ust. 7 tej ustawy, czyli dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponieważ nie rozpoczęto i nie prowadzono działalności gospodarczej, zdefiniowanej ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (art. 2) nie ma podstaw do wyboru opodatkowania podatkiem liniowym i tym samym wyłączenia prawa do wspólnego opodatkowania małżonków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Jednakże art. 6 ust. 2 ww. ustawy, przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków. Powołany przepis stanowi, iż małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Stosownie do art. 6 ust. 8 powołanej ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Na podstawie art. 6 ust. 9 cytowanej ustawy, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (tj. m. in. osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu) niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Natomiast art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów – pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 9a ust. 4 tej ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przepis art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg stawki liniowej 19%.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Stosownie do ust. 6 tegoż artykułu, dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b i 30e.

Z powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi odstępstwo od generalnej zasady odrębnego opodatkowania. Możliwość jego zastosowania obwarowana jest szeregiem warunków wyraźnie wskazanych w tej ustawie.

Z treści art. 6 ust. 8 ww. ustawy, bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów określonych w art. 9 ust. 1 i 1a pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy art. 30c tej ustawy. W konsekwencji, już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nawet bez faktycznego ich uzyskania), stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków (nawet uzyskiwanych ze źródeł innych niż prowadzona działalność gospodarcza).

Z przestawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w 2011 r. uzyskiwał jedynie dochody z tytułu stosunku pracy i umów cywilno-prawnych (wykonywanych osobiście, nie w ramach prowadzonej działalności) oraz dochody z tytułu wynajmu nieruchomości (opodatkowane podatkiem zryczałtowanym). Wnioskodawca zamierza dokonać rozliczenia dochodów za 2011 r. wspólnie z małżonką.

W dniu 14 listopada 2011 r. Wnioskodawca zawarł umowę spółki jawnej, która została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowy pod datą 22 listopada 2011 r. Następnie, w dniu 29 listopada 2011 r. Wnioskodawca poinformował Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego o wyborze liniowego sposobu opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej w ramach przedmiotowej spółki jawnej począwszy już od 2011 r.

Spółka, mimo planowania rozpoczęcia działalności gospodarczej jeszcze w grudniu 2011 r. nie rozpoczęła jej. Dopiero w styczniu 2012 r. dokonano pierwszych zakupów, poniesiono koszty, zatrudniono pracownika, otrzymano pierwsze przychody, w szczególności w styczniu 2012 r. uzyskano zezwolenie na prowadzenie apteki, co jest podstawowym przedmiotem działalności przedmiotowej spółki.

Z powyższego wynika, że Wnioskodawca od dnia 14 listopada 2011 r. ma zarejestrowaną działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym. A więc mają do Niego zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt nieuzyskiwania przez Wnioskodawcę żadnych przychodów z tej działalności, jak również nieponoszenia kosztów, czy też niedokonywania sprzedaży pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania wspólnego opodatkowania małżonków.

Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niezłożenie innych oświadczeń – w myśl art. 9a ust. 4 ww. ustawy, tj. dotyczących likwidacji działalności gospodarczej lub zmiany formy opodatkowania, wyklucza możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych przez współmałżonków w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż Wnioskodawca podlega regulacjom zawartym w przepisie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to ma decydujące znaczenie dla braku możliwości skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków.

W konsekwencji, Wnioskodawca nie może skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów osiągniętych w 2011 r. wspólnie z małżonką.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj