Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1414/11/IK
z 4 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-1414/11/IK
Data
2011.01.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
grunty
przekształcenie własnościowe
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Zbycie nieruchomości na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 785 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011), uzupełnionym w dniu 25 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 października 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz zgodnie z zarządzeniem wojewody z dnia 30 maja 2011 r. w sprawie zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości, stanowiącej przedmiot własności Skarbu Państwa, zbył nieruchomości gruntowe na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego. Ze względu na fakt, iż zbycie ww. nieruchomości przebiegło w drodze sprzedaży, czynność nastąpiła w formie aktu notarialnego. Przedmiotem sprzedaży w trybie bezprzetargowym były dwie nieruchomości gruntowe, pozostające w użytkowaniu wieczystym nabywcy. Prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r. Ww. nieruchomości gruntowe służą nabywcy do prowadzenia działalności opodatkowanej.

Nabywca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Na dzień sprzedaży, nabywcy nie przysługiwało - na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości – przekształcenie tego prawa w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej. Cena sprzedaży przedmiotowych nieruchomości gruntowych przez Wnioskodawcę nie obejmowała podatku od towarów i usług w wysokości 23%.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zbycie nieruchomości gruntowych na rzecz ich dotychczasowego użytkownika wieczystego (w formie aktu notarialnego), w przypadku gdy użytkowanie wieczyste zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r., podlega opodatkowaniu w stawce w wysokości 23%...


Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie przedmiotowych nieruchomości gruntowych, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Mając na uwadze treść art. 5 ust. 1, art. 2 pkt 6 , art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz treść art. 32 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami należy stwierdzić, iż dostawą towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług było ustanowienie użytkowania wieczystego gruntów, bowiem z tą właśnie chwilą użytkownicy otrzymali prawo do faktycznego dysponowania nieruchomością, jak właściciel. Wobec tego, mająca teraz miejsce sprzedaż przedmiotowych nieruchomości gruntowych, podczas której dochodzi jedynie do zmiany tytułu prawnego władania nieruchomością (przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności), nie może być traktowana jako ponowna dostawa tego samego towaru między tymi samymi stronami, ponieważ nie zostanie spełniona dyspozycja art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zaznaczenia wymaga fakt, iż do dnia 30 kwietnia 2004 r. czynność ustanowienia użytkowania wieczystego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, sprzedaż nieruchomości gruntowych na rzecz obecnego użytkownika wieczystego, dla którego prawo użytkowania wieczystego ustanowiono przed dniem 1 maja 2004 r., w konsekwencji również nie będzie podlegała opodatkowaniu. Nie stanowi bowiem dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, ani żadnej innej czynności opodatkowanej podatkiem i tym samym pozostaje poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług.

Wsparciem dla niniejszej argumentacji jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 maja 2010 r., syng. akt I SA/Kr 605/10, uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. (sygn. akt I FPS 1/06), jak również interpretacje organów podatkowych.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, argumentacja na tle przedstawionego stanu faktycznego pozwala na twierdzenie, iż w przedmiotowej sprawie nie ma do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy, sprzedaż w formie aktu notarialnego prawa własności przedmiotowych nieruchomości gruntowych na rzecz ich dotychczasowego użytkownika wieczystego nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj