Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB6/4510-345/16-2/AG
z 9 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2016 r. (data wpływu 13 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie ochrony prawnej przysługującej następcy prawnemu wynikającej z otrzymanych interpretacji indywidualnych przed zmianą formy prawnej i dotyczącej rozliczeń podatkowych z tytułu czynności/transakcji/zdarzeń dokonanych w okresach rozliczeniowych po zmianie formy prawnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 13 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie ochrony prawnej przysługującej następcy prawnemu wynikającej z otrzymanych interpretacji indywidualnych przed zmianą formy prawnej i dotyczącej rozliczeń podatkowych z tytułu czynności/transakcji/zdarzeń dokonanych w okresach rozliczeniowych po zmianie formy prawnej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.




Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne, głównie w zakresie telefonii komórkowej oraz usługi dostępu do sieci Internet.




Ze względów biznesowych, obecnie rozważana jest zmiana formy prawnej Spółki – tj. przekształcenie Spółki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną w trybie art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. 2013, poz. 1030; dalej: „KSH”). Spółka akcyjna będąca następcą prawnym (kontynuatorem) Spółki zamierza kontynuować prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą.




W związku z prowadzoną działalnością, na przestrzeni ostatnich lat Spółka uzyskała szereg indywidualnych interpretacji prawa podatkowego potwierdzających sposób ujęcia dla celów podatkowych (w zakresie w szczególności podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilnoprawnych, etc.) czynności/transakcji/zdarzeń, napotykanych przez Spółkę w jej bieżącej działalności gospodarczej. Niektóre z uzyskanych przez Spółkę interpretacji podatkowych potwierdzają sposób ujęcia dla celów podatkowych powtarzalnych czynności/transakcji/zdarzeń, tj. takich czynności/transakcji/zdarzeń, które napotykała Spółka w jej bieżącej działalności gospodarczej oraz które nadal będą występowały (z takim samym lub innym natężeniem/częstotliwością/skalą) w bieżącej działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę po zmianie formy prawnej na spółkę akcyjną.




Do dnia zmiany formy prawnej, w stosunku do czynności/transakcji/zdarzeń objętych otrzymanymi interpretacjami, Spółka w szczególności:

  1. wystawiła lub wystawi fakturę VAT uwzględniającą sposób ujęcia czynności/transakcji/zdarzenia (np. wybór właściwej stawki VAT) potwierdzony przez Ministra Finansów w danej interpretacji podatkowej oraz wykaże tę fakturę w deklaracji VAT za okres przed zmianą formy prawnej; LUB
  2. wystawiła lub wystawi fakturę VAT uwzględniającą sposób ujęcia czynności/transakcji/zdarzenia (np. wybór właściwej stawki VAT) potwierdzony przez Ministra Finansów w danej interpretacji podatkowej oraz wykaże tę fakturę w deklaracji VAT za okres po zmianie formy prawnej; LUB
  3. rozpoznała lub rozpozna koszt podatkowy lub przychód podatkowy w wysokości i/lub momencie potwierdzonym przez Ministra Finansów w danej interpretacji podatkowej; LUB
  4. rozliczała w czasie koszty podatkowe lub przychody podatkowe, w okresach przypadających przed lub po lub przed i po dacie przekształcenia, w sposób potwierdzony przez Ministra Finansów w danej interpretacji podatkowej; LUB
  5. pobrała lub pobierze składki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości i/lub momencie potwierdzonym przez Ministra Finansów w danej interpretacji podatkowej; LUB
  6. nie pobrała lub nie pobierze składki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości i/lub momencie potwierdzonym przez Ministra Finansów w danej interpretacji podatkowej; LUB
  7. pobrała lub pobierze podatek u źródła od dokonywanych wypłat w wysokości i/lub zgodnie z metodologią potwierdzoną przez Ministra Finansów w danej interpretacji podatkowej; LUB
  8. nie pobrała lub nie pobierze podatku u źródła od dokonywanych wypłat zgodnie z metodologią potwierdzoną przez Ministra Finansów w danej interpretacji podatkowej, itp.

Do dnia zmiany formy prawnej Spółka mogła również podejmować inne niż wskazane powyżej działania faktyczne i prawne, zgodnie z treścią otrzymanych przez Spółkę indywidualnych interpretacji podatkowych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Spółka po zmianie formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną będzie nadal korzystała – na zasadach określonych w art. 14k oraz następnych Ordynacji Podatkowej – z pełnej ochrony prawnej wynikającej z otrzymanych indywidualnych interpretacji podatkowych, o których mowa w stanie faktycznym niniejszego Wniosku, również w zakresie rozliczeń podatkowych z tytułu czynności/transakcji/zdarzeń dokonanych w okresach rozliczeniowych (miesiącach/kwartałach/latach) po zmianie formy prawnej?


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka po zmianie formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną będzie nadal korzystała – na zasadach określonych w art. 14k oraz następnych Ordynacji Podatkowej – z pełnej ochrony prawnej wynikającej z otrzymanych indywidualnych interpretacji podatkowych, o których mowa w stanie faktycznym niniejszego Wniosku, również w zakresie rozliczeń podatkowych z tytułu czynności/transakcji/zdarzeń dokonanych w okresach rozliczeniowych (miesiącach/kwartałach/latach) po zmianie formy prawnej.


UZASADNIENIE:




Zgodnie z dyspozycją art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).


Stosownie do art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.


Powyższe ogólne zasady następstwa prawnego (kontynuacji) wynikającej z KSH, na gruncie prawa podatkowego podlegają regulacjom szczególnym wynikającym z przepisów Ordynacji Podatkowej.


W powyższym zakresie norma art. 93a § 1 Ordynacji Podatkowej stanowi bowiem, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku: (1) przekształcenia innej osoby prawnej, (2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej – wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W myśl normy art. 3 pkt 2 Ordynacji Podatkowej, przez przepisy prawa podatkowego (do których to przepisów referuje treść art. 93a § 1 Ordynacji Podatkowej) należy rozumieć przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Polskę innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.


Natomiast zgodnie z treścią art. 93d Ordynacji Podatkowej, przepisy regulujące następstwo prawne stosuje się także do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie prawa podatkowego.


Należy zauważyć, że stosownie do normy art. 93e Ordynacji Podatkowej, przepisy art. 93-93d Ordynacji Podatkowej stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Polska nie stanowią inaczej.




Gwarancja ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się przez podatnika do uzyskanych indywidualnych interpretacji prawa podatkowego (tzw. zasada nieszkodzenia) została wyrażona przez ustawodawcę w treści art. 14k oraz następnych Ordynacji Podatkowej.

Stosownie bowiem do art. 14k § 1 Ordynacji Podatkowej, zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Dodatkowo, zgodnie z treścią art. 14k § 3 Ordynacji Podatkowej, w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.




Mając na uwadze wskazane powyżej regulacje prawne, Spółka zauważa, że zarówno w Ordynacji Podatkowej, jak i w innych ustawach podatkowych brak jest regulacji szczególnych odnoszących się wprost do sukcesji podatkowej w zakresie uzyskanych przez podatnika indywidualnych interpretacji podatkowych.


Z uwagi na powyższe, zastosowanie w tym przypadku powinna znaleźć norma ogólna zawarta w art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji Podatkowej statuująca ogólne zasady przejścia praw i obowiązków na następcę prawnego podatnika będącego osobą prawną.


Jak wynika z powyższych regulacji, w przypadku przekształcenia osoby prawnej w inną osobę prawną, na gruncie prawa podatkowego dojdzie do wystąpienia sukcesji uniwersalnej, a zatem spółka przekształcona stanie się beneficjentem wszelkich praw przysługujących spółce przekształcanej.




Jednocześnie, Spółka wskazuje, że z wykładni przepisów art. 14k oraz następnych Ordynacji Podatkowej wynika, że prawo podatnika dotyczące gwarancji ochrony wynikającej z otrzymanej indywidualnej interpretacji podatkowej realizuje się w szczególności w momencie faktycznego zastosowania się podatnika do tej interpretacji przed jej zmianą bądź uchyleniem. Od tego momentu podatnikowi przysługuje bowiem ochrona przewidziana przepisami Ordynacji Podatkowej wyrażająca się w tzw. zasadzie nieszkodzenia, tj. gwarancji braku ponoszenia przez podatnika negatywnych konsekwencji w wyniku zastosowania się do uzyskanej interpretacji podatkowej. Tym samym należy uznać, że następca prawny podatnika przejmuje uprawnienia ochronne (gwarancyjne) wynikające z interpretacji podatkowej w przypadku, gdy uprawnienia te zostały nabyte przez poprzednika prawnego (w szczególności zostały zmaterializowane poprzez faktyczne zastosowanie się podatnika do interpretacji podatkowej).

Wskazane regulacje Ordynacji Podatkowej odnoszące się do generalnych zasad w zakresie sukcesji prawnopodatkowej, w powiązaniu z regulacjami dotyczącymi uprawnień gwarancyjnych wynikających z uzyskanej interpretacji podatkowej prowadzą do konkluzji, iż prawo wynikające z faktycznego zastosowania się przez spółkę przekształcaną do uzyskanej interpretacji przechodzi na jej następcę prawnego, tj. spółkę przekształconą.

W powyższym zakresie nie powinno również budzić wątpliwości, że prawo nabyte i istniejące przed dniem przekształcenia, a zatem ochrona prawna wynikająca z zastosowania się do interpretacji przez podmiot przekształcany, przechodzi na podmiot przekształcony na zasadach wskazanych w art. 14k i następnych Ordynacji Podatkowej, również w zakresie powtarzających się czynności będących przedmiotem uzyskanych interpretacji podatkowych, skutkujących rozpoznaniem tożsamych konsekwencji podatkowych w okresie zarówno przed, jak i po przekształceniu podatnika.




Odnosząc powyższe rozważania do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, należy zauważyć, że spółka akcyjna, jako następca prawny Spółki, wstąpi w prawa Spółki dotyczące gwarancji ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się do interpretacji podatkowych uzyskanych przed dniem przekształcenia.

Jak wskazano powyżej, spółka akcyjna, jako następca prawny Spółki po przekształceniu będzie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki w zmienionej formie prawnej. Z uwagi na wskazywaną ciągłość prowadzenia działalności, szereg dotychczasowych transakcji oraz czynności podejmowanych przed przekształceniem przez Spółkę, będzie podejmowanych również przez spółkę akcyjną (spółkę przekształconą) z takim samym lub innym natężeniem/częstotliwością/skalą.

Powyższa okoliczność, przy założeniu braku zmian w stanie prawnym, w którym zostały wydane na rzecz Spółki interpretacje podatkowe, powinna w ocenie Wnioskodawcy wiązać się z rozpoznaniem przez spółkę przekształconą (tu: spółkę akcyjną) konsekwencji podatkowych realizowanych czynności/transakcji/zdarzeń analogicznych do konsekwencji rozpoznanych przez spółkę przekształcaną (tu: spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) w oparciu o uzyskane przed przekształceniem oraz zastosowane przez Spółkę interpretacje podatkowe.

Z uwagi na powyższe należy uznać, iż w odniesieniu do czynności/transakcji/zdarzeń podejmowanych w tym samym stanie prawnym przez Spółkę (przed przekształceniem) oraz spółkę akcyjną (następcę prawnego Spółki) (po przekształceniu), ochrona prawna wynikająca z zastosowania się do interpretacji podatkowej uzyskanej przez Spółkę, a dotyczącej skutków podatkowych tychże działań/transakcji, przysługuje zarówno Spółce, jak również jej następcy prawnemu (w stosunku do rozliczeń za okresy następujące po przekształceniu) na tożsamych zasadach, określonych w art. 14k oraz następnych Ordynacji Podatkowej.




Należy zauważyć, że przyjęcie odmiennego podejścia (tj. przyznanie w powyższych okolicznościach ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się do uzyskanych interpretacji jedynie Spółce przed jej przekształceniem) stałoby w oczywistej sprzeczności z celem regulacji dotyczących interpretacji indywidualnych oraz prowadziłoby do naruszenia zasady pogłębiania zaufania do działania organów państwa.


Nie ulega bowiem wątpliwości, iż w przypadku zachowania aktualnej formy prawnej, Spółka w dalszym ciągu byłaby uprawniona do zastosowania uzyskanej interpretacji przy zachowaniu pełnej ochrony prawnej w powyższym zakresie.


Skoro zatem jedyną planowaną zmianą na gruncie omawianego zdarzenia przyszłego jest zmiana formy prawnej Spółki, a jednocześnie następca prawny Spółki zamierza kontynuować jej działalność, podejmować analogiczne czynności/transakcje/zdarzenia oraz rozpoznawać analogiczne skutki podatkowe potwierdzone w interpretacjach podatkowych uzyskanych oraz zastosowanych przez Spółkę do dnia przekształcenia, brak jest jakichkolwiek argumentów przemawiających za odmową przyznania ochrony prawnej spółce akcyjnej (spółce przekształconej) dla okresów po przekształceniu, tożsamej do ochrony, jaka przysługiwała Spółce do dnia przekształcenia.




Podsumowując, Wnioskodawca uważa, że Spółka po zmianie formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną będzie nadal korzystała – na zasadach określonych w art. 14k oraz następnych Ordynacji Podatkowej – z pełnej ochrony prawnej wynikającej z otrzymanych indywidualnych interpretacji podatkowych, o których mowa w stanie faktycznym niniejszego Wniosku, również w zakresie rozliczeń podatkowych z tytułu czynności/transakcji/zdarzeń dokonanych w okresach rozliczeniowych (miesiącach/kwartałach/latach) po zmianie formy prawnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Kwestie następstwa prawnego w zakresie sukcesji podatkowej zostały uregulowane w rozdziale 14 działu III Ordynacji podatkowej. Przepisy te odnoszą się również do przekształcenia spółek kapitałowych.


Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.


Stosownie do art. 93e Ordynacji, przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.


Kwestie zaś związane z ochroną prawną wynikającą z zastosowania się przez podatnika do uzyskanych indywidualnych interpretacji zostały podniesione w art. 14k-14l ustawy Ordynacja podatkowa.


Jak stanowi art. 14k § 1 Ordynacji, zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

W myśl art. 14k § 3 Ordynacji, w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, której wygaśnięcie stwierdzono, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.


Zgodnie z art. 14m Ordynacji, zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:

  1. zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
  2. skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

Funkcja ochronna, o której mowa w powyżej, może być wykorzystana przez Wnioskodawcę wyłącznie, gdy zastosuje się do wydanej dla niego interpretacji indywidualnej.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca rozważa ze względów biznesowych zmianę formy prawnej, tj. przekształcenie ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, w trybie art. 551 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych. Spółka akcyjna będąca następcą prawnym Wnioskodawcy zamierza kontynuować prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą. Wnioskodawca w ciągu ostatnich lat uzyskał szereg interpretacji indywidualnych prawa podatkowego potwierdzających sposób ujęcia dla celów podatkowych określonych czynności/transakcji/zdarzeń.


Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest to, czy po zmianie formy prawnej, wydane dla Wnioskodawcy interpretacje indywidualne będą chroniły również w zakresie czynności/transakcji/zdarzeń, które wystąpią u następcy prawnego.


Następca prawny zainteresowanego może skorzystać z ochrony, o jakiej mowa w art. 14k i art. 14m Ordynacji podatkowej wyłącznie wówczas, gdy zainteresowany, któremu udzielono interpretacji, zastosował się do niej przed dniem zmiany formy prawnej. Uzyska przy tym ochronę tylko w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby jego poprzednikowi prawnemu.

Następca prawny podatnika, który zastosował się do interpretacji korzysta z ochrony w zakresie rozliczeń podatkowych dokonywanych przez podatnika przed dniem zmiany formy prawnej. Interpretacja nie daje jednak ochrony w zakresie rozliczeń własnych następcy prawnego po dniu zmiany formy prawnej ani też w zakresie rozliczeń dokonywanych przez podmioty inne niż adresat interpretacji.

Wskazać dodatkowo należy, że na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej, istnieje ochrona prawna gwarantowana następcom prawnym podatnika, w sytuacji gdy podatnik ten zastosował się do treści wydanej wobec niego interpretacji. Sukcesja prawna w odniesieniu do wydanych interpretacji prawa podatkowego odnosi wyłącznie do następcy prawnego w sytuacji, gdy poprzednik prawny zastosował się do wydanej dla niego interpretacji. Sukcesja prawna nie obejmuje natomiast ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się następcy prawnego do interpretacji podatkowej wydanej dla poprzednika prawnego w takim samym stanie faktycznym, jaki będzie istniał u następcy prawnego.

Prawo w postaci ochrony wynikającej z art. 14k i art. 14m Ordynacji podatkowej powstaje w momencie zastosowania się przez zainteresowanego do interpretacji przed jej zmianą bądź uchyleniem. Ochrona ta wynika w tym wypadku wprost z przepisów Ordynacji podatkowej. Następca prawny zainteresowanego może zatem przejąć uprawnienia gwarancyjne (ochronne), wynikające z interpretacji prawa podatkowego udzielonej w indywidualnej sprawie pod warunkiem, że uprawnienia te przed przekształceniem nabył sam zainteresowany. Prawo do ochrony z tytułu uzyskanej interpretacji indywidualnej powstaje dopiero z powodu i w zakresie zastosowania się do niej przez jej adresata. Ochrona ta (zasada nieszkodzenia) wynika w tym wypadku wprost z przepisów art. 14k i art. 14m Ordynacji podatkowej. Zgodnie z ogólną regułą sukcesji podatkowej następca może nabyć wyłącznie prawa nabyte i istniejące w momencie utraty bytu prawnego przez zainteresowanego. Tym samym następca prawny zainteresowanego może przejąć uprawnienia gwarancyjne (ochronne), wynikające z interpretacji prawa podatkowego udzielonej w indywidualnej sprawie pod warunkiem, że uprawnienia te przed przejęciem (połączeniem, przekształceniem) nabył sam zainteresowany. Następca prawny zainteresowanego może w związku z tym skorzystać z ochrony, o jakiej mowa w art. 14k i art. 14m Ordynacji podatkowej wyłącznie wówczas, gdy zainteresowany, któremu udzielono interpretacji, zastosował się do niej przed dniem przekształcenia. Uzyska przy tym ochronę tylko w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby jego poprzednikowi prawnemu.

Mając powyższe na uwadze, w sytuacji, gdy podatnik, który uzyskał interpretację indywidualną, nie zastosował się do niej, to następca prawny tego podatnika nie będzie mógł skorzystać z ochrony prawnej, wynikającej z otrzymanej przez poprzednika interpretacji. Ponadto, jeżeli rozliczenia podatkowe z tytułu czynności/transakcji/zdarzeń dokonane zostaną po zmianie formy prawnej, to mimo że będą one analogiczne jak rozliczenia wykonane przez poprzednika, który zastosował się do interpretacji, to interpretacje nie będą chroniły następcy prawnego w zakresie dokonanych przez niego rozliczeń. Będą chroniły go jedynie w zakresie, w którym to poprzednik zastosował się do interpretacji dotyczących dokonanych rozliczeń podatkowych.

W odniesieniu do powtarzających się czynności po zmianie formy prawnej, interpretacje będą zatem chroniły następcę jedynie w zakresie czynności, które zostały dokonane u poprzednika, który uzyskał interpretację i się do niej zastosował. Ochrona nie będzie dotyczyła w przedmiotowej sprawie czynności dokonanych przez następcę prawnego.

Podsumowując, w odpowiedzi na zadane przez Wnioskodawcę pytanie należy stwierdzić, że Spółka po zmianie formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną nie będzie korzystała – na zasadach określonych w art. 14k oraz następnych Ordynacji Podatkowej – z pełnej ochrony prawnej wynikającej z otrzymanych indywidualnych interpretacji podatkowych, o których mowa w stanie faktycznym niniejszego wniosku w zakresie rozliczeń podatkowych z tytułu czynności/transakcji/zdarzeń dokonanych w okresach rozliczeniowych (miesiącach /kwartałach/latach) po zmianie formy prawnej.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ochrony prawnej przysługującej następcy prawnemu wynikającej z otrzymanych interpretacji indywidualnych przed zmianą formy prawnej i dotyczącej rozliczeń podatkowych z tytułu czynności/transakcji/zdarzeń dokonanych w okresach rozliczeniowych po zmianie formy prawnej, jest nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj