Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-3/4510-662/16-1/SK
z 18 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 12 lipca 2016 r., złożonym osobiście w tut. Biurze 13 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem przez Wnioskodawcę znaku towarowego w sytuacji likwidacji spółki osobowej, bądź wystąpienia z niej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2016 r. złożono osobiście w tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem przez Wnioskodawcę znaku towarowego w sytuacji likwidacji spółki osobowej, bądź wystąpienia z niej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną, posiada status polskiego rezydenta podatkowego i prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą. Wnioskodawca zamierza przystąpić do polskiej spółki jawnej (dalej zwanej: „Spółką” lub „Spółką jawną”). Spółka będzie prowadzić działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnicy w tym Wnioskodawca przy zawiązaniu Spółki wniosą do niej wkłady pieniężne. W trakcie prowadzonej przez Spółkę działalności Spółka może stać się właścicielem środków trwałych a także wartości niematerialnych i prawnych. W szczególności, w trakcie prowadzonej działalności, spółka może stać się właścicielem znaków towarowych.

Wnioskodawca nie wyklucza w przyszłości wystąpienia ze Spółki, co będzie wiązało się z koniecznością wypłaty przypadającego na Wnioskodawcę udziału kapitałowego zgodnie z postanowieniami umowy Spółki oraz przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.). W związku z tym, że w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki, Spółka może nie dysponować odpowiednimi środkami pieniężnymi w celu wypłaty udziału kapitałowego przypadającego na Wnioskodawcę, rozważa się dokonanie wypłaty przypadającego Wnioskodawcy udziału kapitałowego poprzez przeniesienie na niego praw do znaku towarowego.

Wnioskodawca zamierza wykorzystywać otrzymany w ten sposób Znak towarowy do prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie to zarejestrowany znak towarowy. Wnioskodawca zamierza amortyzować otrzymany znak towarowy w swojej działalności.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku likwidacji w przyszłości spółki jawnej i przeniesienia przez Spółkę praw do znaku towarowego na Wnioskodawcę tytułem wypłaty na rzecz Wnioskodawcy przypadającego na niego udziału kapitałowego lub w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bez względu na to, czy wartość otrzymanego w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki majątku będzie wyższa czy niższa od wniesionego przez niego wkładu do tej spółki? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przeniesienie praw do znaku towarowego tytułem wypłaty na rzecz Wnioskodawcy przypadającego na niego udziału kapitałowego w związku z wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki lub likwidacją Spółki nie będzie skutkowało po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu z jakiegokolwiek tytułu. Ewentualny przychód po stronie Wnioskodawcy może wystąpić dopiero w przypadku odpłatnego zbycia (w całości lub w części) przez Wnioskodawcę otrzymanych w ten sposób składników majątku Spółki, tj. praw do znaku towarowego.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. la powołanego przepisu, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Jednocześnie, w myśl art. 5a pkt 26 Ustawy PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Zgodnie zatem z art. 8 ust. 1 ustawy PIT, dochody z udziału w spółce osobowej opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika w stosunku do jego udziału w zysku. Zatem, skoro Wnioskodawca jest osobą prawną, należy rozpoznać zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm. dalej: „ustawa CIT”), do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki a także wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z pkt 3b powołanego przepisu, do przychodów nie zalicza się również wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku, w tym wierzytelności, otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku - ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio, spłaty otrzymanej wierzytelności - przychód uzyskany z tej spłaty.

Z powyższego wynika, że nie będzie stanowić przychodu dla Wnioskodawcy otrzymanie znaku towarowego w wyniku likwidacji przyszłej spółki jawnej lub wystąpienia wspólnika (Wnioskodawcy) z tej spółki. Znak towarowy będzie właśnie tym „innym składnikiem majątku” o którym mowa w powyższym przepisie.

Warunkiem jest jednak, że Wnioskodawca nie dokona odpłatnego zbycia tego składnika. Przychód z tego tytułu powstałby wówczas, gdyby po otrzymaniu składnika (znaku towarowego) Wnioskodawca dokonał jego odpłatnego zbycia.

Przytoczone powyżej przepisy wprost wskazują, że w przypadku otrzymania w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej, w tym m.in. ze spółki jawnej, składników majątku tej spółki innych aniżeli pieniądze, przychód podatkowy nie powstanie w momencie likwidacji lub wystąpienia wspólnika ze Spółki.

W tym miejscu należy wskazać, ze ustawa nie rozróżnia w omawianym zakresie sposobu nabycia przez spółkę składników majątku, które następnie są przenoszone na występującego wspólnika. Składniki te mogły zatem pochodzić zarówno z wkładów wspólnika lub pozostałych wspólników jak również mogły zostać nabyte przez spółkę w trakcie prowadzenia przez nią działalności.

W przypadku wystąpienia wspólnika spółki osobowej ze spółki bez znaczenia jest również to, czy wartość otrzymanego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki majątku będzie wyższa czy niższa od wniesionego przez niego wkładu do tej spółki.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że wystąpienie Wnioskodawcy ze Spółki, w tym także w związku z jej likwidacją (będącej transparentną podatkowo spółką osobową) będzie dla Wnioskodawcy podatkowo neutralne, co oznacza, że nabycie z tego tytułu niepieniężnych składników majątku Spółki w postaci znaków towarowych na moment wystąpienia lub likwidacji nie spowoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bez względu na to, czy wartość otrzymanego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki majątku będzie wyższa czy niższa od wniesionego przez niego wkładu do tej spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj