Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-347/16-2/MM
z 31 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 4 lipca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia składników majątkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia składników majątkowych.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka”, „Sprzedający” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą na rynku nieruchomości komercyjnych. Działalność ta obejmuje w szczególności: kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, realizację projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, itp. Spółka planuje sprzedać Kupującemu posiadane przez nią niezabudowane działki gruntu (dalej „Nieruchomości”). Nieruchomości nabyte zostały przez Spółkę w 2007 r., jako aport (wkład niepieniężny do Spółki), otrzymany od ówczesnego udziałowca Spółki. Na otrzymanych działkach gruntu miała zostać zrealizowana inwestycja, polegająca na budowie wysokościowego budynku biurowo-usługowego (o wysokim standardzie) w śródmiejskiej zabudowie wraz z parkingiem podziemnym. Z uwagi na uwarunkowania biznesowo-ekonomiczne na rynku nieruchomości komercyjnych, Spółka podjęła jednak decyzję, że ww. inwestycja nie będzie przez nią realizowana, a niezabudowane działki gruntu zostaną sprzedane.

Do chwili obecnej, Spółka nie rozpoczęła, i nie zamierza rozpocząć, żadnych prac budowlanych na Nieruchomościach. Spółka posiada natomiast dokumentację projektową dotyczącą Nieruchomości (dalej „Projekty”), w tym w szczególności: (i) Projekt zagospodarowania terenu; (ii) Dokumenty formalnoprawne dotyczące planowanej Inwestycji (w tym np. warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, warunki techniczne dotyczące zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzenia ścieków dla projektowanego budynku biurowo-usługowego, itp.); (iii) Projekty architektoniczne, konstrukcyjne, itp. Spółka uzyskała także decyzje administracyjne dotyczące budowy na Nieruchomościach, w szczególności Decyzję z dnia 30 czerwca 2010 r. o warunkach zabudowy - ustalenie warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla Inwestycji, a także Decyzję nr 90/Wol/2014 z dnia 13 marca 2014 r. - zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę inwestorowi - Wnioskodawcy.

Ww. Nieruchomości mają zostać nabyte przez G. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej „Kupujący”). Kupujący występuje w niniejszym postępowaniu jako Zainteresowany niebędący stroną postępowania, natomiast Sprzedający występuje jako Strona postępowania w sprawie interpretacji (art. 14r § 1oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa). Przedmiot działalności gospodarczej Kupującego obejmuje m.in. wynajem nieruchomości i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub wydzierżawionymi. Kupujący jest więc zainteresowany zakupem ww. Nieruchomości w celu realizowania własnych inwestycji na nabytych w przyszłości Nieruchomościach. Nieruchomości, będące przedmiotem przyszłej transakcji sprzedaży, obejmują prawo wieczystego użytkowania ośmiu niezabudowanych działek gruntu, oznaczonych następującymi numerami identyfikacyjnymi: 41, 24/1, 39, 49, 25/1, 40, 24/2, 25/2, wszystkie działki z obrębu... Sprzedający jest jedynym użytkownikiem wieczystym gruntu do dnia 16 października 2097 roku. Właścicielem gruntu jest natomiast Miasto.

Wszystkie ww. niezabudowane działki gruntu zostały nabyte przez Spółkę w 2007 r. (w drodze aportu), od spółki będącej ówczesnym udziałowcem Wnioskodawcy. W 2007 r. wniesienie aportu do spółki kapitałowej korzystało ze zwolnienia z VAT. W związku z powyższym, Wnioskodawcy, który ww. aport (Nieruchomości) otrzymał, nie przysługiwało odliczenie VAT naliczonego w związku z tą transakcję. Dostawa gruntów w ramach aportu nie była obciążona VAT-em należnym, stąd też nie wystąpił VAT naliczony do odliczenia.

Dla ww. działek gruntu, składających się na Nieruchomość, nie było, i nie ma także obecnie, obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednakże dla wszystkich ww. działek gruntu, będących przedmiotem przyszłej sprzedaży, została wydana przez Prezydenta Miasta decyzja o warunkach zabudowy. Jest to prawomocna decyzja z dnia 30 czerwca 2010 r. (decyzja o warunkach zabudowy) oraz jej zmiana z dnia 21 stycznia 2014 r.

Zgodnie z ww. Decyzją o warunkach zabudowy, na działkach gruntu o numerach ewidencyjnych 41, 24/1, 39, 49, 25/1, 40, 24/2, 25/2, może powstać wysokościowy budynek biurowo-usługowy (o wysokim standardzie) w śródmiejskiej zabudowie wraz z parkingiem podziemnym oraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, przebudową istniejącej infrastruktury technicznej, układem drogowym i parkingowym. Powyższe oznacza, że ww. działki, jako tereny przeznaczone pod zabudowę, zgodnie z Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, powinny być klasyfikowane dla celów podatku od towarów i usług (dalej „VAT”) jako tereny budowlane, zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej „ustawa o VAT”).

Niezabudowane działki nie były wynajmowane czy wydzierżawiane przez Spółkę. Na działkach ustanowione zostały jedynie nieodpłatnie służebności (ograniczone prawa rzeczowe), a w szczególności: (i) na rzecz S. S. A, z prawem wejścia na grunt w celu instalacji, napraw, remontu i konserwacji urządzeń elektroenergetycznych; (ii) służebność przesyłu na rzecz R. Sp. z o.o., polegająca na prawie wstępu i korzystania z pasa gruntu celem wybudowania i korzystania z urządzeń linii elektroenergetycznych kablowych sn, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń, a także na prawie całodobowego dostępu służb eksploatacyjnych R. Sp. z o.o. w celu wykonywania czynności związanych z instalacją, eksploatacją, naprawą, konserwacją, modernizacją oraz dołożeniem dodatkowych kabli; (iii) służebności gruntowe na rzecz każdoczesnych użytkowników wieczystych działek sąsiadujących z Nieruchomością, będącą przedmiotem sprzedaży. Służebności te polegają w szczególności na prawie przechodu przez działki składające się na Nieruchomość; (iv) Służebność przesyłu na rzecz D. S.A. Co do zasady, Sprzedający i Kupujący zamierzają zawrzeć trzy umowy (dotyczące wszystkich ww. działek gruntu), zmierzające do sprzedaży ww. Nieruchomości, tj.: (1) Umowę przedwstępną sprzedaży prawa użytkowania wieczystego. Umowa przedwstępna została już zawarta 6 czerwca 2016 r. (2) Następnie, do dnia 10 stycznia 2017 roku, na warunkach określonych w Umowie przedwstępnej, strony mają zawrzeć Umowę Warunkową. Na podstawie Umowy Warunkowej Sprzedający sprzeda Kupującemu prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości pod warunkiem nieskorzystania przez Gminę m. st. Warszawa z prawa pierwokupu, o którym mowa w art . 109 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. (3) W przypadku podpisania przez Strony Umowy Warunkowej oraz nieskorzystania przez Gminę Miasta z przysługującego jej prawa pierwokupu, Sprzedający i Kupujący zawrą Umowę Ostateczną sprzedaży prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości.

Na podstawie Umowy Ostatecznej Sprzedający: (i) przeniesie na Kupującego prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości, (ii) udzieli zgody na przeniesienia pozwolenia na budowę oraz innych decyzji budowlanych oraz (iii) przeniesie na Kupującego prawa autorskie do posiadanych przez Sprzedającego Projektów, w zamian za Cenę, zapłaconą przez Kupującego. Cena obejmuje wynagrodzenie za sprzedaż prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości, jak również wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich i licencji do ww. Projektów oraz pozwoleń budowlanych i innych decyzji budowlanych, które zgodnie z polskim prawem mogą zostać przeniesione (dalej łącznie zwane „zbywane składniki majątkowe”). Zbywane składniki, tj. prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz Projekty i decyzje budowlane, stanowią znaczną wartość majątku Spółki. Jednakże, po zawarciu Umowy Ostatecznej i dokonaniu ww. sprzedaży, w Spółce nadal pozostaną inne istotne składniki majątkowe.


Sprzedający nie przeniesie na Kupującego m.in.:

  1. Rzeczowych aktywów trwałych, swoich wierzytelności (w tym z tytułu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym), środków pieniężnych na rachunkach bankowych, ksiąg rachunkowych, tajemnic przedsiębiorstwa, praw i obowiązków z umów zawartych z dostawcami usług, oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo (nazwy przedsiębiorstwa),
  2. Na Kupującego nie zostaną przeniesione również prawa i obowiązki z tytułu: (i) umowy o świadczenie usług księgowych, (ii) umowy najmu lokalu biurowego, (iii) umowy o świadczenie usług kontrolingu finansowego, (iv) innych umów o świadczenie usług.

Kupujący nie przejmie również zobowiązań Sprzedającego z tytułu zaciągniętych pożyczek. Nie będą także przejęci pracownicy Wnioskodawcy, ponieważ Spółka nie zatrudnia obecnie pracowników na podstawie umów o pracę.


Wnioskodawca zaznacza, iż na dzień obecny nie podjęto żadnych decyzji o przyszłej likwidacji Spółki. Nie można wykluczyć, iż w przyszłości, po sprzedaży Nieruchomości i uzyskaniu środków finansowych, Spółka będzie rozważać możliwość prowadzenia innych inwestycji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja będzie transakcją sprzedaży składników majątkowych, które to składniki nie stanowią przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 6 i art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, i dlatego transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja sprzedaży składników majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 23% VAT?
  3. Czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja (czynność cywilnoprawna) nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 26 sierpnia 2016 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP2/4512-500/16-2/MAO.


Stanowisko Wnioskodawcy.


Zdaniem Spółki, przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja sprzedaży składników majątkowych (czynność cywilnoprawna) nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”), na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z faktu, iż transakcja ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 23% VAT.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „ustawa o PCC”), podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Natomiast art. 2 pkt 4 ustawy o PCC stanowi, że nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

Ponieważ w opisywanej transakcji nastąpi sprzedaż niezabudowanego gruntu (prawa użytkowania wieczystego) i przeniesienie praw autorskich do Projektów, tj. praw majątkowych, w ramach działalności gospodarczej Sprzedającego, to taka transakcja jest w rozumieniu ustawy o VAT dostawą towaru/świadczeniem usług (w części przeniesienia praw majątkowych) opodatkowanym - w tym opisywanym przypadku - stawką 23% VAT.

Jeżeli zatem sprzedaż (dostawa) nieruchomości (terenu) niezabudowanego zakwalifikowanego jako teren budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę jest opodatkowana podatkiem VAT oraz przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych także jest opodatkowane VAT, to na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC transakcja ta nie podlega PCC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży - wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka”, „Sprzedający” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą na rynku nieruchomości komercyjnych. Działalność ta obejmuje w szczególności: kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, realizację projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, itp. Spółka planuje sprzedać Kupującemu posiadane przez nią niezabudowane działki gruntu (dalej „Nieruchomości”). Nieruchomości nabyte zostały przez Spółkę w 2007 r., jako aport (wkład niepieniężny do Spółki), otrzymany od ówczesnego udziałowca Spółki. Na otrzymanych działkach gruntu miała zostać zrealizowana inwestycja, polegająca na budowie wysokościowego budynku biurowo-usługowego (o wysokim standardzie) w śródmiejskiej zabudowie wraz z parkingiem podziemnym. Z uwagi na uwarunkowania biznesowo-ekonomiczne na rynku nieruchomości komercyjnych, Spółka podjęła jednak decyzję, że ww. inwestycja nie będzie przez nią realizowana, a niezabudowane działki gruntu zostaną sprzedane.

Do chwili obecnej, Spółka nie rozpoczęła, i nie zamierza rozpocząć, żadnych prac budowlanych na Nieruchomościach. Spółka posiada natomiast dokumentację projektową dotyczącą Nieruchomości (dalej „Projekty”), w tym w szczególności: (i) Projekt zagospodarowania terenu; (ii) Dokumenty formalnoprawne dotyczące planowanej Inwestycji (w tym np. warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, warunki techniczne dotyczące zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzenia ścieków dla projektowanego budynku biurowo-usługowego, itp.); (iii) Projekty architektoniczne, konstrukcyjne, itp. Spółka uzyskała także decyzje administracyjne dotyczące budowy na Nieruchomościach, w szczególności Decyzję z dnia 30 czerwca 2010 r. o warunkach zabudowy - ustalenie warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla Inwestycji, a także Decyzję z dnia 13 marca 2014 r. - zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę inwestorowi - Wnioskodawcy.

Ww. Nieruchomości mają zostać nabyte przez G. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Kupujący”). Kupujący występuje w niniejszym postępowaniu jako Zainteresowany niebędący stroną postępowania, natomiast Sprzedający występuje jako Strona postępowania w sprawie interpretacji ( art. 14r § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa). Przedmiot działalności gospodarczej Kupującego obejmuje m.in. wynajem nieruchomości i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub wydzierżawionymi. Kupujący jest więc zainteresowany zakupem ww. Nieruchomości w celu realizowania własnych inwestycji na nabytych w przyszłości Nieruchomościach. Nieruchomości, będące przedmiotem przyszłej transakcji sprzedaży, obejmują prawo wieczystego użytkowania ośmiu niezabudowanych działek gruntu, oznaczonych następującymi numerami identyfikacyjnymi: 41, 24/1, 39, 49, 25/1, 40, 24/2, 25/2, wszystkie działki z obrębu... Sprzedający jest jedynym użytkownikiem wieczystym gruntu do dnia 16 października 2097 roku. Właścicielem gruntu jest natomiast Miasto.


W interpretacji indywidualnej z dnia 26 sierpnia 2016 r. Nr IPPP2/4512-500/16-2/MAO w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w którym stwierdził, że :

„(...)skoro przedmiot planowanej transakcji nie będzie stanowił ani przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa to jego zbycie nie będzie podlegało wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, transakcja ta będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającą opodatkowaniu według właściwej stawki podatku.


W konsekwencji, dostawa niezabudowanej Nieruchomości składającej się z działek nr: 41, 24/1, 39, 49, 25/1, 40, 24/2, 25/2 powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.


(...) planowana sprzedaż zbywanych składników majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu VAT oraz, że zarówno w przypadku dostawy opisanych we wniosku Nieruchomości, jak i w przypadku przeniesienia na Kupującego praw autorskich do posiadanych przez Sprzedającego Projektów oraz przeniesienia decyzji budowlanych, stawka podatku VAT będzie wynosić 23% stosownie do przepisów art. 41 ust. 1 ustawy o VAT (…).”.


Zatem, skoro transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi- Dz.U. z 2016 r. poz. 718).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj