Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-2-2/4511-614/16-1/KrB
z 8 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm. ) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 6 czerwca 2016 r. (data otrzymania 9 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu składek zwróconych zleceniodawcy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu składek zwróconych zleceniodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w latach 2013-2014 jako wykonawca zawarła umowy o dzieło. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podczas kontroli u zamawiającego zakwestionował umowy o dzieło i przekwalifikował je jako umowy zlecenia. Płatnik składek, czyli zamawiający wystawił Wnioskodawczyni PIT-8C, w którym wykazał jako przychód składki społeczne, które zapłacił za nią jako zleceniobiorcę, tzn., te które powinny być finansowane przez Wnioskodawczynię jako, zleceniobiorcę. Czy w przypadku gdyby Wnioskodawczyni zwróciła zleceniodawcy składki, które zleceniodawca zapłacił za nią jako zleceniobiorcę, może je odliczyć w rozliczeniu rocznym w momencie zwrotu tych składek na konto zleceniodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jeżeli Wnioskodawczyni zwróci zleceniodawcy równowartość zapłaconych za nią zaległych składek ZUS, to czy w takim przypadku będzie mogła odliczyć tę kwotę od swojego dochodu w rozliczeniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym ten zwrot nastąpił ?

Zdaniem Wnioskodawczyni zwrócone przez nią składki, które powinny być finansowane ze środków zleceniobiorców traktowane są jak nienależne świadczenia, a co za tym idzie zgodnie z art. 26 ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku odejmuje się nienależnie pobrane świadczenia, które uprzednio zwiększały dochód do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2015 r. – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy – przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawczyni w latach 2013-2014 jako wykonawca zawarła umowy o dzieło. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podczas kontroli u zamawiającego zakwestionował umowy o dzieło i przekwalifikował je jako umowy zlecenia. Płatnik składek, czyli zamawiający wystawił Wnioskodawczyni PIT-8C, w którym wykazał jako przychód składki na ubezpieczenie społeczne, które zapłacił za nią jako zleceniobiorcę, tzn., te które powinny być finansowane przez Wnioskodawczynię jako zleceniobiorcę.

Wątpliwość Wnioskodawczyni budzi kwestia, czy jeżeli Wnioskodawczyni zwróci zleceniodawcy równowartość zapłaconych za nią zaległych składek ZUS to będzie mogła odliczyć tę kwotę od swojego dochodu w rozliczeniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym ten zwrot nastąpił.

W niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie art. 26 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym – podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c, art. 30e i art. 30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e i 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Zatem odliczenie, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy, może mieć zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy zleceniobiorca w roku podatkowym dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny i powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że w przypadku, gdy Wnioskodawczyni zwróci zleceniodawcy równowartość zapłaconych za nią do ZUS zaległych składek, to zwróconą kwotę będzie mogła odliczyć od swojego dochodu w rozliczeniu rocznym składanym za rok, w którym zwrot ten nastąpił. W takiej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący odliczenia zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu.

Do celów dokonania omawianego odliczenia, były zleceniobiorca powinien jednak posiadać dowód stwierdzający, że faktycznie w danym roku zwrócił zleceniodawcy równowartość zapłaconych za niego zaległych składek ZUS.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie – w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj