Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-1/4511-372/16-1/NL
z 2 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 16 czerwca 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 20 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w związku wystąpieniem Wnioskodawczyni ze spółki cywilnej – jest prawidłowe;
  • określenia momentu zapłaty podatku dochodowego w związku z uzyskaniem ww. przychodu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w związku z wystąpieniem Wnioskodawczyni ze spółki cywilnej oraz określenia momentu zapłaty podatku dochodowego w związku z uzyskaniem ww. przychodu.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 24 września 1990 r. do 31 grudnia 2015 r. Wnioskodawczyni była wspólnikiem trzyosobowej spółki cywilnej. Spółka w tym okresie prowadziła działalność w zakresie handlu dywanami, firanami i świadczyła usługi szycia. Wspólnicy spółki prowadzili księgę przychodów i rozchodów. Wspólnicy byli opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej: „ustawy o PIT”).

W 2015 roku Wnioskodawczyni była opodatkowana na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT. W dniu 31 grudnia 2015 roku Wnioskodawczyni wystąpiła ze spółki.

Spółka dalej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opisanym powyżej.

W okresie prowadzenia działalności spółka wybudowała pawilon handlowy o powierzchni 600 m2 z parkingiem, o wartości księgowej 918.000 zł, na które to inwestycje spółka zaciągnęła kredyt w wysokości 350.000 zł. Po wystąpieniu ze spółki, a ściślej w dniu 21 kwietnia 2016 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła indywidualną działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność związana a zagospodarowaniem terenów zieleni (PKD 81.30.Z) i pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową straganami i targowiskami (PKD 47.99.Z). Wnioskodawczyni wybrała sposób opodatkowania dochodów uzyskiwanych w roku 2016 na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT.

W związku z wystąpieniem ze spółki, Wnioskodawczyni otrzymała w dniu 25 kwietnia 2016 r. sumę pieniężną, stanowiącą wartość wkładu wniesionego do tej spółki, powiększonego o przypadającą na wspólnika różnicę między wartością majątku spółki, a jej zobowiązaniami.

Powyższa należność została ustalona na podstawie wyliczenia (bilansu) sporządzonego na dzień wystąpienia Wnioskodawczyni ze spółki.

Na powyższą należność składa się między innymi określona suma pieniężna stanowiąca zysk wspólników, który nie został im wypłacony w poprzednich latach obrotowych, a który został przeznaczony na prowadzone inwestycje Spółki.

Istotne elementy stanu faktycznego sprawy, zawarto również we własnym stanowisku Wnioskodawczyni w sprawie, gdzie wskazano m.in., że zysk Spółki który nie został Wnioskodawczyni wypłacony w poprzednich latach a który przeznaczono na inwestycję, został już opodatkowany podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Na jakich zasadach zostanie opodatkowany przychód z otrzymania środków pieniężnych z tytułu wystąpienia ze spółki cywilnej, której Wnioskodawczyni była wspólnikiem?
  2. Czy należność wypłacona Wnioskodawczyni w kwocie odpowiadającej zyskowi wspólnika, który nie został jej wypłacony w poprzednich latach obrotowych, będzie zaliczona do jej przychodu?
  3. W jakim terminie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawczyni, stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 16 w związku z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej: „ustawa o PIT”), środki pieniężne otrzymane przez nią jako wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia ze spółki są przychodem z działalności gospodarczej (z uwzględnieniem zapisów art. 14 ust 3 pkt 11 ustawy o PIT) i powinny być opodatkowane stawką 19%, a więc na zasadach obowiązujących podatnika w dniu otrzymania środków, w terminie złożenia zeznania rocznego za rok 2016 tj. do dnia 30 kwietnia 2017 r. Środki te będą podlegały opodatkowaniu jeżeli wcześniej nie stanowiły zysku wspólników podlegającego opodatkowaniu. Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczą działalność gospodarcza). Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ustawy o PIT, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Stosownie do art. 14 ust. l ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).

W konsekwencji każdy ze wspólników spółki cywilnej oblicza odrębnie dochód z udziału w tejże spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Z przepisów tych wynika zatem, że kwoty uzyskane z tytułu wystąpienia ze spółki osobowej stanowią przychód z działalności gospodarczej w części ustalonej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16, z uwzględnieniem art. 14 ust. 3 pkt 11. Zgodnie z treścią art. 24 ust. 3c ustawy o PIT, dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

Na podstawie przytoczonych przepisów stwierdzić należy, że środki otrzymane przez Wnioskodawczynię będą stanowiły przychód z działalności gospodarczej. Nadto przychodem Wnioskodawczyni z tytułu wystąpienia ze spółki cywilnej, będzie ta część otrzymanej kwoty, która przewyższa kwotę odpowiadającą uzyskanej przed wystąpieniem przez Wnioskodawczynię nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ww. ustawy, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu uczestnictwa w tej spółce. Przy obliczaniu dochodu należy zaś przychód pomniejszyć o wydatki na nabycie prawa do udziału w tej spółce.

Wnioskodawczyni wystąpiła ze spółki cywilnej, której była wspólnikiem w dniu 31 grudnia 2015 r. W związku z tym wystąpieniem, otrzymała w dniu 25 kwietnia 2016 r. sumę pieniężną odpowiadającą wartości wniesionego do spółki wkładu, powiększoną o różnicę między wartością majątku spółki, a jej zobowiązaniami.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów, tj. art. 14 ust. 1 oraz art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT, wskazać należy, że przypadki wymienione w art. 14 ust. 2 ustawy o PIT, stanowią w istocie wskazanie przychodów, które podlegają opodatkowaniu na zasadzie kasowej, w chwili więc ich otrzymania a nie w momencie gdy były potencjalnie należne (tak też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził w wyroku z 28 sierpnia 2014 r., sygn. akt I SA/Po 239/14).

Zgodnie z językową wykładnią powołanego przepisu do przychodów można zaliczyć jedynie te środki pieniężne, które zostały faktycznie otrzymane przez byłego wspólnika spółki osobowej, z której ów wspólnik wystąpił. Obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania tego przychodu powstaje zatem w dacie płatności danej kwoty, czyli w dacie kiedy konkretna kwota środków pieniężnych wpłynie na rachunek bankowy byłego wspólnika.

Kwota, która jest byłemu wspólnikowi należna, ale nie została jeszcze mu przekazana (nie wpłynęła na jego rachunek bankowy) nie stanowi przychodu podatkowego aż do czasu kiedy zostanie temu wspólnikowi faktycznie przekazana. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 maja 2013 r., Znak: ITPB1/415-229a/13/AD.

Na gruncie niniejszej sprawy przychód podatkowy Wnioskodawczyni powstanie zatem w dniu 25 kwietnia 2016 r. a więc w chwili otrzymania przez nią należności.

Zgodnie natomiast z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 30c ust. 1 ustawy o PIT, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Co za tym idzie uznać należy, że w chwili otrzymania środków (przychodu) Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym.

W związku z powyższym, Wnioskodawczyni w momencie otrzymania środków pieniężnych z tytułu wystąpienia ze spółki, uzyska przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a dochód uzyskany z tego tytułu podlega opodatkowaniu stosownie do przyjętej metody opodatkowania dochodów z tego źródła, tj. jak wskazano we wniosku, podatkiem liniowym wg. stawki 19%.

Nadto mając na uwadze art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT, należność wypłacona Wnioskodawczyni w kwocie odpowiadającej zyskowi wspólników, który nie został im wypłacony w poprzednich latach obrotowych, a który został przeznaczony na inwestycję spółki cywilnej (nieruchomość) nie będzie podlegać opodatkowaniu. Zysk ten został już opodatkowany podatkiem dochodowym. Ponowne opodatkowanie tej części należności stanowiłoby niedopuszczalne podwójne opodatkowanie. Należy w tym miejscu wskazać stanowisko orzecznictwa (przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2015 r., sygn. II FSK 817/13) zgodnie z którym w przypadku zwrotu wkładu wniesionego przez wspólnika opodatkowaniu polega tylko przyrost majątku powstałego w czasie istnienia spółki, o ile wcześniej nie został już opodatkowany u jej wspólnika.

W zakresie odpowiedzi na pytanie 3 Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że obowiązek zapłaty podatku dochodowego nastąpi w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym otrzymano środki pieniężne z tytułu wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Do przychodów tych nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce (art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT). Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest różnica pomiędzy ww. przychodem a wydatkami na nabycie lub objęcie udziałów w tej spółce zgodnie z art. 24 ust. 3c ustawy o PIT.

Podatnik jest zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym - art. 45 ust. 1 ustawy o PIT. Wobec powyższego skoro Wnioskodawczyni otrzymała środki pieniężne w dniu 25 kwietnia 2016 roku, obowiązana będzie do wykazania dochodu z tego tytułu w zeznaniu podatkowym składanym w terminie do dnia 30 kwietnia 2017 r.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała interpretacje indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy 2 grudnia 2011 r., Znak: ITPB1/415-947a/11/HD.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 860 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm., dalej: „K.c.”), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach (art. 867 § 1 K.c.).

W myśl art. 871 § 1 K.c., wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia, wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto, stosownie do regulacji zawartej w § 2 powołanego wyżej art. 871 K.c., występującemu wspólnikowi wypłaca się w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Spółka cywilna, jako osobowa spółka prawa cywilnego, na gruncie podatków dochodowych nie posiada zdolności podatkowej. Tym samym z punktu widzenia podatków dochodowych, podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, a nie spółka. Sposób opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu udziału w spółce cywilnej, jest uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem ww. spółki jest osoba fizyczna, to dochód (przychód) z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2012 r., poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego (a więc również spółkę cywilną). Zgodnie z art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobową prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 16 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 11 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Z przepisów tych wynika więc, że środki pieniężne uzyskane z tytułu wystąpienia ze spółki osobowej stanowią przychód z działalności gospodarczej.

W związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną ustalana jest wartość zbywcza jej majątku. Wartość ta odpowiada wartości jaką wspólnicy uzyskaliby sprzedając na wolnym rynku całe swoje przedsiębiorstwo (spółkę). Wartość zbywcza jest dzielona tak, aby ustalić część przypadającą na występującego wspólnika.

W części należnej występującemu wspólnikowi zawiera się zarówno:

  • wkład wniesiony przez tego wspólnika w chwili przystąpienia do spółki,
  • nadwyżka wartości rynkowej majątku nad jego wartością podatkową oraz
  • pozostawione przez wspólnika zyski, wcześniej na bieżąco przez niego opodatkowane, które zostały reinwestowane (np. w środki trwałe).

Zgodnie z treścią art. 24 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, w przypadku otrzymania środków pieniężnych, jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

Według słownika języka polskiego, przez „wydatek” należy rozumieć „sumę, która ma być wydana albo sumę wydaną na coś” (zob. Słownik Współczesnego Języka Polskiego pod red. Bogusława Dunaja, Warszawa 1996, s. 1200,). Definicja pojęcia „wydatek” wskazuje, że oznacza on faktycznie wydaną sumą pieniędzy, wskazuje na konieczność uszczuplenia majątku w celu pozyskania określonego dobra (rzecz, prawo). „Wydatek” może również dotyczyć sytuacji, gdy uszczuplenie majątku następuje w innej postaci niż środki finansowe, np. rzeczy.

Zgodnie z treścią art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Natomiast obowiązek składania zeznań o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu został określony w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1aa, 7 i 8.

Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym, zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, obowiązani są w terminie określonym w ust. 1, składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów (PIT-36L), o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl art. 44 ust 3f ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Zaliczki miesięczne są podstawową formą rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Ich wysokość należy ustalać z uwzględnieniem właściwej stawki podatku od dochodu, który stanowi różnicę między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Zaliczki miesięczne są odprowadzane do urzędu skarbowego w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Wpłat miesięcznych zaliczek za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego należy dokonywać w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od 24 września 1990 r. do 31 grudnia 2015 r. Wnioskodawczyni była wspólnikiem trzyosobowej spółki cywilnej. Spółka w tym okresie prowadziła działalność w zakresie handlu dywanami, firanami i świadczyła usługi szycia. Wspólnicy spółki prowadzili podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wspólnicy byli opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W 2015 roku Wnioskodawczyni była opodatkowana na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT. W dniu 31 grudnia 2015 roku Wnioskodawczyni wystąpiła ze spółki. Spółka dalej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opisanym powyżej.

W okresie prowadzenia działalności spółka wybudowała pawilon handlowy o powierzchni 600 m2 z parkingiem, o wartości księgowej 918.000 zł, na które to inwestycje spółka zaciągnęła kredyt w wysokości 350.000 zł. Po wystąpieniu ze spółki, a ściślej w dniu 21 kwietnia 2016 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła indywidualną działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność związana a zagospodarowaniem terenów zieleni (PKD 81.30.Z) i pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową straganami i targowiskami (PKD 47.99.Z). Wnioskodawczyni wybrała sposób opodatkowania dochodów uzyskiwanych w roku 2016 na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT. W związku z wystąpieniem ze spółki, Wnioskodawczyni otrzymała w dniu 25 kwietnia 2016 r. sumę pieniężną, stanowiącą wartość wkładu wniesionego do tej spółki, powiększonego o przypadającą na wspólnika różnicę między wartością majątku spółki, a jej zobowiązaniami. Powyższa należność została ustalona na podstawie wyliczenia (bilansu) sporządzonego na dzień wystąpienia Wnioskodawczyni ze spółki. Na powyższą należność składa się między innymi określona suma pieniężna stanowiąca zysk wspólników, który nie został im wypłacony w poprzednich latach obrotowych, a który został przeznaczony na prowadzone inwestycje Spółki.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego wskazać należy, że środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawczynię w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej, w części stanowiącej nadwyżkę ponad kwotę odpowiadającą uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce oraz wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, stanowią przychód z działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc z otrzymanej kwoty należy wyłączyć tę część otrzymanych przez wspólnika kwot, która została już opodatkowana podatkiem dochodowym, a nie została wcześniej otrzymana przez wspólnika. Tak ustalona kwota stanowi przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten, pomniejszony o wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziału w takiej spółce, stanowi dochód podatkowy, o którym mowa w art. 24 ust. 3c ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu na zasadach obowiązujących Wnioskodawczynię w dniu jego uzyskania.

W przedmiotowej sprawie, skoro Wnioskodawczyni dochody z prowadzonej w 2016 r. działalności gospodarczej opodatkowuje „podatkiem liniowym” (kwestia dotycząca możliwości korzystania z tej formy opodatkowania nie jest przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej i została potraktowana, jako element stanu faktycznego sprawy), dochód z tytułu wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną winien zostać doliczony do dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkowany przez Wnioskodawczynię na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% podatkiem liniowym. Dochód ten należy doliczyć do pozostałych dochodów uzyskanych z prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej i uwzględnić wpłacając zaliczkę za miesiąc jego uzyskania. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego dochód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36L, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został otrzymany. W konsekwencji nie sposób zgodzić się z Wnioskodawczynią, że obowiązek zapłaty podatku z ww. tytułu nastąpi w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym otrzymano środki pieniężne z tytułu wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

  • skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w związku wystąpieniem Wnioskodawczyni ze spółki cywilnej uznano za prawidłowe;
  • określenia momentu zapłaty podatku dochodowego w związku z uzyskaniem ww. przychodu uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj