Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-736/16-2/KK
z 31 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2016 r. (data wpływu 13 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wymiany udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 13 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wymiany udziałów.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadający siedzibę i zarząd w Polsce, jest częścią grupy kapitałowej (dalej: “Grupa Kapitałowa”) oraz dywizji biznesowej europejskiego lidera w dziedzinie drukowanych i cyfrowych rozwiązań dla edukacji. Spółka zajmuje się głównie działalnością wydawniczą podręczników oraz materiałów szkoleniowych w formie elektronicznej (wychowanie przedszkolne, edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne szkolnictwo zawodowe, kartografia, języki obce).


Na rynku polskim działają również 2 inne spółki z Grupy Kapitałowej (spółki polskie):

  • spółka Y. (dalej: „Y.”), będąca spółką akcyjną, która tworzy dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania edukacyjne, budowane w oparciu o zasoby i platformy, przygotowywane zgodnie z najnowszymi trendami w kształceniu (dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, kursy językowe, materiały dotyczące terapii i rozwoju, kursy online):
    • zasoby edukacyjne - do wielu przedmiotów, zgodne z różnymi programami nauczania, w tym kursy językowe,
    • platformy dostarczania treści, e-leamingowe oraz narzędzia do publikacji - elastyczne rozwiązania do codziennego użytku,
    • produkty dla dzieci i dorosłych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - do wykorzystania w szkołach i placówkach medycznych,
      oraz
    • spółka V. (dalej: „V.”), będąca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która dostarcza systemy zarządzania oświatą, które wdrażane są w szkołach oraz w samorządach w całej Polsce oraz organizacją szkoleń.


W celu zwiększenia konkurencyjności na polskim rynku, poprzez:

  • osiągnięcie efektu synergii poprzez optymalne wykorzystanie zasobów;
  • obniżenie kosztów administracyjnych;
  • zintegrowanie procesu rozwoju produktów;
  • zintegrowanie strategii marketingowych;

spółki rozważają połączenie biznesów. Planowane połączenie spółek jest przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych ze względu na komplementarne interesy gospodarcze Spółki oraz Y. i V. Połączenie będzie również służyć uproszczeniu struktury organizacyjnej grupy kapitałowej, do której należą Spółki.


100% udziałowcem Spółki jest spółka z siedzibą w Finlandii (dalej: “Udziałowiec Spółki”), która jest również 100% akcjonariuszem spółki Y. (dalej: „Akcjonariusz Y.”). Spółka jest 100% udziałowcem spółki V.


Należy wskazać, że Wnioskodawca, Y. i V. są polskimi spółkami kapitałowymi oraz podatnikami podatku dochodowego, podlegającymi w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.


Spółka zamierza wnieść w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) - w ramach transakcji wymiany udziałów określonej w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „Ustawa o PDOP”) - do spółki Y. wszystkie swoje udziały w V. Tym samym, spółka Y. uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce V. W wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego część wkładu zostanie wniesiona na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Y. natomiast część wkładu może zostać przekazana na powiększenie kapitału zapasowego lub rezerwowego spółki Y. (agio).

W zamian za nabyte udziały w V., spółka Y. wyda Spółce nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Y. (wartość emisyjna akcji może być wyższa od ich wartości nominalnej). Przy czym należy wskazać, iż wartość nominalna akcji wydanych Spółce w zamian za udziały w V. nie będzie większa niż 10% kapitału zakładowego spółki Y. W ten sposób, wartość nominalna akcji spółki Y. wydana na rzecz Spółki odpowiadać będzie wartości podwyższenia kapitału zakładowego spółki Y. w wyniku nabycia udziałów w V.


Ponadto, w wyniku przeprowadzenia transakcji wymiany udziałów nie będą następować żadne rozliczenia pieniężne z tytułu przeprowadzenia tej transakcji.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy transakcja przedstawiona w zdarzeniu przyszłym spełnia przesłanki uznania za transakcję wymiany udziałów określoną w przepisie art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP i w konsekwencji, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o PDOP?


Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja przedstawiona w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnia przesłanki uznania za transakcje wymiany udziałów zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP i w konsekwencji po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o PDOP z tytułu dokonania opisanej transakcji.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o PDOP”), jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości tynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 11 ustawy o PDOP, przepis art. 12 ust. 4d stosuje się, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
  2. wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

Dodatkowo w światłe art. 12 ust. 12 ustawy o PDOP przepis art. 12 ust. 4d stosuje się również w przypadku dokonania więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów (akcji), przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.


Odnosząc treść przytoczonych przepisów do niniejszego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), należy wskazać że:

  1. Spółka Y. nabędzie od Spółki udziały spółki V. w wyniku wniesienia ich aportem do spółki Y. przez Wnioskodawcę.
  2. W wyniku powyższej transakcji spółka Y. uzyska bezwzględną większość praw głosu w V.
  3. W zamian za wniesiony wkład niepieniężny (udziały w V.) spółka Y. wyda Wnioskodawcy wyemitowane akcje w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Y.
  4. W wyniku przeprowadzenia transakcji wymiany udziałów nie będą następować żadne rozliczenia pieniężne z tytułu przeprowadzenia tej transakcji.
  5. Podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej (Spółka, spółka Y, V. - w Polsce) opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia.
  6. Spółka nabywająca (Y.) oraz spółka, której udziały są nabywane (V.) są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy - tj. w poz. 29 „spółka akcyjna” (spółka Y.), „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” (V.).
  7. Wspólnik (Wnioskodawca) jest polskim podatnikiem podatku i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej (spółki Y.).

Odnosząc powyższe przepisy do opisanego w stanie faktycznym zdarzenia przyszłego należy wskazać, że w przypadku planowanej przez Spółkę transakcji (tj. wymiany udziałów), wskazane w art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP przesłanki zastosowania przedmiotowej normy zostały spełnione. W konsekwencji, po stronie Spółki nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o PDOP.


Powyższe stanowisko potwierdziły organy podatkowe m.in w następujących interpretacjach podatkowych:

  • Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2016 r. sygn. IBPB-1-2/4510-410/16/MS
  • Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2016 r. sygn. ITPB3/4510-145/16/DK
  • Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2016 r. sygn. IBPB-1-3/4510-66/16/AB
  • Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2016 r. sygn. IPPB3/4510-8/16-2/PS
  • Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2015 r. sygn. IBPB-1 -2/4510-435/15/AnK


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj