Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-1051/11/BK
z 23 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-1051/11/BK
Data
2012.02.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
data
dział spadku
nabycie
spadek
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawczyni pozostałą masę spadkową, tj. nieruchomość – działkę nr 240/03 może sprzedać, nie płacąc podatku dochodowego po upływie 5 lat od uprawomocnienia się przyjęcia spadku, czy też po upływie 5 lat od uprawomocnienia się działu spadku?



Wniosek ORD-IN 455 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2011 r. (data wpływu 23 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 16 lutego 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.


We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 2 lutego 2007 r. zmarł brat Wnioskodawczyni. Spadek po nim zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 12 września 2007 r. nabyła Wnioskodawczyni wraz z ojcem i siostrą. W skład spadku wchodziło gospodarstwo rolne składające się z działek o numerach geodezyjnych: nr 767, nr 240/3, nr 240/8, nr 351/5, nr 441/4. W wyniku dokonanego działu spadku Wnioskodawczyni otrzymała działkę nr 240/3 o powierzchni 0,30 ha zabudowaną domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi oraz działkę nr 240/8 – ziemię orną o powierzchni 1,48 ha, którą to w dniu 12 lutego 2008 r. na podstawie aktu notarialnego sprzedała rolnikowi. Postanowienie w sprawie działu spadku wydane zostało przez Sąd Rejonowy w dniu 21 grudnia 2007 r.,. Wnioskodawczyni podała, że wartość nieruchomości mieściła się w udziale nabytym w spadku, podział odbył się bez żadnych spłat i dopłat. Aktualnie jest właścicielką nieruchomości o pow. 0,30 ha , na której znajdują się zabudowania; mieszkanie murowane, stodoła murowana, obora murowana odkryty garaż –wiata, którą zamierza sprzedać.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawczyni pozostałą masę spadkową, tj. nieruchomość – działkę nr 240/03 może sprzedać, nie płacąc podatku dochodowego po upływie 5 lat od uprawomocnienia się przyjęcia spadku, czy też po upływie 5 lat od uprawomocnienia się działu spadku...


Wnioskodawczyni uważa, że po upływie 5 lat od uprawomocnienia się przyjęcia spadku nie powinna płacić podatku od sprzedaży wymienionej nieruchomości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Powyższy przepis formułuje więc generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek w podatku dochodowym.

W związku z tym, dla określenia skutków podatkowych dokonanej transakcji istotne jest ustalenie daty nabycia nieruchomości lub praw.

Z analizy zdarzenia przyszłego, opisanego we wniosku oraz pisma stanowiącego jego uzupełnienie wynika, iż postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 12 września 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z ojcem i siostrą nabyła spadek po zmarłym w dniu 2 lutego 2007 r. bracie. W skład spadku wchodziło gospodarstwo rolne składające się z działek o numerach geodezyjnych: nr 767, nr 240/3, nr 240/8, nr 351/5, nr 441/4. Postanowieniem Sądu Rejonowego wydanym w dniu 21 grudnia 2007 r. dokonano działu spadku, w wyniku którego Wnioskodawczyni otrzymała działkę nr 240/3 o powierzchni 0,30 ha zabudowaną domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi oraz działkę nr 240/8 – ziemię orną o powierzchni 1,48 ha, którą to w dniu 12 lutego 2008 r. sprzedała rolnikowi. Dział spadku odbył się bez żadnych spłat i dopłat. Wartość otrzymanej nieruchomości mieściła się w udziale Jaki przysługiwał Wnioskodawczyni w spadku.

W związku z tym wskazać należy, iż zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dla ustalenia daty nabycia nieruchomości lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy, będących przedmiotem spadku istotny jest dzień jego otwarcia, czyli śmierci spadkodawcy.

Stosownie zaś do art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Powyższe oznacza, że do momentu dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom przechodzą na nich. Ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom.

Dział spadku nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli ich wartość mieści się w udziale nabytym w wyniku spadku.

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców (art. 1037 § 1 ustawy).

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, iż w sytuacji, gdy udział jaki przysługiwał Wnioskodawczyni w masie spadkowej po dokonanym dziale spadku nie uległ powiększeniu, tj. nie przekroczył udziału nabytego w spadku, gdyż wartość otrzymanej nieruchomości mieściła się w udziale jaki przysługiwał Jej w spadku, nie doszło w wyniku działu spadku do nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem za datę nabycia nieruchomości - wbrew twierdzeniu Wnioskodawczyni - przyjąć należy datę nabycia spadku, którą jest data śmierci brata, tj. 2 lutego 2007 r. bez względu na to, w jakiej dacie wydane zostało postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, jak również bez względu na to, w jakiej dacie dokonany został dział spadku powodujący nabycie przez spadkobierców określonych praw wchodzących w skład spadku, w tym w szczególności prawa własności skonkretyzowanej rzeczy.

Wobec powyższego bieg terminu pięcioletniego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, winien być liczony od końca 2007 r. Termin ten upłynie więc z dniem 31 grudnia 2012 r.

W związku z tym, jeśli planowana sprzedaż działki nr 240/3 nastąpi po upływie okresu pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, sprzedaż ta nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku dochodowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj