Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/4511-1039/16-4/MS1
z 4 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2016 r. (data wpływu 26 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 października 2016 r. (data nadania 19 października 2016 r., data wpływu 20 października 2016 r.) na wezwanie z dnia 4 października 2016 r. (data nadania 4 października 2016 r., data doręczenia 13 października 2016 r.) Nr IPPB4/4511-1039/16-4/MS1 o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26 sierpnia 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


Z uwagi na braki formalne, pismem Nr IPPB4/4511-1039/16-2/MS1 z dnia 4 października 2016 r. (data nadania 4 października 2016 r., data doręczenia 13 października 2016 r.) tut. Organ wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez dokonanie opłaty od wniosku.


Pismem z dnia 19 października 2016 r. (data nadania 19 października 2016 r., data wpływu 20 października 2016 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni otrzymała w roku 1993 w darowiźnie od swojego ojca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie w maju roku 2014 Wnioskodawczyni w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego ze spółdzielnią mieszkaniową dokonała przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności do lokalu mieszkalnego.

Obecnie Wnioskodawczyni planuje dokonanie podziału lokalu mieszkalnego na dwa odrębne lokale mieszkalne zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Nie jest przesądzone, że podział lokalu mieszkalnego dojdzie do skutku. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać powstałe na skutek podziału lokalu mieszkalnego mieszkania. Jeżeli podział lokalu mieszkalnego na dwa odrębne lokale nie będzie możliwy Wnioskodawczyni rozważa sprzedaż całego lokalu mieszkalnego. Termin sprzedaży nie jest dotychczas ustalony, na obecnym etapie nie wiadomo, czy taka sprzedaż nastąpił w roku 2016, czy 2017, czy 2018, czy też później.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy przychód jaki Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też z uwagi na fakt, że jego zbycie następuje po upływie 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) przychód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawczyni.


W ocenie Wnioskodawczyni przychód z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własności, która została ustanowiona na rzecz Wnioskodawczyni w 2014 roku wraz z przysługującym udziałem w częściach wspólnych, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na treść przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. z uwagi na upływ 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 8 pkt 1 u.p.d.o.f. liczonego od dnia nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, co nastąpiło w 1993 roku.

Uzasadnienie.


Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. źródłami przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło:

  • wybudowanie nieruchomości, lub
  • nabycie nieruchomości.


Innymi słowy, o ile zbycie nieruchomości następuje po upływie jednego z terminów liczonych odpowiednio od chwili wybudowania lub zbycia nieruchomości, to wówczas przychód ze zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podkreślenia wymaga, że jak wynika z treści przedmiotowego stanu faktycznego Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w 1993 roku. Ustanowienie zaś prawa odrębnej własności nieruchomości wynikało de facto z przekształcenia przysługującego jej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność i nastąpił w roku 2014. Źródłem zatem ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego było nabycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, co nastąpiło w roku 1993. Warto również wskazać, że taką możliwość przewidują postanowienia ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które dopuszczają do ustanowienia na rzecz posiadaczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego odrębnej własności lokalu.

Powyższe w ocenie Wnioskodawczyni prowadzi do konstatacji, że w opisanym stanie faktycznym 5-letni termin liczony od dnia nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego już upłynął z dniem 13 grudnia 1998 roku. Stanowisko takie wynika z faktu, że w ocenie Wnioskodawczyni pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 8 u.p.d.o.f. należy liczyć od dnia nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, co nastąpiło w 1993 roku. W takim stanie sprzedaż lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię w przyszłości nie powinno rodzić skutków podatkowych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Analogicznie również ewentualna sprzedaż lokali mieszkalnych powstałych w przypadku podziału mieszkania nie będzie w ocenie Wnioskodawczyni powodować powstania obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych. Również bowiem i w tym przypadku pięcioletni termin liczyć należy będzie od dnia otrzymania w drodze darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, co miało miejsce w 1993 roku.

Stanowisko takie znajduje również potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 21 kwietnia 1999 roku (znak PB2/MK-0212/99, w Leksykon Podatku Dochodowego od osób fizycznych, UNIMEX, 2010, s. 145), gdzie Minister Finansów wypowiadając się odnośnie problemu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości, która została następnie zbyta stwierdził, że nabyciem w rozumieniu art. 10 u.p.d.o.f. jest moment ustanowienia prawa wieczystego użytkowania, a nie moment nabycia własności nieruchomości. Uzasadniając swoje stanowisko w tej sprawie Ministerstwo Finansów stwierdziło, że „Za datę nabycia nieruchomości, od której upływa 5-letni termin określony w komentowanym przepisie, nie można uznać momentu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie aktu administracyjnego, jakim jest decyzja administracyjna. Jest to bowiem tylko zmiana formy prawnej faktycznego prawa od nieruchomości”.

Dodatkowo warto wskazać na nowsze orzeczenia sadów administracyjnych, które zabierały stanowisko w powyższej sprawie. I tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 6 października 2015 roku (sygn. akt I SA/Gd 885/15 wskazał, że „Zdaniem Sądu uprawnione jest stanowisko, że w sytuacji, w której Skarżąca wraz z małżonkiem nabyła w 1998 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które następnie wskutek częściowego podziału majątku wspólnego zostało przeniesione do majątku odrębnego, i które następnie - po ustanowieniu odrębnej własności lokalu oraz przeniesieniu prawa własności na rzecz Skarżącej - odpłatnie zbyła, za datę nabycia, od której liczony jest 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., należy przyjąć datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, czyli 1998 r. 8.4. W konsekwencji, wbrew ocenie prawnej zawartej w zaskarżonej do Sądu interpretacji indywidualnej, w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nie powstał, bowiem odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (tj. 1998 r.), a zatem nie stanowi źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f..” Podobnie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim sygn. akt I SA/Go 184/15 - z dnia 2 czerwca 2015 roku, stwierdzono, że “W rozpoznawanej sprawie skarżąca wraz z małżonkiem nabyła w 1998 r. do majątku wspólnego, w drodze przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w [...].Skarżąca dokonała sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w dniu [...] grudnia 2011 r. (akt notarialny Rep. A [...]) słusznie zatem organ podatkowy przyjął, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 1998 r. w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ zbycie przez stronę tego udziału nastąpiło po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie."


Warto również wskazać, że prezentowane przez Skarżącą stanowisko znajduje oparcie w orzecznictwie organów podatkowych, którego przykładem są:

  1. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2014 roku, IPPB1/415-213/14-2/EC, gdzie stwierdzono, że „Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność w formie aktu notarialnego jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wobec powyższego, mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, za datę nabycia lokalu mieszkalnego należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, czyli dzień 11 lipca 2006 r. Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z dniem 31 grudnia 2011 r. W związku z powyższym sprzedaż lokalu mieszkalnego, nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym zbycie to nie powoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego.
  2. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 października 2013 roku, IBPBII/2/415-708/13/, gdzie stwierdzono, że “Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie nabycie lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość nastąpiło w marcu 1996 r., tj. w dacie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zatem sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość po dniu 31 grudnia 2001 r. nie stanowi dla wnioskodawcy źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. Dotyczy to również udziału w gruncie (prawie wieczystego użytkowania gruntu). Podsumowując, sprzedaż ww. lokalu mieszkalnego nie będzie w ogóle stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Tym samym nie powstanie dla wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego.”
  3. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 maja 2012 roku ITPB2/415-97/12/MU, gdzie stwierdzono, że “Wobec powyższego, w sytuacji nabycia przez podatnika spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przekształconego następnie w odrębną własność w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), za datę nabycia lokalu od której upływa pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Ustanowienie odrębnej własności jest bowiem tylko zmianą formy prawnej zbywalnego prawa do lokalu. Zatem nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, następuje w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Powyższe oznacza, że nabycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowego lokalu nastąpiło w roku 1992. Tym samym pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął w przypadku Wnioskodawczyni z końcem 1997 r.”
  4. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2015 roku, IBPBII/2/415-935/14/MZa gdzie, stwierdzono, że “Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że nabycie wskazanego lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2007 r., kiedy Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Natomiast ustanowienie w 2010 r. odrębnej własności tego lokalu nie wywołuje skutku w postaci nabycia przez Wnioskodawcę w tej dacie nieruchomości (prawa), stanowi jedynie zmianę formy własności. To samo dotyczy udziału w gruncie związanego z tym lokalem. A zatem termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy w niniejszej sprawie powinien być liczony od końca 2007 r. i upłynął z końcem 2012 r. Z powyższego wyjaśnienia wynika, że sprzedaż w 2014 r. lokalu mieszkalnego została dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu. W konsekwencji sprzedaż ta nie stanowi źródła przychodu, a co za tym idzie nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży. Stanowisko Wnioskodawcy należało zatem uznać za prawidłowe.”
  5. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2015 roku IBPBII/2/4511-402/15/MZM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, gdzie stwierdzono, że “W sytuacji, w której Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie miało miejsce ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222, z późn. zm.) - za datę nabycia nieruchomości (a więc zarówno lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność jak i udziału w gruncie związanego z tym lokalem), od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Nie ustala się wówczas odrębnie daty nabycia lokalu i daty nabycia udziału w gruncie (prawie użytkowania wieczystego). Ustanowienie w 2011 r. odrębnej własności omawianego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na Wnioskodawcę prawa własności było tylko zmianą formy własności. Zatem nabycie przez Wnioskodawcę wskazanego lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2009 r., kiedy Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Natomiast ustanowienie w 2011 r. odrębnej własności tego lokalu nie wywołało skutku w postaci nabycia przez Wnioskodawcę w tej dacie nieruchomości (prawa), stanowi jedynie zmianę formy własności. To samo dotyczy udziału w gruncie związanego z tym lokalem. A zatem termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, w niniejszej sprawie powinien być liczony od końca 2009 r. i upłynął z końcem 2014 r. A to oznacza, że sprzedaż w 2015 r. lokalu mieszkalnego została dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu. W konsekwencji sprzedaż ta nie stanowiła źródła przychodu, a co za tym idzie nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży.”
  6. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku, IPPB1/415-251 /08-2/AŻ, gdzie stwierdzono, że „Sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiłaby źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, jeżeli zostałaby dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie zaś licząc od końca roku, w którym nastąpiło przeniesienie własności lokalu (wyodrębnienie własności). W sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na rzecz podatnika w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119 , poz. 1116, z późn. zm.) za datę nabycia lokalu (nieruchomości), od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Reasumując powyższe stwierdzić należy, że za datę nabycia lokalu mieszkalnego, od której należy liczyć 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zatem zbycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie jest źródłem przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca 1985 r., w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.”
  7. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lutego 2011 roku, IPPB4/415-944/10-2/MP, gdzie stwierdzono, że “Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości. Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawno podatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Reasumując, należy wskazać, że Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w 1997 r. W związku z powyższym, sprzedaż przedmiotowego lokalu nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie upłynęło 5 lat. Okoliczność, że w 2009 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało przekształcone w prawo odrębnej własności nie ma wpływu na faktyczną datę jego nabycia. Zatem Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z tej sprzedaży.”
  8. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, z dnia 2 lutego 2010 roku BPBII/2/415-1101/09/NG gdzie stwierdzono, że “W sytuacji, w której wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że ustanowienie w 2008 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na wnioskodawcę prawa własności jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto wyjaśnić należy, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego - „Własność i inne prawa rzeczowe”. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca 1999r., w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Reasumując, stanowisko wnioskodawcy, iż nabycie przedmiotowego mieszkania nastąpiło z chwilą uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należy uznać za prawidłowe.”
  9. W interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 listopada 2011 roku (znak IPPB1/415-764/10-2/MT), gdzie stwierdzono, że „W sytuacji, w której wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jej rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, za datę nabycia lokalu od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU nie można uznać daty ustanowienia odrębnej własności lokalu. (...) Tym samym termin 5 - letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU, należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu mieszkalnego, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.” (vide Monitor Podatkowy, nr 1/2011, s. 54).
  10. W interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 lutego 2010 roku (znak: IBPBII/2/415-1154/09/AK), gdzie stwierdzono, że „W sytuacji, w której wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (...) za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a- c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub uzytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majatkowych określonych w lit. a- c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie- nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.


Z powyższego wynika zatem, że w przypadku sprzedaży nieruchomości bądź jej części, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data i forma prawna nabycia tej nieruchomości.


Ponadto należy zauważyć, że ww. przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy ma zastosowanie w przypadku, gdy odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.


Ze stanu faktycznego wynika, że w 1993 r. Wnioskodawczyni uzyskała w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie w maju roku 2014 Wnioskodawczyni w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego ze spółdzielnią mieszkaniową dokonała przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności do lokalu mieszkalnego. Obecnie Wnioskodawczyni planuje dokonanie podziału lokalu mieszkalnego na dwa odrębne lokale mieszkalne i ich sprzedaż. Jeżeli podział lokalu mieszkalnego na dwa odrębne lokale nie będzie możliwy Wnioskodawczyni rozważa sprzedaż całego lokalu mieszkalnego. Termin sprzedaży nie jest dotychczas ustalony.


Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380, z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jest umową, a nie jednostronną czynnością prawną. Istotą jej jest zatem bezpłatne świadczenie, które darczyńca wykonuje ze swego majątku na rzecz innej osoby. Immanentną cechą tak rozumianej darowizny jest więc brak gospodarczego ekwiwalentu. Umowa prowadzi do przesunięcia określonego dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku osoby obdarowanej. Samo zaś przesunięcie następuje zawsze pod tytułem darmym i podyktowane jest chęcią wzbogacenia obdarowanego.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Wyjaśnić należy, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy Kodeks cywilny- „Własność i inne prawa rzeczowe”.

Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Podkreślić należy, że w sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jej rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu, w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, potrzebną do obliczenia 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze przywołane uregulowania prawne oraz opisane we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że ustanowienie w 2014 r. odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Jeżeli Wnioskodawczyni dokona podziału lokalu mieszkalnego to w wyniku tego podziału i wyodrębnienia z niego dwóch mniejszych lokali mieszkalnych nie nabędzie niczego nowego ponad to, czego jest właścicielem od 1993 r. Oznacza to, że pomimo, że nastąpi podział lokalu mieszkalnego z którego wyodrębnione zostaną dwa nowe lokale mieszkalne, to dokonany podział nie wpłynie na formę prawną władania przez Wnioskodawczynię przedmiotowymi lokalami mieszkalnymi. Nie wpłynie to także na bieg pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który należy liczyć dla obu powstałych z podziału lokali od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tj. od końca 1993 r. W powołanym przepisie mowa jest bowiem o dacie nabycia nieruchomości, a nie dacie jej podziału.

Wobec powyższego pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy należy liczyć od daty nabycia przez Wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zatem termin ten upłynął z końcem 1998 roku.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że zbycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego (lub lokali mieszkalnych powstałych po podziale przedmiotowego lokalu) nie będzie źródłem przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku w którym nastąpiło nabycie, a zatem przychód jaki Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Z uwagi na powyższe, Stanowisko Wnioskodawczyni jest prawidłowe.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji organów podatkowych oraz wyroków sądów administracyjnych, które przemawiają za słusznością stanowiska przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, że powołane orzeczenia dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj