Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-922/16-2/KK
z 9 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2016 r. (data wpływu 5 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 5 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


T. Spółka Akcyjna ma siedzibę na terytorium Polski oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”). Wnioskodawca należy do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą także m.in. opisane poniżej podmioty.

Jedynym wspólnikiem posiadającym 100% akcji w kapitale Spółki jest spółka kapitałowa z siedzibą w Luksemburgu, posiadająca w tym kraju nieograniczony obowiązek podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „Wspólnik”). Wspólnik posiada także 100% udziałów w kapitale spółki V. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka zależna”), która ma siedzibę na terytorium Polski i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wspólnik i polskie spółki, w których posiada on udziały / akcje, w dalszej części niniejszego wniosku będą nazywane łącznie Grupą V..

Obecnie planowane jest przeprowadzenie transakcji, w ramach której Wspólnik wniesie do Spółki jednorazowo, tytułem wkładu niepieniężnego, wszystkie udziały posiadane w Spółce zależnej, a w zamian za nie otrzyma nowo wyemitowane akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Wkład w postaci udziałów w Spółce zależnej zostanie w całości przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki.


W wyniku ww. transakcji Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej. Przed planowaną transakcją Spółka nie będzie posiadała żadnych praw głosu w Spółce zależnej.

W ramach powyższej transakcji Wspólnik nie otrzyma jakiejkolwiek zapłaty lub dopłaty w gotówce (tj. w zamian za aport w postaci udziałów w Spółce zależnej Wspólnik obejmie wyłącznie nowo wyemitowane akcje w Spółce).

Przedmiotowa transakcja związana jest z planowaną przez Grupę V. reorganizacją biznesową mającą na celu segregację funkcji i aktywów realizowanych i posiadanych obecnie przez Spółkę zależną, w szczególności poprzez przeniesienie części funkcji do Spółki i / lub do innej spółki w ramach Grupy V.. Przedmiotowy podział funkcji i aktywów w ramach Grupy V. może wiązać się także z nawiązaniem przez Grupę V. współpracy z niepowiązanym podmiotem zewnętrznym, która to współpraca potencjalnie obejmowałaby wspólny rozwój, zarządzanie i utrzymanie wybranych aktywów.

Ponadto w dłuższej perspektywie czasu Wspólnik rozważa wprowadzenie akcji Spółki do obrotu publicznego. Należy przy tym zauważyć, że przekształcenie formy prawnej Spółki zależnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną okazało się być związane z negatywnymi konsekwencjami biznesowymi oraz prawnymi dla Spółki zależnej i z tego względu możliwość ta została (na ten moment) odrzucona.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy planowana transakcja wniesienia przez Wspólnika do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółce zależnej w zamian za nowo wyemitowane akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja wniesienia przez Wspólnika do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółce zależnej w zamian za nowo wyemitowane akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdzie norma wynikająca z treści art. 12 ust. 4d UPDOP dotyczącego tzw. transakcji wymiany udziałów.


a.


Przedmiotowy artykuł 12 ust. 4d UPDOP stanowi implementację do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Rady 2009/133/WE z 19.10.2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego.


Zgodnie z treścią art. 12 ust 4d UPDOP:


,,Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów)”.


Jednocześnie, zgodnie z normą art. 12 ust. 11 UPDOP, przedmiotowe zwolnienie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stosuje się, jeżeli:

  1. „spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o CIT lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
  2. wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.”

b.


Ze wskazanych powyżej przepisów wynika zatem, że w przypadku transakcji wymiany udziałów, ani dla spółki nabywającej udziały (akcje) spółki, ani dla wspólnika tej spółki otrzymującego udziały (akcje) w ww. spółce nabywającej nie powstanie przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych pod warunkiem, że:

  1. spółka nabywająca udziały (akcje) spółki nabędzie od wspólnika tej spółki udziały (akcje) oraz
  2. w zamian za te udziały (akcje) w spółce przekaże wspólnikowi tej spółki własne udziały (akcje); oraz
  3. spółka nabywająca udziały (akcje) spółki uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane; oraz
  4. spółka nabywająca udziały (akcje) w spółce oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do UPDOP lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego; oraz
  5. wspólnik spółki, której udziały są nabywane, jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej te udziały (akcje).

c.


Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca pragnie zauważyć, że w przypadku planowanej transakcji wniesienia przez Wspólnika do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci udziałów posiadanych przez ten podmiot w Spółce zależnej w zamian za nowo wyemitowane akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki:

  1. Spółka nabędzie od Wspólnika udziały w Spółce zależnej oraz w zamian za te udziały Spółka przekaże Wspólnikowi akcje własne (w szczególności, Wspólnik nie otrzyma od Spółki częściowej zapłaty lub dopłaty w gotówce) - tym samym pierwszy z warunków wymienionych w punkcie b) powyżej zostanie spełniony;
  2. W wyniku planowanej transakcji Spółka, która na moment transakcji nie będzie posiadała praw głosu w Spółce zależnej, uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej, tj. w spółce, której udziały są nabywane - tym samym drugi z warunków wymienionych w punkcie b) powyżej zostanie spełniony;
  3. Spółka, jak i Spółka zależna są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do UPDOP, tj. spółkami utworzonymi według prawa polskiego określanymi jako: „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" i „spółka akcyjna” - tym samym trzeci z warunków wymienionych w punkcie b) powyżej zostanie spełniony;
  4. Wspólnik jest rezydentem podatkowym w Luksemburgu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych i wnoszone przez niego udziały w Spółce zależnej będą stanowić wkład niepieniężny przeznaczony w całości na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki - tym samym czwarty z warunków wymienionych w punkcie b) powyżej zostanie spełniony.

W związku z powyższym, nie ulega wątpliwości, iż w analizowanym zdarzeniu przyszłym wszystkie warunki pozwalające na uznanie planowanej transakcji za transakcję, o której mowa w art. 12 ust. 4d UPDOP, tj. za transakcję wymiany udziałów, zostaną spełnione. W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w wyniku planowanej transakcji, o której mowa w zdarzeniu przyszłym, nie będzie on zobowiązany rozpoznać przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj