Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-66/12/WM
z 13 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-66/12/WM
Data
2012.04.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne --> Określenia ustawowe


Słowa kluczowe
wynajem statków
żegluga


Istota interpretacji
Czy świadczenie usług w zakresie (wypożyczania) wynajmu jachtów żaglowych stanowiących środki trwałe, prowadzone w ramach działalności gospodarczej może zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2012 r. (data wpływu 19 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki tego podatku dla usług wypożyczania żaglówek, jachtów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki tego podatku dla usług wypożyczania żaglówek, jachtów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sezonowego wypożyczania żaglówek, potocznie zwanego czarterem jachtów. Przychody zamierza osiągnąć w sezonie żeglarskim w okresie od maja do września 2012 r. Wynajem (wypożyczanie) będzie dotyczyło jachtów, które stanowią środek trwały związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, a miejscem świadczenia usług będzie akwen. Na chwilę obecną posiada zadeklarowaną i wybraną formę opodatkowania tych przychodów - zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Świadczona przez Wnioskodawcę usługa jest sklasyfikowana wg PKWiU 2008 jako 77.21.10.0. - wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego oraz wg PKD - 77.21.1 Z.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy świadczenie usług w zakresie (wypożyczania) wynajmu jachtów żaglowych stanowiących środki trwałe, prowadzone w ramach działalności gospodarczej może zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%...


Zdaniem Wnioskodawcy, pod względem jurydycznym czarter to umowa, której treścią jest oddanie rzeczy do używania w zamian za określone wynagrodzenie. Zatem czarter wykazuje podobieństwo do umowy najmu rzeczy ruchomych uregulowanej w Kodeksie cywilnym.

Czyli w ocenie Wnioskodawcy potocznie zwany czarter jachtów należy utożsamiać z umowa najmu o której mowa w przepisach kodeksu cywilnego, której w tym przypadku przedmiotem będzie jacht żaglowy.

Ten zakres działalności gospodarczej jest sklasyfikowany w PKD jako 77.21.1 Z - czyli wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego.

Podklasa ta obejmuje wypożyczanie i dzierżawę sprzętu rekreacyjnego i sportowego, w tym łodzi wycieczkowych, kajaków i żaglówek.

Natomiast sama usługa w PKWiU 2008 jest to 77.21.10.0 wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego.

W ocenie Wnioskodawcy, świadczenie usług wynajmu jachtów (PKWiU 2008 77.21.10.0) nie jest przedmiotem wyłączenia opodatkowania w formie ryczałtu o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 z późn. zm.) oraz nie zostało wymienione w załączniku Nr 2 do tej ustawy. Czyli przychody z najmu i innych umów o podobnym charakterze prowadzone w ramach działalności gospodarczej może podlegać opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 8,5% zgodnie z zapisem art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i - ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który odwołuje się do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z tym przepisem (art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W złożonym wniosku wskazał Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wypożyczania, czarteru, wynajmu żaglówek, jachtów, stanowiących środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej Usługi te zostały sklasyfikowane wg PKWiU z 2008 r. pod symbolem 77.21.10.0 - wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego.

Zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).


W myśl art. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy, reguluje ona opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:


  • prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 6 ust. 1 powołanej powyżej ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką".

Przepis art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy stanowi, iż ilekroć w ustawie mowa jest o pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.


Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Okoliczności, których wystąpienie powoduje, że podatnik nie może dokonać wyboru opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub traci prawo do dalszego stosowania tej formy opodatkowania wymienione są w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Należy również zaznaczyć, że załącznik Nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Usługi w zakresie wynajmu żaglówek, jachtów, stanowiących środki trwałe w tej działalności, nie zostały wymienione jako wyłączone z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm. ), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. j) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów ze świadczenia usług: wynajmu i dzierżawy środków transportu wodnego bez załogi (PKWiU 77.34.10.0).

Ponieważ usługi te, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego zostały sklasyfikowane wg PKWiU z 2008 r. pod symbolem 77.21.10.0 - wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, zatem przychód uzyskany z wypożyczania żaglówek, czarteru jachtów, nie będzie opodatkowany wg tej stawki.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy, ryczałt wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy, ryczałt wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym.

W przedmiotowej sprawie, przychód z tytułu sezonowego wypożyczania żaglówek, jachtów podlegał będzie opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 8,5%. Podstawą dla ustalenia wysokości tej stawki podatku, nie będzie jednak wskazany przez Wnioskodawcę przepis art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ww. ustawy w zw. z cyt. art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który dotyczy m. in. wynajmu składników majątkowych związanych z działalnością gospodarczą, ale nie stanowiących przedmiotu działalności.

Stawkę ryczałtu należało zatem ustalić na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mając na uwadze - charakter świadczonych usług.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj