Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1165/11/DP
z 15 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1165/11/DP
Data
2012.02.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
umowa o dzieło
umowa zlecenia


Istota interpretacji
Czy zawierane przez Wnioskodawcę umowy o dzieło na wykonanie określonych czynności powinny być rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 840 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2011 r. (data wpływu 22 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji przychodów do właściwego źródła.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 lutego 2012 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której zakresem jest:


  • 62.1.Z - działalność związana z oprogramowaniem,
  • 18.13.Z - działalność usługowa związana z przygotowaniem do druku,
  • 43.21.Z - wykonywanie instalacji elektrycznych,
  • 59.12.Z - działalność postprodukcyjna związana z filmami,
  • 62.2.Z - działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
  • 62.3.Z - działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
  • 62.09.Z - pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,
  • 63.11.Z - przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
  • 63.12.Z - działalność portali internetowych,
  • 74.10.Z - działalność w zakresie specjalistycznego oprogramowania,
  • 74.20.Z - działalność fotograficzna.


W okresie prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonywał usługi związane z projektowaniem stron i portali internetowych oraz przygotowaniem materiałów do druku. Przez cały okres prowadzenia działalności gospodarczej zatrudniony jest na Uniwersytecie. Wnioskodawca zawiera również umowy o dzieło na wykonanie pewnych czynności związanych z opracowaniami i analizami, jako osoba fizyczna, nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Umowy o dzieło zawarte były z Uniwersytetem (…) oraz z Uniwersytetem (…). W zawartych umowach wskazano warunki dotyczące: zakresu prac do wykonania, terminu rozpoczęcia i zakończenia robót, wynagrodzenie za wykonane prace. Zlecane czynności wykonywane są pod nadzorem wyznaczonych przez zamawiającego osób, z materiałów dostarczanych przez zamawiającego, odpowiedzialność za wykonane dzieło ponosi zamawiający.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zawierane przez Wnioskodawcę umowy o dzieło na wykonanie określonych czynności powinny być rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej...


Wnioskodawca uważa, że zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która określa, że za działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli spełnione są następujące warunki:


  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności, z wyłączeniem czynów niedozwolonych ponosi zlecający;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Zdaniem Wnioskodawcy, zawierane przez Niego umowy spełniają podane powyżej warunki, zatem może traktować zawarte umowy o dzieło jako działalność wykonywaną osobiście.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 1, 2 i 3 tego przepisu:


  • stosunek pracy,
  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Z przepisu art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. jednolity z 1997 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) wynika, iż przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy(art. 22 § 1¹).

Definicja działalności gospodarczej zawarta jest natomiast w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Natomiast w myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Z kolei zgodnie z przepisem art. 13 pkt 8 lit. a) powoływanej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalności gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zauważyć należy, iż wskazany powyżej przepis art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza z przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy ma zatem okoliczność, czy umowy o dzieło zawierane będą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Istotna jest więc treść umowy zlecenia, a zgodnie z zasadą swobody umów strony mogą dowolnie ułożyć stosunek cywilnoprawny. Przepisy podatkowe nie wprowadzają ograniczenia, zakazu wykonywania w ramach działalności wykonywanej osobiście tych samych czynności, które są przedmiotem działalności gospodarczej.

Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów uzyskiwanych z zawartej umowy o dzieło ustawodawca pozostawił stronie stosunku cywilnoprawnego.

Tym samym, jeżeli podatnik prowadzący pozarolniczą działalności gospodarczą, zawiera umowę o dzieło (zlecenia) w celu świadczenia określonych usług na rzecz innego podmiotu prawa, której zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej a z treści umowy nie wynika, aby była ona zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas przychody z tytułu takiej umowy mogą być kwalifikowane jako pochodzące ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. z działalności wykonywanej osobiście.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonywał usługi związane z projektowaniem stron i portali internetowych oraz przygotowaniem materiałów do druku. Ponadto Wnioskodawca zawierał umowy o dzieło na wykonanie określonych czynności związanych z opracowaniami i analizami, jako osoba fizyczna, a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Umowy o dzieło zawarte były z Uniwersytetem Warszawskim oraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. W zawartych umowach wskazano warunki dotyczące: zakresu prac do wykonania, terminu rozpoczęcia i zakończenia robót, wynagrodzenia za wykonane prace. Zlecane czynności wykonywane są pod nadzorem wyznaczonych przez zamawiającego osób, z materiałów dostarczanych przez zamawiającego, odpowiedzialność za wykonane dzieło ponosi zamawiający.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę na podstawie umów o dzieło zawartych z Uniwersytetem (…) oraz Uniwersytetem (…) - skoro jak stwierdzono we wniosku nie były zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – mogą być kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zaznaczyć należy, iż wydając niniejszą interpretację tutejszy organ oparł się na treści wniosku, z którego wynika, że Wnioskodawca zawarł - poza działalnością gospodarczą – umowy o dzieło. Interpretacja dotyczy wyłącznie wykładni przepisów prawa podatkowego. Nie było jej przedmiotem rozstrzygnięcie co do dopuszczalności zawarcia umów o dzieło na gruncie przepisów innych niż podatkowe ani też ocena charakteru umów, o których umowa we wniosku.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj