Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-2-1.4514.553.2016.1.HK
z 12 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 października 2016 r. (data wpływu do Biura – 4 października 2016 r.), uzupełnionym 12 października 2016 r. i 25 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego. Wniosek uzupełniono 12 października 2016 r.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego w piśmie z 24 listopada 2016 r. znak: 2461-IBPB-2-1.4514.553.2016.1.HK, wezwano o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 25 listopada 2016 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca założy, wraz z innymi osobami, spółkę pod firmą W. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca występuje przy niniejszym wniosku jako przyszły wspólnik Spółki. Wniosek dotyczy oceny skutków podatkowych danego działania dla Spółki.

Wnioskodawca wniesie do Spółki wkład niepieniężny w postaci całego swojego przedsiębiorstwa, przy czym wkład ten zostanie wniesiony albo już przy zawiązaniu Spółki albo po jej powstaniu i wówczas dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce. W zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zostaną wydane udziały o wartości nominalnej niższej aniżeli wartość przedmiotu wkładu (aport z agio). Nadwyżka wartości przedsiębiorstwa ponad wartość nominalną udziałów zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak należy ustalić podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych przy wniesieniu wkładu niepieniężnego do Spółki w postaci przedsiębiorstwa, przy założeniu, że nadwyżka wartości przedsiębiorstwa ponad wartość nominalną wydanych w zamian udziałów zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawą opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych przy wniesieniu przez niego wkładu niepieniężnego do Spółki w postaci przedsiębiorstwa, przy założeniu, że nadwyżka wartości przedsiębiorstwa ponad wartość nominalną udziałów zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki, będzie wyłącznie wartość kapitału zakładowego powstałego z wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa (jeżeli wkład niepieniężny zostanie wniesiony przy zawiązaniu Spółki) lub wartość o jaką kapitał zakładowy zostanie podwyższony (jeżeli wkład niepieniężny zostanie wniesiony już po zawiązaniu Spółki).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast – stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy – w przypadku umowy spółki za zmianę umowy, przy spółce kapitałowej, uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków Spółki oraz dopłaty. Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na jej kwalifikację pod względem prawnym.

Agio w spółkach kapitałowych powstaje na skutek nabycia przez udziałowca udziałów (akcjonariusza akcji) w cenie nabycia wyższej od ceny nominalnej.

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, dopuszcza możliwość objęcia udziałów lub akcji po cenie wyższej niż nominalna odpowiednio: w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółce akcyjnej.

W odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przepisy Kodeksu spółek handlowych (art. 154 Kodeksu) przewidują, że wartość nominalna jednego udziału w kapitale zakładowym nie może być niższa niż 50 zł, zaś minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki wynosi 5.000 zł.

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Przepisy Kodeksu spółek handlowych wprowadzają zakaz obejmowania udziałów oraz akcji poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli zaś udziały (akcje) są obejmowane powyżej ich wartości nominalnej wówczas, nadwyżkę (agio) przelewa się do kapitału zapasowego. Zarówno w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i w spółce akcyjnej nadwyżka wartości wnoszonego przez wspólnika (akcjonariusza) wkładu ponad wartość nominalną objętych w zamian udziałów (akcji), zwana agio (agio emisyjne, premia emisyjna), powinna być pokryta w całości przed zarejestrowaniem spółki bądź podwyższeniem jej kapitału zakładowego.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zamierza wnieść do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wnioskodawca obejmie udziały spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powyżej ich wartości nominalnej. Natomiast powstała nadwyżka (tzw. agio) zostanie przelane przez Spółkę na kapitał zapasowy.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 i art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej lub podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną i ciąży na spółce.

Natomiast – na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) i b) ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość kapitału zakładowego, natomiast przy podwyższeniu kapitału zakładowego podstawę opodatkowania stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy, a zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 tej ustawy stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Wnioskodawca uważa, że z podstawą opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych przy wniesieniu wkładu niepieniężnego do Spółki w postaci przedsiębiorstwa, przy założeniu, że nadwyżka wartości przedsiębiorstwa ponad wartość nominalną udziałów zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki, będzie wyłącznie wartość kapitału zakładowego powstałego z wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa (jeżeli wkład niepieniężny zostanie wniesiony przy zawiązaniu Spółki) lub wartość o jaką kapitał zakładowy zostanie podwyższony (jeżeli wkład niepieniężny zostanie wniesiony już po zawiązaniu Spółki).

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega tylko wartość kapitału zakładowego pochodzącego z wkładów wspólników wniesionych przy zawiązaniu Spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego (agio). Tak więc nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów (agio) przekazana na kapitał zapasowy spółki, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym podatek od czynności cywilnoprawnych będzie obciążał nie Wnioskodawcę, a Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej – uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej lub z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki:

  1. przy zawarciu umowy – wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego,
  2. przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca założy, wraz z innymi osobami, spółkę pod firmą W. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca występuje przy niniejszym wniosku jako przyszły wspólnik Spółki. Wniosek dotyczy oceny skutków podatkowych danego działania dla Spółki.

Wnioskodawca wniesie do Spółki wkład niepieniężny w postaci całego swojego przedsiębiorstwa, przy czym wkład ten zostanie wniesiony albo już przy zawiązaniu Spółki albo po jej powstaniu i wówczas dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce. W zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zostaną wydane udziały o wartości nominalnej niższej aniżeli wartość przedmiotu wkładu (aport z agio). Nadwyżka wartości przedsiębiorstwa ponad wartość nominalną udziałów zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki.

W związku z powyższym – jak wynika z przywołanych przepisów – stwierdzić należy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym obowiązek podatkowy będzie ciążył na Spółce (obowiązek podatkowy nie będzie obciążał Wnioskodawcy jako osoby, która założy Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością). Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie tylko wartość kapitału zakładowego pochodzącego z wkładów wspólników wniesionych przy zawiązaniu Spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów (agio) przekazana na kapitał zapasowy Spółki, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj