Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/4511-637/16-3/MPŁ
z 20 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2016 r. (data wpływu 14 lipca 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2016 r. (data wpływu 17 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji/rozwiązania spółki osobowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji/rozwiązania spółki osobowej. Wniosek uzupełniono w dniu 17 października 2016 r.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która ma i na moment zdarzenia przyszłego będzie miała miejsce zamieszkania w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Na moment opisanego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca będzie wspólnikiem spółki osobowej – spółki komandytowej lub spółki jawnej (dalej: „Spółka osobowa”), która powstanie z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka kapitałowa”). Spółka kapitałowa, a po przekształceniu Spółka osobowa będzie wspólnikiem innej spółki osobowej (dalej: „Spółka osobowa II”), która powstanie z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka kapitałowa II”). Zmiana formy prawnej prowadzenia działalności ze spółki kapitałowej na spółkę osobową w obu powyższych przypadkach nastąpi w drodze ich przekształcenia, zgodnie z art. 551 § 1 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm., dalej: „KSH”).

W wyniku przekształcenia cały majątek Spółki kapitałowej/Spółki kapitałowej II stanie się odpowiednio majątkiem Spółki osobowej/Spółki osobowej II.

Majątek Spółki osobowej/Spółki osobowej II powstanie wyłącznie, odpowiednio z majątku (kapitałów własnych) Spółki kapitałowej/Spółki kapitałowej II. Żaden udziałowiec nie wniesie do tych spółek dodatkowych aktywów w procesie przekształcenia.


W ramach swojej działalności Spółka osobowa, Spółka osobowa II, Spółka kapitałowa, Spółka kapitałowa II będą prowadzić działalność zarobkową, której zakres obejmować może m.in.:


  • w zakresie obrotu (handlu) instrumentami finansowymi, w tym papierami wartościowymi (m.in. akcjami lub tytułami uczestnictwa w funduszach kapitałowych) lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • działalność finansową (np. udzielanie pożyczek).


Wnioskodawca nie wyklucza prowadzenia przez Spółkę osobową, Spółkę osobową II, Spółkę kapitałową, Spółkę kapitałową II również innej działalności zarobkowej (m.in. produkcji i świadczenia usług) lub działalności rolniczej w zakresie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Zatem Spółka osobowa/Spółka kapitałowa, Spółka osobowa II / Spółka kapitałowa II, będą prowadzić działalność gospodarczą, pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT oraz potencjalnie działalność w zakresie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy o PIT i art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. 2014 poz. 851 ze zm., dalej „ustawa o CIT”).


Następnie, w zależności od decyzji biznesowej wspólników może mieć miejsce:


  • likwidacja Spółki osobowej i/lub Spółki osobowej II;
  • rozwiązanie Spółki osobowej i/lub Spółki osobowej II bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.


W takich przypadkach Wnioskodawca (lub Spółka osobowa) może otrzymać m.in. (stosownie do postanowień umowy Spółki osobowej lub KSH):


  • środki pieniężne, lub
  • wierzytelności z tytułu udzielonej/udzielonych innej osobie/innym osobom pożyczki/pożyczek lub wierzytelności o zapłatę należności w związku ze sprzedażą udziałów/akcji w spółkach lub wierzytelności z tytułu innej działalności zarobkowej, lub
  • inne składniki majątku istniejące na moment likwidacji bądź rozwiązania Spółki osobowej/Spółki osobowej II bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, którymi w szczególności mogą być papiery wartościowe, akcje, udziały, wierzytelności lub inny majątek trwały lub obrotowy (dalej: „Inne Składniki majątkowe”).


Środki pieniężne lub wierzytelności z tytułu udzielonej/udzielonych innej osobie/innym osobom pożyczki/pożyczek czy wierzytelności o zapłatę należności w związku ze sprzedażą udziałów/akcji w spółkach lub wierzytelności z tytułu innej działalności zarobkowej będące przedmiotem wypłaty wskutek likwidacji bądź rozwiązania Spółki osobowej lub Spółki osobowej II bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego będą pochodziły ze zdarzeń (transakcji), które będą stanowić przychody z działalności gospodarczej lub także potencjalnie z działalności w zakresie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej podlegające, z uwzględnieniem kosztów ich uzyskania, opodatkowaniu (i) podatkiem dochodowym od osób prawnych (zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o CIT) w przypadku zdarzeń mających miejsce jeszcze w Spółce kapitałowej / Spółce kapitałowej II bądź (ii) podatkiem dochodowym od osób fizycznych (zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o PIT) lub prawnych (tj. zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o CIT) w zależności od statusu wspólnika na poziomie wspólników Spółki osobowej/Spółki osobowej II.

Inne Składniki majątkowe zostaną uprzednio nabyte przez Spółkę osobową/Spółkę osobową II lub Spółkę kapitałową/Spółkę kapitałową II (w przypadku Składników majątkowych nabytych przed przekształceniem w Spółkę osobową / Spółkę osobową II). Nabycie będzie mogło nastąpić drogą kupna lub w drodze ich objęcia przez Spółkę kapitałową, Spółkę kapitałową II, Spółkę osobową lub Spółkę osobową II w związku z emisją instrumentów finansowych (np. objęcie certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym). Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że koszty nabycia Składników majątkowych nie będą uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (w tym poprzez odpisy amortyzacyjne) ani przez Spółkę kapitałową/Spółkę kapitałową II, ani przez Wspólników Spółki osobowej (w tym Wnioskodawcę), ani przez Wspólników Spółki osobowej II, w jakiejkolwiek formie.

Spółka osobowa/Spółka kapitałowa, Spółka osobowa II/Spółka kapitałowa II będą miały na moment opisanego zdarzenia przyszłego siedzibę i miejsce zarządu w Polsce.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca wskazał, że przed likwidacją lub rozwiązaniem bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, Spółka osobowa i Spółka osobowa II będą uzyskiwać przychody z tytułu działalności w zakresie produkcji rolnej w formie działów specjalnych produkcji rolnej. Konsekwentnie, przychody z działów specjalnych produkcji rolnej uzyskiwane przez Spółkę osobową i Spółkę osobową II ustalane będą według zasad określonych w art. 14 w zw. z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (t. j. Dz.U. 2012, poz. 361 ze zm. „ustawa o PIT”).

Na moment przekształcenia w Spółce kapitałowej/Spółce kapitałowej II mogą wystąpić niepodzielone zyski lub zyski przekazane na kapitały inne niż zakładowy. Jeżeli na moment przekształcenia Spółki kapitałowej/Spółki kapitałowej II w Spółkę osobową/Spółkę osobową II wystąpią tzw. zatrzymane zyski (rozumiane jako nadwyżka przychodów bilansowych nad kosztami bilansowymi), tj. zyski niepodzielone oraz zyski przekazane na kapitały inne niż zakładowy, to ich wartość zostanie opodatkowana na dzień przekształcenia u udziałowców Spółki kapitałowej/Spółki kapitałowej II.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, środki pieniężne lub wierzytelności z tytułu udzielonej/udzielonych innej osobie/innym osobom pożyczki/pożyczek przez Spółkę kapitałową / Spółkę osobową, Spółkę kapitałową II/ Spółkę osobową II lub inne wierzytelności otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji bądź też rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT?
  2. Czy w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, inne niż środki pieniężne/wierzytelności składniki majątkowe (np. papiery wartościowe, akcje, udziały, wierzytelności, środki trwałe lub towary) otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji bądź też rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT? Jeśli tak, to co będzie kosztem uzyskania tego przychodu?
  3. Czy analogiczne jak wskazane w pkt 1-2 powyżej skutki podatkowe wystąpią także w przypadku, gdy wskutek likwidacji/rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego Spółki osobowej II środki pieniężne lub wierzytelności z tytułu udzielonej/udzielonych innej osobie/innym osobom pożyczki/pożyczek przez Spółkę kapitałową II /Spółkę osobową II lub inne wierzytelności oraz inne składniki majątku (opisane w pkt 2) zostaną otrzymane przez Spółkę osobową, w której Wnioskodawca będzie Wspólnikiem?
  4. Czy w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Innych Składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki osobowej bądź jej rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, jeżeli zbycie nastąpi przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi likwidacja/rozwiązanie Spółki osobowej, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na nabycie Składników majątkowych poniesione przez Spółkę kapitałową, Spółkę kapitałową II lub Spółkę osobową albo Spółkę osobową II odpowiadające proporcji przypadającego na Wnioskodawcę udziału w majątku otrzymanym w związku z likwidacją/rozwiązaniem Spółki osobowej, które wcześniej nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie?


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 4. W zakresie pytań nr 1, 2 i 3 – wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.


Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania czwartego – w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, w przypadku Odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Innych Składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki osobowej bądź jej rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, jeżeli zbycie nastąpi przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi likwidacja/rozwiązanie Spółki osobowej, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na nabycie Składników majątkowych poniesione przez Spółkę kapitałową, Spółkę kapitałową II, Spółkę osobową albo Spółkę osobową II odpowiadające proporcji przypadającego na Wnioskodawcę udziału w majątku otrzymanym w związku z likwidacją/rozwiązaniem Spółki osobowej, które wcześniej nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie.

Jak wskazano powyżej, przepisy ustawy o PIT wprowadzają mechanizm, na mocy którego otrzymanie majątku wskutek likwidacji Spółki osobowej jest dla celów PIT neutralne dla wspólnika otrzymującego taki majątek, a dopiero ewentualny dochód z późniejszego zbycia przez niego tego majątku podlega opodatkowaniu. Zgodnie z art. 24 ust. 3d ustawy o PIT, dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki osobowej z tytułu likwidacji takiej spółki jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę.

Zdaniem Wnioskodawcy, pojęcie „odpłatne zbycie" użyte w w/w art. 24 ust. 3d ustawy o PIT, nie powinno być wyłącznie ograniczone do ich zbycia na podstawie umowy sprzedaży, ale powinno być rozumiane szeroko i uwzględniać również inne formy dysponowania majątkiem, które prowadzą do tego samego efektu gospodarczego, tj. w zamian za wyzbycie się danych składników majątkowych podatnik otrzymuje wynagrodzenie. Przykładowo, w przypadku instrumentów finansowych (np. certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym), odpłatne zbycie powinno obejmować również zbycie w związku z ich wykupem lub umorzeniem przez ich emitenta. Gdyby ustawodawca chciał ograniczyć stosowanie art. 24 ust. 3d ustawy o PIT wyłącznie do sytuacji, w której zbycie nastąpi na podstawie umowy sprzedaży, to wyraźnie by to w przepisie określił.

Za taką wykładnią pojęcia „odpłatnego zbycia" przemawia również argument, iż ustawa o podatku PIT wprost wskazuje, w art. 23 ust. 1 pkt 38, że wydatki na objęcie lub nabycie papierów wartościowych stanowią koszty uzyskania przychodów w związku z ich odpłatnym zbyciem rozumianym również jako ich wykup lub odkup lub umorzenie: „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e".

Artykuł ten stanowi przepis ogólny, który reguluje sytuacje, w której odpłatnie zbywane papiery wartościowe (również w związku z ich wykupem lub odkupem lub umorzeniem) zostały nabyte bezpośrednio przez osobę fizyczną na podstawie umowy sprzedaży lub w drodze ich objęcia w związku z ich emisją. Nie powinno być jednak wątpliwości, że pojęcie „odpłatnego zbycia" określone art. 23 ust. 1 pkt 38 powinno być rozumiane tak samo na podstawie art. 24 ust. 3d. W innej sytuacji, wystąpiłaby sprzeczność w postaci możliwości rozpoznania przez wspólnika spółki osobowej kosztów uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem przez spółkę osobową papierów wartościowych w związku z ich wykupem lub odkupem lub umorzeniem, a brakiem takiej możliwości, w przypadku bezpośredniego zbycia przez wspólnika tych papierów wartościowych otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej.

Z ekonomicznego punktu widzenia, od strony sprzedającego - osoby fizycznej, skutek zbycia instrumentów finansowych w celu ich wykupu lub odkupu lub umorzenia jest taki sam, w sytuacji kiedy odpłatnego zbycia dokonuje spółka osobowa i kiedy wspólnik sam dokona odpłatnego zbycia. Jednocześnie, ten sam ekonomiczny skutek występuje, jeżeli osoba fizyczne dokona odpłatnego zbycia na podstawie umowy sprzedaży i w celu ich wykupu lub odkupu lub umorzenia. W obu sytuacjach osoba fizyczna uzyska identyczną wartość wynagrodzenia, które będzie stanowiło jej przychód podatkowy. Nie ma więc powodów, dla których dochód uzyskany w przypadku zbycia papierów wartościowych (otrzymanych przez osobę fizyczną w związku z likwidacją spółki osobowej) przez osobę fizyczną w celu ich wykupu lub odkupu lub umorzenia miałby być ustalany na innych zasadach niż w przypadku ich zbycia w drodze umowy sprzedaży.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy KSH spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być przekształcona w inną spółkę handlową, w tym w spółkę osobową.

Z treści art. 552 i 553 KSH wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określona w tych przepisach tzw. zasada kontynuacji bytu prawnego, w myśl której spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Kontynuacja bytu prawnego oznacza jednocześnie, że majątek przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością staje się majątkiem przekształconej spółki osobowej.

Powyższa zasada kontynuacji bytu spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą znajduje także odzwierciedlenie w regulacjach podatkowych. W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji Podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Zatem, przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego nie jest rozumiane jako likwidacja spółki kapitałowej, lecz jako kontynuacja jej bytu prawnego w innej formie ustrojowej.

Na mocy art. 8 ust. i ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku. Zasadę tą stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. W konsekwencji, spółka osobowa w odróżnieniu od spółki kapitałowej nie będzie podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami obowiązanymi do rozliczenia dochodu generowanego przez spółkę osobową po przekształceniu są wspólnicy.


W rezultacie, ze wskazanej powyżej zasady kontynuacji bytu prawnego wynika, że wspólnicy Spółki osobowej (w tym Wnioskodawca) przejmą prawo rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w postaci wydatków poniesionych przez Spółkę kapitałową, które nie stanowiły wcześniej kosztu podatkowego. Zasada ta znajduje w szczególności potwierdzenie w:


  • art. 22g ust. 12 ustawy o PIT, zgodnie z którym w razie zmiany formy prawnej wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej - zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi; a także
  • art. 22h ust. 3 ustawy o PIT, zgodnie z którym podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej.


Składniki majątkowe, otrzymane w wyniku likwidacji lub rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, zostaną nabyte poprzez ich zakup lub, w przypadku instrumentów finansowych, również w drodze ich objęcia przez Spółkę kapitałową lub Spółkę osobową lub Spółkę kapitałową II lub Spółkę osobową II w związku z ich emisją. Dodatkowo, wydatki na nabycie Składników majątkowych nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (również poprzez odpisy amortyzacyjne) ani przez Spółkę kapitałową, ani przez Spółkę osobową , ani przez Spółkę kapitałową II, ani przez Spółkę osobową, ani też przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki osobowej w jakiejkolwiek formie.

W związku z powyższym, jeżeli zbycie przez Wnioskodawcę Składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki osobowej nastąpi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja tej spółki lub po 6 latach, jeżeli zbycie nastąpi w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, to po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 24 ust. 3d ustawy o PIT, w przypadku uzyskania przez Wnioskodawcę przychodu z odpłatnego zbycia Innych Składników majątkowych, przepis ten wprost wskazuje, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci poniesionych przez Spółkę osobową / Spółkę osobową II wydatków na nabycie Składników majątkowych, niezaliczonych przez te spółki (a faktycznie wspólników tej spółki) do kosztów uzyskania przychodów (w proporcji do przypadającego na Wnioskodawcę udziału w majątku otrzymanym w związku z likwidacją/rozwiązaniem Spółki osobowej).

Dodatkowo, biorąc pod uwagę zasady sukcesji podatkowej, Wnioskodawca będzie również uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w postaci poniesionych przez Spółkę kapitałową / Spółkę kapitałową II (przed ich przekształceniem odpowiednio w Spółkę osobową / Spółkę osobową II) wydatków na nabycie Składników majątkowych, niezaliczonych przez te spółki do kosztów uzyskania przychodów (również w proporcji do przypadającego na Wnioskodawcę udziału w majątku otrzymanym w związku z likwidacją/rozwiązaniem Spółki osobowej).


Potwierdzenie stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę w powyższych punktach (1-6) stanowić mogą m.in. następujące indywidualne interpretacje organów podatkowych:


  • IPTPB1/415-233/12-5/MD Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 czerwca 2012 r.
  • IPPB1/415-302/12-2/EC Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 maja 2012 r.
  • ITPB1/415-173a/12/MR Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 maja 2012 r.
  • ILPB1/415-1038/11-2/AMN Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 listopada 2011 r.;
  • ILPB1/415-722/11-3/IM Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2011 r.;
  • IBPBI/1/415-363/11/AB Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2011 r.;
  • ITPB3/415-6b/11/MT Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 lipca 2011 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Końcowo wskazać należy, że zakres żądania wnioskodawcy wyznacza:


  1. stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przedstawiony we wniosku o indywidualną interpretację prawa podatkowego,
  2. stan prawny (przepisy prawa) wskazany przez wnioskodawcę oraz
  3. zagadnienie prawne, które ma być przedmiotem interpretacji, a które wskazuje pytanie (pytania) wnioskodawcy w kontekście jego wątpliwości interpretacyjnych w odniesieniu do przepisów prawa podatkowego oraz własne stanowisko wnioskodawcy.


Ponadto tut. organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Przy wydawaniu niniejszej interpretacji organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalenie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli zatem zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej będzie różniło się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja indywidualna nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, tutejszy organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych dla innych podmiotów.


Ponadto, zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 r., o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 846), przepis art. 14na ustawy zmienianej w art. 1 ma zastosowanie do interpretacji indywidualnych wydanych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj