Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
0461-ITPB3.4510.480.2016.1.PS
z 15 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z póź. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2016 r. (data wpływu 16 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z połączeniem spółek - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z połączeniem spółek.


W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka dostarcza produkty oraz usługi IT bazujące na oprogramowaniu własnym oraz firm trzecich, a także rozwiązania infrastruktury teleinformatycznej, oferuje centra danych, szkolenia i systemy zarządzania kapitałem ludzkim, specjalizuje się także w usługach bezpieczeństwa i zaufania danych oraz komunikacji masowej. Działalność skoncentrowana jest na obsłudze przedsiębiorstw oraz instytucji administracji samorządowej na rynku krajowym.

Spółka rozpoczęła działalność operacyjną 4 stycznia 2016 r., przyłączając sześć swoich spółek zależnych w tym: A Sp. z o. o., B sp. z o. o., C Sp. z o. o., D S.A., E S.A. oraz F S.A. (dalej: „Spółka Zależna", „Spółka Przejmowana"), jednocześnie stając się ich następcą prawnym w trybie przepisu art. 494 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.) (dalej: „KSH") (tj. sukcesja generalna) i bezpośrednio przejmując działalność operacyjną połączonych spółek.

Podstawowym celem Spółki, jak również każdego innego podmiotu gospodarczego, jest maksymalizacja zysków oraz ograniczanie kosztów prowadzonej działalności. W powyższym zakresie Spółka podjęła liczne działania, w tym działania restrukturyzacyjne mające na celu obniżenie ilości podmiotów oraz uproszczenie grupy kapitałowej. 1 kwietnia 2016 r. Spółka dokonała połączenia ze Spółką Zależną w trybie wskazanym w art. 492 § 1 pkt l KSH, to jest przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (połączenie przez przejęcie). W następstwie, Spółka Przejmująca, jako sukcesor, kontynuuje prowadzoną działalność gospodarczą a Spółka przejmowana przestała istnieć z dniem wykreślenia z Krajowego Rejestru Sadowego.

Jednocześnie, połączenie Spółki ze Spółką Zależną zostało rozliczone metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. 2016 poz. 1047) (dalej: „UoR"), bez zamykania ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej, a tym samym bez zakończenia jej roku podatkowego.

Rok obrotowy Spółki odpowiada rokowi kalendarzowemu, natomiast rok obrotowy Spółki Zależnej, przed dniem przejęcia rozpoczynał się 1 maja, a kończył 30 kwietnia.

Wnioskodawca zaznacza, że na skutek planowanego połączenia nie nastąpiła utrata kontroli nad Spółką oraz nad Spółką Zależną przez ich dotychczasowych udziałowców i w związku z tym przesłanka zastosowania metody łączenia udziałów z art. 44a ust. 2 UoR została spełniona.

Prawidłowość zawarcia ww. transakcji, tj. połączenia Spółki ze Spółką Zależną na zasadach zgodnych z art. 44c ust. 1 w nawiązaniu do art. 44a ust. 2 UoR zostało potwierdzone opinią niezależnej firmy doradczej.


W związku z powyższym opisem sformułowano następujące pytanie.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwraca się z pytaniem, czy będzie uprawniony do uwzględnienia w rozliczeniach podatku dochodowego za rok podatkowy, w którym doszło do połączenia metodą łączenia udziałów, bieżącego wyniku podatkowego Spółki Zależnej osiągniętego w roku podatkowym Spółki Zależnej, w którym nastąpiło połączenie (tj. od 1 maja 2015 r. do dnia wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego), zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (tj. łączenie się przez przejęcie).

Stosownie natomiast do treści art. 494 § 1 KSH, spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Przepis ten zawiera zasadę sukcesji generalnej.

Na gruncie prawa podatkowego powyższa zasada sukcesji również została wyrażona poprzez art. 93 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) (dalej: „Op"), który stanowi, iż osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Jak wynika z art. 93 § 2 pkt 1 Op, przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej lub osób prawnych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.


Z powyższego wynika, iż zakończenie roku podatkowego spółki (w tym m.in. spółki akcyjnej) na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może nastąpić w wyniku:


  1. zakończenia przyjętego przez podatnika roku podatkowego wskazanego w umowie, albo
  2. wystąpienia sytuacji, w której z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki akcyjnej.


Odrębnymi przepisami wskazanymi w omawianym powyżej art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są przepisy UoR.


Zgodnie z art. 12 ust. 2 UoR księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3, 3a, 3b i 3c:


  1. na dzień kończący rok obrotowy;
  2. na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie;
  3. na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej;
  4. w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, to jest na dzień wpisu do rejestru tego połączenia;
  5. na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, to jest na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału;
  6. na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości;
  7. na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.


Zgodnie z art. 12 ust. 3 UoR można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku:


  1. przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową, a także spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową;
  2. połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki;
  3. ogłoszenia upadłości jednostki z możliwością zawarcia układu.


Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów, w przypadku łączenia się spółek kapitałowych, UoR przewiduje zamknięcie ksiąg rachunkowych w dwóch przypadkach:


  1. w przypadku łączenia spółek przez przejęcie, o czym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 KSH, gdy następuje przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej. Zasadniczo, spółka przejmowana ma w takim wypadku obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 4 UoR. Należy jednak podkreślić, że jeśli połączenie następuje metodą łączenia udziałów, w spółce przejmowanej można nie zamykać ksiąg rachunkowych zgodnie z art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR. W konsekwencji, w przypadku łączenia spółek przez przejęcie obowiązkowe zamknięcie ksiąg rachunkowych będzie mieć miejsce jedynie, gdy łączenie spółek nastąpi metodą nabycia. Księgi rachunkowe spółki przejmującej nie są zamykane;
  2. w przypadku łączenia spółek przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki, o czym mowa art. 492 § 1 pkt 2 KSH.


Spółka przejmowana ma w takim przypadku obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 5 UoR.


Mając na uwadze przywołane treści, należy zaznaczyć, iż ustawodawca przewidział w art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR zwolnienie z obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych, w sytuacji, gdy połączenie następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki. Treść tego przepisu w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje, iż wyłączenie w nim wskazane odnosi się do zamknięcia ksiąg spółki przejmowanej, a nie do przejmującej. W sytuacji, gdy w wyniku połączenia nie dochodzi do powstania nowej jednostki, spółka przejmująca nigdy nie będzie miała obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych. Nie ma w tym przypadku także znaczenia, czy łączenie następuje metodą nabycia czy też metodą łączenia udziałów, bowiem obowiązku takiego nie przewiduje żaden przepis ustawy o rachunkowości. W szczególności, takiego obowiązku nie przewiduje art. 12 ust. 2 pkt 4 i 5 UoR.

Gdyby uznać więc, iż wyłączenie z art. 12 ust. 3 pkt 2 dotyczy jedynie spółki przejmującej, przepis ten byłby przepisem martwym. Zawierałby bowiem wyjątek od zasady, która nakazuje zamknięcie ksiąg rachunkowych przez spółkę przejmującą, która nie została ustanowiona w żadnym przepisie UoR.

Tymczasem jak zostało wskazane powyżej, art. 12 ust. 2 pkt 5 tworzy swoistą odmienna zasadę, na podstawie której zamknięcie ksiąg obu łączących się spółek następuje wyłącznie w przypadkach gdy w wyniku połączenia powstaje nowy podmiot. Ma to zatem miejsce gdy łączenie nie następuje w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 KSH (tj. łączenie przez przejęcie) - jak planuje Wnioskodawca - lecz w trybie art. 492 § 1 pkt 2 KSH (tj. łączenie przez zawiązanie nowej spółki).

Potwierdzenie powyższego stanowiska wynika także jednoznacznie z przepisów szczegółowych określających zasady łączenie spółek kapitałowych, zawartych w art. 44a-44b UoR.

Zgodnie z art. 44b ust. 14 UoR regulującym zasady sumowania przychodów w przypadku łączenia spółek metodą nabycia, w przypadku, gdy w wyniku połączenia na spółkę przejmującą przeszedł majątek spółki przejmowanej, włączeniu do rachunku zysków i strat za rok obrotowy, w którym nastąpiło połączenie, podlegają przychody i koszty oraz zyski i straty spółki przejętej od dnia połączenia oraz spółki przejmującej od początku roku obrotowego. Z powyższego przepisu wprost wynika, iż w przypadku przejęcia spółki metodą nabycia, zamknięciu na moment połączenia ulegają księgi spółki przejmowanej. Rachunek zysków i strat spółki przejmującej powinien bowiem zawierać zsumowane przychody i koszty tej spółki od początku roku obrotowego (a nie od dnia połączenia) oraz przychody i koszty spółki przejmowanej od dnia połączenia. Spółka przejmowana ma więc obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień połączenia. Jest to zgodne z treścią art. 12 ust. 2 pkt 4 oraz ust. 3 pkt 2 UoR, które nie zwalniają z obowiązku zamknięcia ksiąg spółki przejmowanej metodą łączenia udziałów.

Natomiast na gruncie art. 44c UoR, łączenie metodą łączenia udziałów polega na sumowaniu poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wyłączeń, o których mowa w ust. 2 i 3 ww. artykułu.

W przypadku łączenia metodą łączenia udziałów, spółka przejmująca w swoim rachunku zysków i strat ma więc obowiązek wykazać przychody i koszty spółki przejmowanej wykazane od początku roku do dnia połączenia. Potwierdza to regułę określoną w art. 12 ust. 2 pkt 3 UoR, zgodnie z którą na moment połączenia spółka przejmowana (jak i przejmująca) nie zamyka swoich ksiąg rachunkowych.

Ponadto, jak stanowi art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8 tejże ustawy, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Wobec powyższego, przesłanki wymienione w art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości zostaną spełnione, co spowoduje, iż ani Spółka ani Spółka Zależna, nie będą miały obowiązku zamknięcia swoich ksiąg rachunkowych na dzień połączenia. Tym samym, na dzień połączenia nie dojdzie do zakończenia roku podatkowego tych spółek i nie wystąpi zatem obowiązek złożenia zeznań podatkowych. Taki obowiązek powstanie dopiero na zakończenie przyjętego przez Spółkę roku podatkowego, w którym nastąpiło przedstawione w stanie faktycznym połączenie. Bez znaczenia ma tutaj także fakt, iż rok podatkowy Spółki nie pokrywa się z rokiem obrotowym Spółki Przejmowanej.


Powyższe wnioski znajdują potwierdzenie również w świetle ugruntowanej polskiej praktyki podatkowej oraz doktryny podatkowej, m.in. w:


  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 września 2013 r., nr IBPBI/2/4240-66/13/PP: „Przepis art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Na gruncie prawa podatkowego powyższa zasada sukcesji została wyrażona przez przepis art. 93 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) stanowiący, iż osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób. Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) - art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Tym samym, Spółka stanie się następcą prawnym przejmowanej spółki kapitałowej i - co do zasady - wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki (również podatkowe) podmiotów przejętych. (...) Zgodnie z art. 12 ust. 3pkt 2 ww. ustawy stanowi, że można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki. W kontekście powyższego, ze względu na wskazaną w opisie zdarzenia przyszłego okoliczność, iż przejęcie nastąpi metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ust. 1 ustawy o rachunkowości, która to metoda nie obliguje do zamykania ksiąg rachunkowych przez Spółkę Przejmowaną, Wnioskodawca będzie zobowiązany wykazać osiągnięte przez siebie w roku podatkowym przychody i poniesione koszty łącznie z przychodami i kosztami Spółki Przejętej."
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 marca 2012 r., nr ILPB4/423-481/11-2/ŁM: „Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca (spółka przejmująca) połączy się ze spółką zależną (spółką przejmowaną), w której posiada 100% udziałów. Połączenie to nastąpi z zastosowaniem metody łączenia udziałów. Wobec powyższego, przesłanki wymienione w art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości zostaną spełnione, co spowoduje, iż żadna ze Spółek (tj. spółka przejmująca i przejmowana) nie będzie miała obowiązku zamknięcia swoich ksiąg rachunkowych na dzień połączenia. Tym samym, nie dojdzie również - na dzień połączenia - do zakończenia roku podatkowego tych spółek. Nie wystąpi zatem obowiązek złożenia zeznań podatkowych. Taki obowiązek powstanie dopiero na zakończenie przyjętego przez spółkę przejmującą (Wnioskodawcę) roku podatkowego, w którym nastąpiło przedmiotowe połączenie. Reasumując, na moment przejęcia nie powstanie obowiązek zamknięcia roku podatkowego, a w związku z tym nie wystąpi konieczność, w terminie 3 miesięcy od daty połączenia, złożenia odrębnego zeznania rocznego i rozliczenia podatkowego zarówno przez spółkę przejmującą, jak i przejmowaną. Tak więc, skoro nie dojdzie do zakończenia roku podatkowego u żadnej ze spółek, spółka przejmująca w swoim zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia (złożonym po jego zakończeniu), wykaże osiągnięte przez siebie przychody i koszty oraz łącznie z nimi - jako sukcesor spółki przejmowanej – przychody i koszty tej spółki, osiągnięte do momentu połączenia."
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 października 2011 r., nr IBPBI/2/423-827/11/BG: ,,(...)ze względu na wskazaną w opisie zdarzenia przyszłego okoliczność, iż nie przewiduje się zamykania ksiąg rachunkowych przez Spółkę Przejmowaną, Wnioskodawca będzie zobowiązany wykazać osiągnięte w roku podatkowym przez siebie przychody i poniesione koszty łącznie z przychodami i kosztami Spółki Przejętej (jako sukcesor) w zeznaniu o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym (CIT-8). Reasumując, Spółka zobowiązana będzie do złożenia jednego zeznania podatkowego dotyczącego wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym, zeznanie to powinno również zawierać przychody i koszty osiągnięte przez Spółkę Przejmowaną."
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 listopada 2011 r., nr ITPB3/423-386/11/AM: „ (...)biorąc pod uwagę fakt, że rok podatkowy BJ nie zakończy się w związku z połączeniem, ewentualna nadwyżka kosztów podatkowych nad przychodami podatkowymi rozpoznanymi przez BJ do dnia połączenia nie będzie stanowiła „straty" w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności art. 7 ust. 3 pkt 4 tej ustawy. Mając na względzie powyżej zaprezentowaną praktykę organów podatkowych, w pełni uzasadnione jest stanowisko Spółki, w myśl którego na dzień połączenia Spółka powinna zsumować przychody i koszty rozpoznane przez Spółkę od początku roku podatkowego, w którym ma miejsce połączenie, do dnia połączenia z przychodami i kosztami podatkowymi rozpoznanymi przez BJ w tym samym okresie (także w przypadku, jeżeli BJ wykazałby nadwyżkę kosztów nad przychodami podatkowymi). Ustalone w ten sposób przychody i koszty podatkowe, powiększone o pozostałe przychody i koszty podatkowe Spółki, które powinny być rozpoznane w roku połączenia, w szczególności te powstałe pomiędzy dniem połączenia a końcem roku podatkowego Spółki, powinny zostać wykazane przez Spółkę w deklaracji CIT-8 za rok podatkowy, w którym dokonano połączenia." • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 listopada 2010 r. nr IPPB3/423-626/10-4/EB: ,,(...)skoro zaś Spółki staną się w momencie połączenia jednym organizmem gospodarczym, Spółka Przejmowana przestanie istnieć, a wszystkie jej prawa i obowiązki przejdą na Wnioskodawcę - będzie on również zobowiązany do rozliczenia podatkowego na koniec roku podatkowego za Spółkę Przejmowaną (w istocie będącą już jednością z Wnioskodawcą), skoro ta nie zakończy roku podatkowego w momencie połączenia i nie będzie obowiązana do złożenia deklaracji oraz zapłaty podatku. Spółka sporządzi zatem jedno zeznanie CIT-8 za rok w którym nastąpi połączenie, tj. wpis połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego. W związku z tym nie ulega wątpliwości, iż Wnioskodawca będzie mógł w sporządzonym przez siebie zeznaniu CIT-8, za rok w którym nastąpiło przejęcie połączyć swoje przychody, koszty oraz swoją stratę przypadającą do rozliczenia za ten rok z przychodami oraz kosztami Spółki Przejmowanej z roku podatkowego, w którym nastąpi przejęcie."


Reasumując, na moment przejęcia nie powstanie obowiązek zamknięcia roku podatkowego, a w związku z tym nie wystąpi konieczność, w terminie 3 miesięcy od daty połączenia, złożenia odrębnego zeznania rocznego i rozliczenia podatkowego zarówno przez spółkę przejmującą, jaki przejmowaną. Tak więc, skoro nie dojdzie do zakończenia roku podatkowego u żadnej ze spółek, Spółka, jako sukcesor Spółki Zależnej, będzie uprawniona do uwzględnienia w rozliczeniach podatku dochodowego za rok podatkowy, w którym doszło do połączenia metodą łączenia udziałów, bieżącego wyniku podatkowego Spółki Zależnej osiągniętego w roku podatkowym Spółki Zależnej, w którym nastąpiło połączenie, tj. od dnia 1 maja 2015 r. do dnia wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego, zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Odnośnie powołanych interpretacji indywidualnych, wskazać należy również, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się odnoszą. Nie są natomiast wiążące dla tut. organu, który wydał przedmiotową interpretację indywidualną.

Zastrzec należy również, ze tutejszy organ nie dokonał oceny tej części stanowiska, która wykracza poza treść sformułowanego pytania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016, poz. 718, z późn zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj