Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-120/12/MR
z 24 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-120/12/MR
Data
2012.04.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła


Słowa kluczowe
proporcja
spółka osobowa
udział w spółce
zyski


Istota interpretacji
Jakie skutki podatkowe (na gruncie updof) wystąpią dla Wnioskodawczyni w związku z dysproporcją pomiędzy wartością wkładów a udziałem w zyskach Spółek osobowych w ramach zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2012 r. (data wpływu 3 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczania przychodów, kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat oraz ulg wspólnika spółek osobowych będącego osobą fizyczną proporcjonalnie do jego udziału w zysku tych spółek - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczania przychodów, kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat oraz ulg wspólnika spółek osobowych będącego osobą fizyczną proporcjonalnie do jego udziału w zysku tych spółek.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni podlega w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem w spółkach osobowych mających siedzibę w Polsce (dalej, Spółki osobowe). Planowane jest przystąpienie do Spółek osobowych nowego wspólnika, którym będzie spółka komandytowo-akcyjna również z siedzibą w Polsce (dalej SKA). W SKA akcjonariuszami będą Wnioskodawczyni oraz osoba prawna kontrolowana przez Wnioskodawczynię (dalej, Osoba prawna). Większościowy udział w zysku SKA będzie przypadał Osobie prawnej. Pod uwagę brana jest sytuacja, w której wartość wkładów wniesionych do Spółek osobowych przez SKA będzie niższa niż wartość wkładów wniesionych do Spółek osobowych przez Wnioskodawczynię. Jednocześnie zgodnie z umowami Spółek osobowych udział SKA w zyskach Spółek osobowych będzie większy niż udział Wnioskodawczyni w zyskach tych spółek. Oznacza to, że wystąpi dysproporcja pomiędzy wartością wkładów wniesionych do Spółek osobowych a prawem do udziału w zyskach tych spółek. Opisana dysproporcja wystąpi we wszystkich Spółkach osobowych, do których przystąpi SKA.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jakie skutki podatkowe (na gruncie updof) wystąpią dla Wnioskodawczyni w związku z dysproporcją pomiędzy wartością wkładów a udziałem w zyskach Spółek osobowych w ramach zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku...


Zdaniem Wnioskodawczyni, z tytułu bycia wspólnikiem w Spółkach osobowych powinna rozpoznać przychody (koszty uzyskania przychodu, wydatki niestanowiące kosztu uzyskania przychodu, straty, ulgi podatkowe) proporcjonalnie do jej prawa do udziału w zyskach Spółek osobowych bez względu na wartość wkładów, które Wnioskodawczyni wniosła do tych spółek. Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z unormowaniami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2001 Nr 102, poz. 1117 ze zm.; „KSH"), wspólnicy spółek osobowych mają prawo do dowolnego określenia proporcji podziału zysku w umowie (statucie) spółki. W przepisie art. 51 § 1 KSH ustawodawca wprost przyjął, że każdy wspólnik spółki jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Przepis ten ma jednak charakter dyspozytywny (art. 37 § 1 KSH). Zatem w umowie spółki wspólnicy spółki jawnej mogą przyjąć inną zasadę i przyznać zróżnicowane prawa wspólnikom spółki jawnej do udziału w zyskach i stratach. Należy przy tym podkreślić, że owe zróżnicowane prawa nie muszą być uzależnione od rodzaju i wartości wkładu. Przepisy KSH przewidują proporcjonalny do wkładów udział wspólników w zyskach spółki komandytowej (art. 123 KSH) i komandytowo-akcyjnej (art. 147 KSH), dają jednak również możliwość innego uregulowania tej kwestii w umowie lub statucie spółki. Z uwagi na powyższe należy przyjąć, że podział przychodów i kosztów pomiędzy Wnioskodawczynię i SKA, powinien być dokonany w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy partycypują w zyskach Spółek osobowych na podstawie postanowień umów poszczególnych Spółek osobowych. W konsekwencji, proporcję, o której mowa w przepisie art. 8 ust. 1 updof, będzie należało ustalić stosownie do postanowień zawartych w umowach poszczególnych Spółek osobowych.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż ukształtowanie nieproporcjonalnego udziału Wnioskodawczyni do wartości wniesionych przez nią wkładów skutkuje jedynie przypisaniem jej określonego udziału w zysku.

Z uwagi na fakt, iż określenie zasad udziału w zyskach i stratach Spółek osobowych wynika z przepisów prawa handlowego i ma wpływ na określenie zasad podziału dochodu pomiędzy wspólników tych Spółek, sposób ukształtowania podziału zysku nie spowoduje przypisania Wnioskodawczyni jakiegokolwiek innego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując, zgodnie z przepisami updof Wnioskodawczyni jest zobowiązana do rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do przysługującego jej udziału w zyskach Spółek osobowych niezależnie od wartości wniesionych przez nią wkładów do tych spółek.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm. – dalej K.s.h.), przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Stosownie do art. 8 K.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przy czym, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 K.s.h., spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (ust. 2 pkt 1) oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną (ust. 2 pkt 2).

Zasady wykładni systemowej nakazują więc przyjąć, że podział przychodów i kosztów między wspólnikami spółki osobowej powinien być dokonany jednolicie, w takiej proporcji w jakiej każdy ze wspólników partycypuje w zyskach spółki.

Zatem proporcję, o której mowa w art. 8 powołanej ustawy, ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi będącemu osobą fizyczną udziału w przychodach i kosztach spółek osobowych, stosownie do postanowień zawartych w umowach spółek, przy czym pod pojęciem udziału należy rozumieć udział w zyskach tych spółek. Zarówno więc przychody, koszty uzyskania przychodu jak i wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, straty i ulgi podatkowe powinny być rozliczane przez Wnioskodawczynię będącą wspólnikiem spółek osobowych proporcjonalnie do jej udziałów w zyskach tych spółek.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj