Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4511-657/15-4/MG
z 21 września 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2015 r. (data wpływu 6 lipca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 września 2015 r. (data nadania 9 września 2015 r., data wpływu 16 września 2015 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 28 sierpnia 2015 r. (data nadania 28 sierpnia 2015 r., data doręczenia 2 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zysku ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce z o.o., której majątek składa się głównie z nieruchomości, przez rezydenta Belgii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zysku ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce z o.o., której majątek składa się głównie z nieruchomości, przez rezydenta Belgii.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, zamieszkałą w kraju Królestwa Belgii, gdzie podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającej siedzibę na terytorium Polski. Majątek tej spółki, składa się głównie z nieruchomości położonej w Polsce, zaliczonej w aktywach spółki do środków trwałych. Wnioskodawca planuje zbyć posiadane udziały w części lub w całości.

Wniosek obarczony był brakami formalnymi, w związku z tym pismem z dnia 28 sierpnia 2015 r. (data doręczenia 2 września 2015 r.) wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia poprzez wyjaśnienie:

  • Czy Wnioskodawca będzie posiadał certyfikat rezydencji podatkowej potwierdzający miejsce zamieszkania w Belgii?

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 9 września 2015 r. (data nadania 9 września 2015 r., data wpływu 16 września 2015 r.), w którym wyjaśnił, że będzie posiadał certyfikat rezydencji podatkowej potwierdzający miejsce zamieszkania w Belgii.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zyski osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Królestwie Belgii ze sprzedaży posiadanych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której majątek składa się głównie z nieruchomości oraz aktywów znajdujących się na rachunkach bankowych spółki (o mniej więcej równej wartości) mogą być, zgodnie z Konwencją między Polską a Królestwem Belgii, opodatkowane wyłącznie w Belgii?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Zyski osoby fizycznej, rezydenta podatkowego Belgii, ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której majątek składa się głównie z nieruchomości położonych w Polsce, na podstawie art. 13 ust. 4 Konwencji, są opodatkowane wyłącznie w kraju miejsca zamieszkania i przenoszącego własność, tj. w Belgii. Wynika to z literalnego brzmienia powołanego przepisu, który stanowi, iż „zyski osiągane z przeniesienia własności akcji w kapitale spółki, której majątek składa się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w Państwie, w którym ten majątek jest położony, jednak tylko w takim rozmiarze, w jakim zyski te można przypisać do majątku nieruchomego położonego w tym Państwie.”

Jednakże przepis art. 13 ust. 4 Konwencji w przedstawionym stanie faktycznym nie ma zastosowania, gdyż wyraźnie wskazuje się w nim na zbycie akcji w kapitale spółki, a nie zbycie udziałów. Zgodnie z Protokołem do niniejszej Konwencji wszystkie teksty, tj. polski, francuski i niderlandzki, są jednakowo autentyczne. Skoro zatem w tekście polskim użyto określenia „akcja”, należy je rozumieć według znaczenia obowiązującego w Polsce, tj. jako papier wartościowy emitowany wyłącznie przez spółki akcyjne prawa handlowego (por. francuskojęzyczna wersja Konwencji - „de Ialienation des action”). Tym samym art. 13 ust. 4 Konwencji nie dotyczy zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jednocześnie też zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach art. 13 ust. 1, 2, 3 Konwencji podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Oznacza to że, w przypadku osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Królestwie Belgii opodatkowanie majątku wymienionego w ust. 5 art. 13 Konwencji może nastąpić wyłącznie w Belgii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj