Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/4512-694/15-2/AOg
z 14 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony  przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2015 r. (data wpływu 17 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie posiadania statusu podatnika VAT – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie posiadania statusu podatnika VAT.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


7 maja 2014 r. Wnioskodawca założył działalność gospodarczą. Wniosek wypełnił on line - w internecie. Od tamtego czasu Wnioskodawca wystawiał faktury VAT i rozliczał się z podatku - tak dochodowego jak i VAT - systematycznie przelewając środki na rachunki Urzędu Skarbowego. Wnioskodawca księgowość prowadzi samodzielnie, za pomocą programu W – w internecie. Niestety ani program, ani wiedza Wnioskodawcy nie pomogły mu uniknąć przeoczenia. Wnioskodawca nie wypełnił druku VAT-R rejestrującego go jako podatnika VAT. Dopiero 1 lipca 2015 r. Wnioskodawca dostał wezwanie (załącznik) z Urzędu Skarbowego celem wypełnienia powyższej deklaracji. Stało się to po ponad roku działalności, wypełnieniu 4 druków VAT-7K (załącznik) i wpłaceniu należnego podatku zgodnie z deklaracją. Co istotne – od września 2014 r. Wnioskodawca ma leasing na auto i dokonuje stosownych odliczeń.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy realizując wszelkie czynności związane z byciem płatnikiem VAT, a więc rozliczając go (deklaracje, wpłaty, odliczenia) i wystawiając faktury VAT, Wnioskodawca faktycznie nim jest?


Czy warunkiem niezbędnym jest wypełnienie deklaracji VAT–R?


Zdaniem Wnioskodawcy, wszystko rozlicza on uczciwie i w dobrej wierze. Wnioskodawca w terminie wpłaca podatek VAT na stosowne konto US, zgodnie ze wszystkimi prawidłami wypełnia deklaracje VAT-7K.


Wnioskodawca uznaje więc, że faktycznie jest płatnikiem VAT – 13 lipca 2015 r. złożył w Urzędzie Skarbowym deklarację VAT–R.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Działalność gospodarcza – według ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.


Art. 96 ust. 4 ustawy stanowi, że naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako „podatnika VAT zwolnionego” i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 , art. 130c i art. 133. Natomiast w myśl art. 99 ust. 2 ustawy, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Ponadto art. 99 ust. 3 ustawy stanowi, że podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokumentu VAT-5 potwierdzającego zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT określone zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 55 poz. 539 ze zm.). Rejestracja następuje zatem w momencie zgłoszenia rejestracyjnego tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem podmiot uzyskuje formalne znamiona statusu podatnika podatku od towarów i usług i od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawienia faktur, jak również odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Należy zaznaczyć, że dla uznania podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą za podatnika czynnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, konieczne jest dokonanie rejestracji tego podmiotu na podstawie art. 96 ust. 1 cyt. ustawy. Jednakże, jeżeli podmiot wykonywał czynności, które w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług można uznać za czynności podlegające opodatkowaniu i wystawiał faktury VAT, bądź dokonywał sprzedaży naliczając podatek VAT dla transakcji a nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ww. art. 96 ust. 1 cyt. ustawy, podmiot ten zachowywał się jak podatnik podatku od towarów i usług niemający zamiaru korzystać ze zwolnienia z tego podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy.

Z okoliczności przedstawionych w opisie sprawy wynika, że 7 maja 2014 r. Wnioskodawca założył działalność gospodarczą. Wniosek wypełnił on-line. Od tamtego czasu Wnioskodawca wystawiał faktury VAT i rozliczał się z podatku VAT - systematycznie przelewając środki na rachunki Urzędu Skarbowego w Piasecznie. Wnioskodawca księgowość prowadzi samodzielnie, za pomocą programu W. Wnioskodawca nie wypełnił jednak druku VAT-R rejestrującego go jako podatnika VAT. W dniu 1 lipca 2015 r. Wnioskodawca dostał wezwanie z Urzędu Skarbowego celem wypełnienia powyższej deklaracji. Stało się to po ponad roku działalności, wypełnieniu 4 druków VAT-7K i wpłaceniu należnego podatku zgodnie z deklaracją. Ponadto od września 2014 r. Wnioskodawca ma leasing na auto i dokonuje stosownych odliczeń.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy w związku z realizacją wszelkich czynności związanych z byciem podatnikiem VAT, a więc rozliczaniem go (deklaracje, wpłaty, odliczenia) i wystawianiem faktur VAT, Wnioskodawca faktycznie nim jest oraz czy warunkiem niezbędnym do posiadania statusu podatnika VAT jest wypełnienie deklaracji VAT-R.

W świetle przytoczonych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego zauważyć należy, że status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy dany podmiot jest podatnikiem podatku VAT, istotne jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od chwili rozpoczęcia działalności zamierzał być czynnym podatnikiem podatku VAT, jednakże nie dopełnił formalnego obowiązku złożenia dokumentów rejestracyjnych. Wnioskodawca wystawiał faktury VAT i rozliczał się z podatku VAT - systematycznie przelewając środki na rachunki Urzędu Skarbowego w Piasecznie. W celu potwierdzenia właściwego momentu, od którego Wnioskodawca stał się podatnikiem VAT (gdyż jego zachowanie o tym świadczyło - wystawianie faktur, składanie deklaracji) należy w zgłoszeniu VAT-R wskazać okres, od którego Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą i był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT – tj. maj 2014 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj