Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-2-/4510-314/15/MW
z 14 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 24 lipca 2015 r. (data wpływu do BKIP 24 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, po stronie Spółki powstanie przychód z tytułu nabycia udziałów SPV (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2015 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, po stronie Spółki powstanie przychód z tytułu nabycia udziałów SPV.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która planuje utworzenie polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”). Wnioskodawca występuje na podstawie art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej o wydanie interpretacji in-dywidualnej jako osoba planująca utworzenie Spółki, przed powstaniem Spółki - w zakresie dotyczącym jej działalności. Spółka nabędzie udziały w innej pol-skiej spółce kapitałowej (dalej: „SPV”) poprzez tzw. transakcję wymiany udzia-łów. W tym celu Spółka planuje wydać nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (dalej: „Udziały Własne”) w zamian za aport niepieniężny w po-staci udziałów SPV wniesiony przez osobę fizyczną (dalej: „OF”), która wniesie ponad 50% udziałów w SPV. Na skutek nabycia przedmiotu aportu (udziałów SPV) Spółka będzie posiadała liczbę udziałów SPV, dającą jej bezwzględną większość praw głosu w SPV. Spółka w zamian za aport wyda wyłącznie nowo utworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki, przy czym OF nie otrzyma od Spółki żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce. Wszystkie podmioty mające brać udział w planowanej transakcji wymiany udziałów tzn. Spółka, SPV oraz OF podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich do-chodów bez względu na miejsce ich osiągania.


W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, po stronie Spółki powstanie przy-chód z tytułu nabycia udziałów SPV?

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja aportu udziałów SPV nie spo-woduje po stronie Spółki powstania jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku docho-dowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej „Ustawa o CIT”), jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki prze-kazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (ak-cjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (ak-cji), a u przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udzia-łów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (ak-cji) w tej spółce

-do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udzia-łowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) naby-tych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie nale-żącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Opisana wyżej regulacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą czynność wymia-ny udziałów przy spełnieniu warunków wskazanych w tym artykule nie wiąże się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie Ustawy CIT. Dla nabywającego udziały (akcje) w wyniku takiej transakcji przychód nie powstanie, pod warunkiem że:

  1. spółka nabędzie od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spół-ki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekaże wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekaże wspólnikom lej innej spółki własne udziały (ak-cje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nic wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji);
  2. podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkow-skim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia;
  3. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane albo spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce.

Odnosząc powyższe rozważania do opisanego zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, zdaniem Wnioskodawcy należy stwierdzić, że w planowanej przez Wnioskodawcę transakcji wszystkie wskazane powyżej warunki zostaną spełnione, tj.:

  1. Spółka nabędzie od OF udziały SPV oraz w zamian za te udziały przekaże OF Udziały Własne, przy czym OF nie otrzyma od Spółki żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce,
  2. podmioty biorące udział w planowanej transakcji wymiany udziałów (tj. Spółka, OF oraz SPV) podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swo-ich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia oraz
  3. w wyniku planowanej transakcji wymiany udziałów, Spółka nabędzie od OF ponad 50% udziałów w SPV (co oznacza, że będzie posiadała bez-względną większość praw głosu w SPV).

W świetle powyższych rozważań, zdaniem Wnioskodawcy, nabycie przez Spół-kę udziałów SPV nie spowoduje po stronie Spółki powstania jakiegokolwiek przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera legalnej defini-cji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodo-wym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, ze zm., dalej: „updop”) przykładowych przysporzeń zaliczanych do tej kategorii.

Kwestia powstania (lub nie) przychodów w ramach transakcji wymiany udzia-łów uregulowana została w art. 12 ust. 4d updop.


Zgodnie z powołanym przepisem, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku na-bycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (ak-cji) w tej spółce- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub in-nym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opo-datkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Ponadto, w myśl art. 12 ust. 11 updop, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Ob-szaru Gospodarczego oraz
  2. wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jako osoba fizyczna, planuje utworzenie polskiej Spółki z ograniczoną odpowiedzial-nością. Spółka nabędzie udziały w innej polskiej spółce kapitałowej SPV po-przez tzw. transakcję wymiany udziałów. W tym celu Spółka planuje wydać nowe Udziały Własne w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za aport niepieniężny w postaci udziałów SPV wniesiony przez osobę fizyczną, któ-ra wniesie ponad 50% udziałów w SPV. Na skutek nabycia przedmiotu aportu w formie udziałów SPV Spółka będzie posiadała liczbę udziałów SPV, dającą jej bezwzględną większość praw głosu w SPV. Spółka w zamian za aport wyda wy-łącznie nowo utworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki, przy czym osoba fizyczna wnosząca aportem 50% udziałów nie otrzyma od Spółki żadnej zapłaty w gotówce. Wszystkie podmioty mające brać udział w planowanej transakcji wymiany udziałów tzn. Spółka, SPV oraz osoba fizyczna podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Reasumując, w związku z zamiarem utworzenia Spółki, która nabędzie udziały w polskiej spółce kapitałowej SPV oraz planowanym wydaniem nowych Udzia-łów Własnych w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wniesiony przez osobę fizyczną aport niepieniężny w postaci 50% udziałów dzięki czemu Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w SPV (wszystkie podmioty biorące udział w transakcji podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swo-ich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania) w niniejszej sprawie bę-dziemy mieli do czynienia z transakcją wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d updop, tym samym w momencie dokonania tej transakcji Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wniosko-dawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

W zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębne rozstrzy-gnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację prze-pisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał inter-pretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami admini-stracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydzie-stu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naru-szenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj