Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/4511-1-574/15-2/AA
z 23 lipca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2015 r. (data wpływu 24 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz w ramach spółki cywilnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz w ramach spółki cywilnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Firma P. jest zgłoszona jako podatnik posiadająca NIP (…) REGON (…) od dnia 24 listopada 2014 r., rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych. W dniu 20 stycznia 2015 roku została podpisana umowa o założeniu Spółki Cywilnej, rozpoczynającej działalność od dnia 1 lutego 2015 roku, posiadająca NIP (…) REGON (…), której wspólnikiem jest (…) . W dniu 27 stycznia 2015 r. przed rozpoczęciem działalności Spółki Cywilnej M. złożyła w Urzędzie Skarbowym, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na 2015 rok, wybierając podatek liniowy, z tytułu dochodów osiągniętych w Spółce Cywilnej. Nie zmieniając jednak w CEIDG formy opodatkowania w swojej działalności pod numerem NIP (…).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Jaką zastosować stawkę dla wspólnika M. w rozliczaniu jako podatnik w Spółce Cywilnej 19% podatek liniowy, czy 18% ogólne zasady rozliczeniowe i jaką zastosować stawkę w rozliczeniu prowadzonej działalności gospodarczej indywidualnie P. 19% podatek liniowy, czy 18% ogólne zasady rozliczeniowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, zmiana stawki opłaty podatku dochodowego w P. z 18% na 19% podatku dochodowego powinna nastąpić, w wyniku złożenia oświadczenia o wybranym rozliczeniu podatku dochodowego na 19% w Spółce Cywilnej. Rozpoczęcie działalności Spółki Cywilnej nastąpiło od dnia 1 lutego 2015 r. i nie można było dokonać zmiany w przedsiębiorstwie P. do dnia 20 stycznia 2015 r., przez brak istnienia Spółki Cywilnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Treść art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 30c ust. 1 powołanej ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ww. ustawy).

Stosownie do art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przy czym, w myśl art. 9a ust. 5 powołanej ustawy, jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,
  2. jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zatem w przypadku, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to zgodnie z art. 9a ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, w stosunku do których mają zastosowanie przepisy ww. ustawy.

Zastosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Zatem jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej (należy do niej m.in. spółka cywilna), to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym, i odwrotnie.

Wskazać jednocześnie należy, że wyboru formy opodatkowania co do zasady dokonuje się za dany rok podatkowy, i bez znaczenia pozostaje fakt, iż Wnioskodawca w danym roku podatkowym nie osiągnął dochodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.

I tak, zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy został określony obowiązek składania zeznań o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1aa, 7 i 8.

Z kolei ogólną definicję roku podatkowego zawiera natomiast art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613), który stanowi, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba, że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera odrębnych regulacji co do określenia roku podatkowego, zatem stosownie do art. 11 Ordynacji podatkowej, rokiem podatkowym w podatku dochodowym od osób fizycznych, jest rok kalendarzowy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca od 24 listopada 2014 r. prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Natomiast 20 stycznia 2015 r. została podpisana umowa o założeniu spółki cywilnej, rozpoczynającej działalność od 1 lutego 2015 r., której Wnioskodawca jest wspólnikiem. W dniu 27 stycznia 2015 r. przed rozpoczęciem działalności spółki cywilnej Wnioskodawca złożył w urzędzie skarbowym, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na 2015 rok, wybierając podatek liniowy, z tytułu dochodów osiągniętych w spółce cywilnej.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że w związku z tym, iż Wnioskodawca, który jest od lutego 2015 r. wspólnikiem spółki cywilnej, nie złożył stosownego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania dochodów za 2015 r. tzw. podatkiem liniowym (19%), to co do zasady, Wnioskodawca nie nabył prawa do opodatkowania dochodów uzyskanych za 2015 r. tymże podatkiem.

Obowiązującą formą opodatkowania w roku 2015 są zatem zasady ogólne, z których Wnioskodawca - jako osoba kontynuująca działalność gospodarczą w 2015 r. - nie zrezygnował składając do 20 stycznia 2015 r. zawiadomienia w formie pisemnej o rezygnacji z dotychczasowej, obowiązującej formy opodatkowania. Nie złożył również w powyższym terminie pisemnego wniosku dotyczącego sposobu opodatkowania w roku 2015 dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można również brać pod uwagę, że Wnioskodawca 27 stycznia 2015 r. przed rozpoczęciem działalności spółki cywilnej złożył w urzędzie skarbowym, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na 2015 rok, wybierając podatek liniowy z tytułu dochodów osiągniętych w spółce cywilnej, gdyż Wnioskodawcy nie można traktować jako rozpoczynającego w 2015 r. działalność gospodarczą (od 2014 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą), a zatem złożone oświadczenie zostało złożone po upływie terminu określonego w art. 9a ust. 2 ww. ustawy.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że dochody uzyskane w 2015 r. zarówno z jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej jak i spółki cywilnej nie mogą zostać opodatkowane wg zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na niespełnienie warunku, jakim jest złożenie stosownego oświadczenia w ustawowo określonym terminie o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym - 19%.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj