Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/4512-748/15-2/AO
z 7 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 30 lipca 2015 r. (data wpływu 3 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia należnego na podstawie umowy o świadczenie usług doradczych i konsultacyjnych (pytanie nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 3 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia należnego na podstawie umowy o świadczenie usług doradczych i konsultacyjnych.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


  1. Od 1 września 2013 r. Wnioskodawca będący polskim rezydentem podatkowym [dalej: A.] jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ze sp. z o.o. [dalej: Spółka], na stanowisku dyrektora operacyjnego [dalej: Umowa o pracę].
  2. Zakres obowiązków A. jako dyrektora operacyjnego Spółki nie został określony w umowie, jednak w praktyce obejmuje głównie:
    • kierowanie jej bieżącą działalnością,
    • zarządzanie kilkudziesięcioosobowym zespołem,
    • realizację planów finansowych oraz utrzymywanie płynności finansowej Spółki,
    • nadzorowanie formalno-prawnych aspektów działalności Spółki.
  3. 12 lutego 2015 roku, A. został powołany na Prezesa Zarządu Spółki.
  4. Wnioskodawcy, z tytułu Umowy o pracę, przysługuje wynagrodzenie miesięczne oraz premia roczna uzależniona od wyników Spółki i realizacji indywidualnych celów za danych rok finansowy.
  5. Spółka i A. planują rozwiązanie dotychczasowej Umowy o pracę w roku 2015 roku i w jej miejsce zawarcie nowej umowy o pracę przewidującej zatrudnienie A. na stanowisku Prezesa Zarządu/Dyrektora Zarządzającego Spółki [dalej: Nowa Umowa o pracę] oraz umowy o świadczenie usług doradczych [dalej: Umowa o Świadczenie Usług].
  6. Zgodnie z Nową Umową o pracę, do obowiązków A. będzie należeć:
    • prowadzenie bieżących spraw Spółki, głównie w zakresie kontroli nad działem sprzedaży i logistyki oraz działami wydawniczymi, oraz
    • reprezentowanie Spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Spółek Handlowych.
  7. Na podstawie Umowy o Świadczenie Usług, która zostanie zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, A. będzie świadczył na rzecz Spółki usługi o charakterze doradczym i konsultacyjnym, których przedmiot nie obejmuje zarządzania lub czynności o charakterze menedżerskim. Na podstawie Umowy o Świadczenie Usług, A. nie będzie mieć prawa podejmować decyzji oraz zawierać umów wiążących Spółkę.
  8. Nowa Umowa o pracę oraz Umowa o Świadczenie Usług pomiędzy A. i Spółką zostaną zawarte w ciągu bieżącego roku (2015 r.) albo z mocą od 1 stycznia 2016 roku.
  9. W skład świadczonych usług na podstawie Umowy o Świadczenie Usług wchodzić będzie w szczególności doradztwo z zakresu:
    koncepcji rozwoju oraz długo i krótkoterminowej strategii działalności Spółki, w tym dotyczącej nowych rodzajów działalności;
    • marketingu; wizerunku Spółki;
    • monitoringu rynku wydawniczego w Polsce i zagranicą oraz pozycji Spółki na rynku;
    • finansów, w tym pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania;
    • relacji z kluczowymi partnerami biznesowymi;
    • struktury zatrudnienia i wynagradzania;
    • budowy sieci sprzedaży, uzgadniania warunków handlowych oraz monitorowania wskaźników efektywności sprzedaży;
    • wdrażania systemów IT oraz przebudowy procesów, [dalej łącznie jako: Usługi].
  10. Umowa będzie zobowiązywać A. do świadczenia Usług z najwyższą starannością, wedle najlepszej wiedzy oraz do przestrzegania obowiązku do zachowania poufności.
  11. Miejscem świadczenia Usług będzie co do zasady siedziba Spółki. Jednak z uwagi na różnorodność zlecanych czynności lub zadań, Usługi będą mogły być wykonywane przez A. w innym miejscu, wynikającym z potrzeb i charakteru danej czynności lub zadania.
  12. A. zobowiązany będzie do świadczenia Usług na rzecz Spółki w takim czasie, jaki uzna za niezbędny dla poprawnego wykonania Umowy. Usługi będą świadczone przez A. przez 226 dni w roku.
  13. W zakresie realizacji Umowy o Świadczenie Usług, A. będzie odpowiadał względem Spółki zgodnie z zasadami odpowiedzialności określonymi w obowiązujących przepisach Kodeksu cywilnego. Przy wykonywaniu Umowy o Świadczenie Usług, A. będzie uprawniony, po uzyskaniu zgody Spółki, do korzystania z pomocy swoich pracowników lub współpracowników. Za działania i zaniechania pracowników lub współpracowników A. w zakresie objętym Umową, A. będzie odpowiadał jak za własne.
  14. A. zobowiązany będzie przekazywać rezultaty wykonywanych Usług w formie ustnej lub pisemnej, np. prezentacji, raportów, rekomendacji, korespondencji elektronicznej, uczestnictwa w spotkaniach i telekonferencjach lub w jakikolwiek inny sposób uzgodniony w Umowie.
  15. Na podstawie Nowej Umowy o pracę A. będzie otrzymywać stałe miesięczne wynagrodzenie. Za świadczenie Usług na rzecz Spółki, A. otrzymywać będzie wynagrodzenie ustalone ryczałtowo za każdy miesiąc z wyjątkiem wynagrodzenia za ostatni miesiąc roku kalendarzowego, które może być należne w wyższej wysokości według zasad określonych odrębnie przez A. i Spółkę [dalej: Wynagrodzenie]. W przypadku zawarcia Umowy o Świadczenie Usług w ciągu 2015 roku, A. i Spółka przewidują wyższe Wynagrodzenie za grudzień 2015 roku niż miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe określone w pozostałych miesiącach tego roku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy Wynagrodzenie, które będzie należne A. na podstawie Umowy o Świadczenie Usług, powinno być kwalifikowane jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu updof i czy w związku z tym A. ma prawo do opodatkowania dochodu z tej działalności 19% liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30c ust. 1 updof?
  2. Czy Wynagrodzenie należne A. na podstawie Umowy podlega podatkowi VAT?

Odpowiedź na pytanie nr 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Pytanie nr 1 zostało rozstrzygnięte odrębnie.


Stanowisko Wnioskodawcy,


  1. Usługi świadczone przez A. będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
  2. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 VAT.


  1. Podatnikami VAT są m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu VAT bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą jest m.in. działalność usługodawców.
  2. Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 1 i 3 VAT, czynność nie zostanie uznana za wykonaną w ramach działalności gospodarczej, jeżeli spełnione zostanie jedno z poniższych kryteriów:
    1. przychód z niej uzyskany stanowi przychód ze stosunku pracy ( art. 15 ust. 3 pkt 1 VAT), albo
    2. przychód ten stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 2-9 updof, jeżeli osoba wykonująca daną czynność jest związana ze zlecającym wykonanie czynności (spółką) więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich ( art. 15 ust. 3 pkt 3 VAT).
  3. Przychód A. z Umowy o Świadczenie Usług nie powinien być zakwalifikowany jako przychód ze stosunku pracy, brak jest bowiem elementu podporządkowania A. Spółce oraz wyznaczenia ścisłego miejsca i czasu wykonywania czynności przez A. na podstawie Umowy o Świadczenie Usług.
  4. Usługi A. na podstawie Umowy o Świadczenie Usług nie stanowią również przychodów z działalności wykonywanej osobiście (na podstawie art. 13 pkt 2-9 updof), w szczególności nie zostaną bowiem zakwalifikowane jako czynności członków zarządu lub kontrakty o zarządzanie/umowy menedżerskie (wymienione w art. 13 pkt 7 i odpowiednio 9 updof). Szersza argumentacja została przedstawiona w części uzasadnienia odnoszącego się do podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie nr 1).
  5. W konsekwencji ze względu na fakt, że przychód A., który będzie uzyskiwany na podstawie Umowy o Świadczenie Usług, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy ani przychodu z działalności wykonywanej osobiście, Usługi świadczone przez A. powinny być kwalifikowane jako działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 VAT. A. będzie więc podatnikiem zgodnie z art. 15 ust. 1 VAT, a wykonywane przez niego Usługi będą podlegać podatkowi VAT.
  6. Dodatkowo należy również wskazać, że Umowa o Świadczenie Usług ustanawia więzy prawne pomiędzy zlecającym (Spółką) i A. (wykonawcą) określające warunki wykonania przez A. Usług oraz Wynagrodzenia. Odpowiedzialność za wykonanie czynności wobec Spółki oraz osób trzecich ponosi, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, A.. Nawet więc, jeżeli przychód z usług A. wykonywanych na podstawie Umowy o Świadczenie Usług byłby kwalifikowany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z updof, to w rozumieniu VAT, A. nadal byłby podatnikiem podatku VAT ponieważ jeden z warunków z art. 15 ust. 3 pkt 3 VAT nie byłby spełniony, tj. Spółka nie ponosiłaby wyłącznej odpowiedzialności wobec osób trzecich z tytułu usług wykonywanych przez A..

W związku z przedstawioną argumentacją, zdaniem Wnioskodawcy powyższe stanowisko należy uznać za prawidłowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług (pytanie nr 2). Organ informuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wniosek został rozpatrzony odrębnie. Organ w zakresie ww. podatku wydał w dniu 25 września 2015 r. interpretację indywidualną o sygn. IPPB1/4511-941/15-2/MM, w której w pełni potwierdził stanowisko Wnioskodawcy odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj