IPPB2/436-207/12-2/AF, Dyrektor - IPPP3/443-499/12-3/BH">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-499/12-3/BH
z 28 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-499/12-3/BH
Data
2012.05.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
przedsiębiorstwa
sprzedaż gruntów
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu nie będzie stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa i Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem tego prawa



Wniosek ORD-IN 707 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4.05.2012 r. (data wpływu 9.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na sprzedaż nabywanego prawa użytkowania wieczystego gruntu budowlanego niezabudowanego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej to nabycie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9.05.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podatku VAT na sprzedaż nabywanego prawa użytkowania wieczystego gruntu budowlanego niezabudowanego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej to nabycie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca jako czynny podatnik VAT, zamierza nabyć 100% prawa wieczystego użytkowania gruntu od X Sp. z o.o. będącego również czynnym podatnikiem VAT. Sprzedający nabył przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego gruntu w roku 2006 na podstawie umowy sprzedaży. Czynność ta była opodatkowana VAT. Sprzedający dokonał odliczenia podatku VAT naliczonego od tej transakcji. Celem nabycia przez Sprzedającego przedmiotowego prawa było zrealizowanie na tym gruncie inwestycji budowlanej polegającej na budowle zespołu budynków biurowo mieszkalnych

Przedmiotem działalności Sprzedającego są m.in.: roboty budowlane i realizacja projektów budowlanych związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę, rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych, przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie, działalność w zakresie architektury i inżynierii oraz związane z nią doradztwo techniczne, wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych.

W rejestrze gruntów prowadzonym przez Prezydenta m. st. Warszawy przedmiotowy grunt oznaczony jest jako zurbanizowane tereny niezabudowane (symbol Bp). W odniesieniu do obszaru, na którym położony jest grunt, nie istnieje żaden obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Sprzedającemu została wydana decyzja o warunkach zabudowy przedmiotowego gruntu. Ponadto podmiotowi trzeciemu innej spółce powiązanej ze Sprzedającym - została wydana inna decyzja o warunkach zabudowy przedmiotowego gruntu. Obie decyzje, określające rodzaj zabudowy przedmiotowego gruntu, mają zostać przeniesione na rzecz Wnioskodawcy wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu.

Dodatkowo, Sprzedający ma również dokonać cesji praw i obowiązków wynikających z porozumienia oraz umowy ustanowienia służebności zawartych przez Sprzedającego z inną spółką realizującą swoją inwestycję budowlaną na gruncie sąsiadującym („Spółka”). Na mocy powyższego porozumienia Sprzedający zobowiązał się wraz ze Spółką do współdziałania przy realizacji obu inwestycji (Sprzedającego i Spółki), tj. zasadniczo do informowania się, konsultowania i uwzględniania interesów technicznych i ekonomicznych obu stron przy projektowaniu realizacji obu inwestycji.

Wynagrodzenie Sprzedającego z tytułu przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu (cena sprzedaży) obejmuje wynagrodzenie za przeniesienie obu decyzji o warunkach zabudowy gruntu oraz przeniesienie prawi obowiązków wynikających z porozumienia ze Spółką. Nie jest przewidziane inne, odrębne wynagrodzenie za przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy uzyskanej przez ww. podmiot trzeci płatne przez Wnioskodawcę.

Przedmiotowe prawo użytkowania gruntu stanowi obecnie podstawowy majątek Sprzedającego i nie jest wyodrębnione finansowo ani organizacyjnie w strukturach Sprzedającego. W aktywach Sprzedającego przedmiotowe prawo zostało ujęte w majątku obrotowym jako produkcja w toku w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Sprzedający, poza wydatkami na nabycie przedmiotowego gruntu, poniósł również wydatki związane z adaptacją i przygotowaniem terenu pod zabudowę oraz koszty prac architektów, zwiększające wartość produkcji w toku. Sprzedający nie posiada innych nieruchomości (w tym praw wieczystego użytkowania gruntów). Sprzedający nie posiada żadnych aktywów trwałych.

Sprzedający zamierza w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z przedmiotem działalności określonym w umowie spółki, także po dokonaniu tej transakcji. Wnioskodawca zamierza nabyć przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z wyżej wymienionymi decyzjami o warunkach zabudowy oraz wstąpić wprawa i obowiązki wynikające z porozumienia zawartego ze Spółką. Następnie Wnioskodawca zamierza postawić na przedmiotowym gruncie budynki biurowe wraz z parkingami podziemnymi i Infrastrukturą techniczną.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy są m.in.: roboty budowlane i realizacja projektów budowlanych związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, działalność związana z obsługą rynku nieruchomości wykonywana na zlecenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu budowlanego niezabudowanego lecz przeznaczonego pod zabudowę będzie opodatkowana podatkiem VAT stawką podstawową 23%, czy też przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z czym jego sprzedaż jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT...
  2. Czy, w przypadku gdy sprzedaż przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie tego prawa na zasadach ogólnych ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czy w szczególności w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 88 ust 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Na wstępie podkreślenia wymaga fakt, że także Sprzedający złożył do Ministra Finansów wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie tego samego zdarzenia przyszłego. Kopia wniosku ORD-IN sprzedającego stanowi załącznik do niniejszego wniosku.

Również zdaniem niniejszego Wnioskodawcy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu podlega stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 7 w zw. z pkt 6 i art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej „ustawa o VAT”) opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów według stawki podstawowej, tj. 23%. W związku z tym Wnioskodawcy, któremu nabyty grunt posłuży do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (tj. wynajem lub sprzedaż wybudowanych na tym gruncie budynków/lokali), będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego gruntu. Odliczenie podatku VAT naliczonego nastąpi na zasadach ogólnych, w szczególności w sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dostawa przedmiotowego gruntu nie skorzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, tj. zwolnienia dla dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, gdyż Jest to grunt budowlany i jest przeznaczony pod zabudowę, o czym stanowią zapisy w rejestrze gruntów oraz wydane w stosunku do tego gruntu decyzje o warunkach zabudowy.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania gruntów nie stanowi przedsiębiorstwa Sprzedającego lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, których dostawa jest wyłączona opodatkowania VAT na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, na mocy art. 2 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowiącego, iż nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, nabycie przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania gruntu nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przez Wnioskodawcę.

Uzasadnienie

Obecnie (tj. od 1.12.2008 r.) stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT z opodatkowania podatkiem VAT wyłączone zostało zbycie przedsiębiorstwa oraz jego zorganizowanej części.

  1. Przedsiębiorstwo

W odniesieniu do pojęcia „przedsiębiorstwa”, który to termin nie został zdefiniowany w ustawie o VAT, stosując wykładnię systemową zewnętrzną, właściwe jest odwołanie się do definicji przedsiębiorstwa zawartej w art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Stosownie do art. 55(1) Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów I wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych I środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Artykuł 55(2) Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zakres możliwych wyłączeń umownych jest zatem ograniczony, jeżeli nadal zamiarem stron jest podjęcie czynności prawnej mającej za przedmiot przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego. Przez pojęcie przedsiębiorstwa należy zatem rozumieć zasadniczo całość aktywów oraz pasywów należących do danego przedsiębiorcy, ewentualnie ich kluczową część, z wyłączeniem elementów nieistotnych dla funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.

Sprzedający dokonuje sprzedaży co prawda istotnego składnika swojego majątku, Wnioskodawca nie przejmuje jednak żadnego innego składnika materialnego czy niematerialnego wchodzącego w skład przedsiębiorstwa Sprzedającego, np. innych aktywów czy zobowiązań, poza decyzją o warunkach zabudowy gruntu oraz prawami i obowiązkami wynikającymi z porozumienia zawartego ze Spółką.

Wnioskodawca, w wyniku transakcji, nie przejmie ksiąg, ani innych kluczowych dokumentów Sprzedającego związanych z prowadzoną przez niego działalnością.

Przedmiotem sprzedaży nie jest zatem zespół składników przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, które mogłyby stanowić przedsiębiorstwo Sprzedającego, a jedynie pojedynczy składnik zakwalifikowany przez Sprzedającego jako element produkcji wtoku, z kontynuowania której Sprzedający rezygnuje, przy czym Sprzedający planuje nadal prowadzić działalność, do której został powołany.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, pomimo iż stanowi ono znaczną część majątku Sprzedającego, nie może być traktowana jako zbycie przedsiębiorstwa Sprzedającego. Nie zmienia tego faktu planowane przeniesienie na Wnioskodawcę wraz w prawem użytkowania wieczystego gruntu również uzyskanej przez Sprzedającego decyzji o warunkach jego zabudowy oraz praw i obowiązków wynikających z porozumienia zawartego ze Spółką, która prowadzi swoją odrębną inwestycję w sąsiedztwie przedmiotowego gruntu.

  1. Zorganizowana część przedsiębiorstwa

Z kolei pojęcie „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi charakteryzować się odpowiednim stopniem wyodrębnienia finansowego i organizacyjnego. Według definicji słownikowej (Słownik języka polskiego, pod red. prof. M. Szymczaka, wyd. PWN, Warszawa 1996 r.) zwrot „wyodrębnienie” należy rozumieć jako wydzielenie z pewnej całości.

Przez wyodrębnienie organizacyjne należy rozumieć umieszczenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej przedsiębiorcy przykładowo jako oddział, zakład lub dział spółki zajmujący się prowadzeniem określonego rodzaju działalności, ale także inną formę wyodrębnienia organizacyjnego, nie mającą tak sformalizowanego charakteru. Natomiast wyodrębnienie finansowe wymaga wyodrębnienia danej części przedsiębiorstwa dnia celów np. rachunkowości zarządczej, polegające w szczególności na odrębnym ewidencjonowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem danej części przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze treść definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy stwierdzić, że wyodrębnienie organizacyjne oraz finansowe zespołu składników majątkowych umożliwia wykonywanie samodzielnie zadań gospodarczych w ramach większej całości, tj. np. samodzielne ustalanie celów gospodarczych, planowanie ich wykonania, wykonanie i ocenę wykonania zamierzonych zadań, jak i samodzielne zdolności finansowania, planowanie wpływów oraz wydatków, zarządzanie płynnością finansową, ocenianie warunków finansowych w trakcie, jak też na zakończenie wykonywania zaplanowanych zadań, sprawowanie nadzoru nad stanem wierzytelności oraz regulowanie zobowiązań z kontrahentami zewnętrznymi czy w ramach wewnętrznych stosunków.

W przedsiębiorstwie Sprzedającego zbywany składnik nie był wydzielony organizacyjnie, funkcjonalnie czy pod względem finansowym. Składnik ten nie tworzył w strukturze organizacyjnej Sprzedającego działu, oddziału, wydziału ani innej jednostki, odrębnej od pozostałych składników jego majątku. Nie prowadzono odrębnej ewidencji księgowej dla zbywanego prawa, nie tworzono również odrębnych sprawozdań dla tego składnika. Nie można również uznać by samo prawo użytkowania wieczystego gruntu budowlanego wraz z decyzją o jego zabudowie i przy uwzględnieniu zawartego porozumienia ze Spółką, która prowadzi inwestycję na sąsiadującym gruncie, mogłoby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące jakieś określone zadania gospodarcze.

Niespełnienie wymogów definicji z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT wyklucza zatem możliwość uznania dokonanej transakcji za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

  1. Dostawa towarów i świadczenie usług

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Artykuł 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ww. ustawy przewiduje, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste i zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Zbycie przez Sprzedającego prawa użytkowania wieczystego gruntów, następujące wraz z przeniesieniem na Wnioskodawcę decyzji o warunkach zabudowy oraz praw i obowiązków wynikających z porozumienia ze Spółką, spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów.

Czynność ta w świetle powyższych przepisów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dostawa przedmiotowego gruntu nie skorzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9, tj. zwolnienia dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, gdyż grunt ten jest gruntem budowlanym i jest przeznaczony pod określoną w stosownej decyzji zabudowę. Stawką właściwą dla tej czynności będzie stawka podstawowa tj. 23%.

Na koniec uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy należy również wskazać na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze I FSK 527110, wydany w dniu 23 marca 2011r., w przedmiocie uznania bądź nie zbywanych składników majątku podatnika za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa tego podatnika i opodatkowania bądź braku opodatkowania czynności zbycia tego majątku na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w którym to wyroku NSA stwierdza, iż:

„Cytowany przepis (tj. art. 6 pkt 1 ustawy o VAT) ze względu na zasadę powszechności opodatkowania powinien być ściśle stosowany. Odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania mogą mleć charakter jedynie wyjątkowy i muszą być w tym zakresie zgodne z przepisami dyrektyw, tj. w tym wypadku z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 (Dz. Urz. UE L 347). A zatem jeżeli istnieją poważne wątpliwości co do opodatkowania określonych czynności w imię zasady powszechności opodatkowania powinno się przyjmować, że czynność taka podlega opodatkowaniu.”

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości wskazanego powyżej stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (…)

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (….)

Ponadto stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy przez dostawę towarów rozumie się również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie praw użytkowania wieczystego gruntów.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwo”. Z tej przyczyny, w celu określenia zakresu pojęcia przedsiębiorstwa wykorzystuje się regulacje zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który to przepis stanowi, że . przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów I wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych I środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle powyższej definicji, w skład przedsiębiorstwa wchodzą takie składniki materialne i niematerialne, które w sposób zorganizowany służą prowadzonej w ramach tego przedsiębiorstwa działalności gospodarczej. Oznacza to, że aby mówić o transferze przedsiębiorstwa, przenoszone składniki majątkowe muszą umożliwiać prowadzenie samodzielnej działalności wyłącznie w oparciu o te składniki.

Z wniosku Podatnika wynika, iż przedmiotem działalności Wnioskodawcy są m.in.: roboty budowlane i realizacja projektów budowlanych związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, działalność związana z obsługą rynku nieruchomości wykonywana na zlecenie. Wnioskodawca zamierza nabyć prawo użytkowania wieczystego gruntu od swojego kontrahenta. Przedmiotem działalności kontrahenta są m.in.: roboty budowlane i realizacja projektów budowlanych związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę, rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych, przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie, działalność w zakresie architektury i inżynierii oraz związane z nią doradztwo techniczne, wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych. Przedmiotowe prawo użytkowania gruntu stanowi obecnie podstawowy majątek Sprzedającego i nie jest wyodrębnione finansowo ani organizacyjnie w strukturach Sprzedającego. W aktywach Sprzedającego przedmiotowe prawo zostało ujęte w majątku obrotowym jako produkcja w toku w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Sprzedający, poza wydatkami na nabycie przedmiotowego gruntu, poniósł również wydatki związane z adaptacją i przygotowaniem terenu pod zabudowę oraz koszty prac architektów, zwiększające wartość produkcji w toku. Sprzedający nie posiada innych nieruchomości (w tym praw wieczystego użytkowania gruntów). Sprzedający nie posiada żadnych aktywów trwałych. Sprzedającemu została wydana decyzja o warunkach zabudowy przedmiotowego gruntu. Ponadto podmiotowi trzeciemu innej spółce powiązanej ze Sprzedającym - została wydana inna decyzja o warunkach zabudowy przedmiotowego gruntu. Obie decyzje, określające rodzaj zabudowy przedmiotowego gruntu, mają zostać przeniesione na rzecz Wnioskodawcy wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu.

Z wniosku wynika, że Sprzedający zamierza w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą zgodnie ze swoim przedmiotem działalności.

Sprzedający dokonuje sprzedaży istotnego składnika swojego majątku, jednakże Wnioskodawca nie przejmuje żadnego innego składnika materialnego czy niematerialnego wchodzącego w skład przedsiębiorstwa Sprzedającego, np. innych aktywów czy zobowiązań, poza decyzją o warunkach zabudowy gruntu oraz prawami i obowiązkami wynikającymi z porozumienia zawartego ze Spółką

Wnioskodawca, w wyniku transakcji, nie przejmie ksiąg, ani innych kluczowych dokumentów Sprzedającego związanych z prowadzoną przez niego działalnością.

Należy zatem zgodzić się ze Spółką, że przedmiotem sprzedaży nie jest zespół składników przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, które mogłyby stanowić przedsiębiorstwo Sprzedającego.

Dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu, nie można również uznać za transakcje zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z art. 2 pkt 27e wynika bowiem, iż dla celów stosowania ustawy przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Podsumowując, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Podkreślenia wymaga przy tym, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa występuje wyłącznie na gruncie prawa podatkowego i nie jest znana prawu cywilnemu. Wyraża ona zatem ekonomiczne rozumienie przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części) jako całości gospodarczej, pojmowanej jako aktywa i obciążające je pasywa, w oderwaniu od prawnoformalnych aspektów dokonywania transakcji (tj. odmiennych zasad przenoszenia pasywów). Taka definicja uwzględnia uwarunkowania gospodarcze transakcji polegającej na zbyciu przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części), na której wartość zawsze wpływają zobowiązania związane z przedsiębiorstwem (jego zorganizowaną częścią).

Z wniosku wynika, że zbywany przez Sprzedającego składnik jego przedsiębiorstwa nie był wydzielony organizacyjnie, funkcjonalnie czy pod względem finansowym. Składnik ten nie tworzył w strukturze organizacyjnej Sprzedającego działu, oddziału, wydziału ani innej jednostki, odrębnej od pozostałych składników jego majątku. Nie prowadzono odrębnej ewidencji księgowej dla zbywanego prawa, nie tworzono również odrębnych sprawozdań dla tego składnika.

Należy zatem zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, że sprzedaż na Jego rzecz prawa wieczystego użytkowania gruntu, w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, nie może być uznane za transakcję zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że ustawodawca zwalniając od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę nie sprecyzował w ustawie, jakimi kryteriami należy się kierować, aby ustalić przeznaczenie danego gruntu. Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera bowiem definicji pojęć zawartych we wskazanym przepisie.

Celem określenia, czy dany grunt jest przeznaczony pod zabudowę należy się odwołać do przepisów zawartych w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) regulującej zasady kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, przy czym:

  1. lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego,
  2. sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

Zatem o charakterze danego gruntu winien rozstrzygać odpowiedni zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jako dokument prawa miejscowego, decyduje o kwalifikacji gruntu. W sytuacji, gdy dla danego terenu, nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego istotna jest decyzja o warunkach zabudowy. W sytuacji, gdy dla danego terenu, nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego ani decyzja o warunkach zabudowy, należy posłużyć się inną istniejącą na dzień zawarcia transakcji dokumentacją.

Z wniosku wynika, że w rejestrze gruntów prowadzonym przez Prezydenta m. st. Warszawy przedmiotowy grunt oznaczony jest jako zurbanizowane tereny niezabudowane (symbol Bp). W odniesieniu do obszaru, na którym położony jest grunt, nie istnieje żaden obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawcy została wydana decyzja o warunkach zabudowy przedmiotowego gruntu. Wobec tego na podstawie art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przedmiotowy grunt, dla którego został wydana decyzja o warunkach zabudowy jest terenem przeznaczonym pod zabudowę. Zatem nie znajdzie zastosowania przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy i dostawa przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania gruntu winna być opodatkowana stawką podstawową w wysokości 23%.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania gruntu wskazać, należy że zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W zdarzeniu, opisanym we wniosku, Zainteresowany wskazuje, że nabyte prawo wieczystego użytkowania gruntu będzie służyło Spółce do wykonywania czynności opodatkowanych tj. wynajem lub sprzedaż wybudowanych na tym gruncie budynków/lokali, a zatem, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej przedmiotową transakcją, na podstawie cyt. wyżej art. 86 ust. 1 ustawy.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Spółki przedstawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy przedstawionych przez Wnioskodawcę zdarzeń przyszłych i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj