Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/4511-351/15-3/AK
z 14 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2015 r. (data wpływu 16 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej oraz jej późniejszej sprzedaży – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej oraz jej późniejszej sprzedaży.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych. W roku 2014 Wnioskodawca został właścicielem budynku niemieszkalnego z ok. 20 wyodrębnionymi lokalami oddanymi w najem innym podmiotom. Budynek ten został przekazany Wnioskodawcy jako składnik majątku rozwiązanej spółki osobowej, w której Wnioskodawca był wspólnikiem. Po jego nabyciu w sposób opisany powyżej, budynek został ujęty w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. Aktualnie przychody z wynajmu lokali w przedmiotowym budynku Wnioskodawca zalicza do przychodów z działalności gospodarczej. Wnioskodawca wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali, dopiero po przejęciu nieruchomości w związku z rozwiązaniem spółki Wnioskodawca kontynuował umowy zawarte z najemcami lokali w przedmiotowym budynku, na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego.

Wnioskodawca w ciągu roku podatkowego planuje wycofać budynek z działalności gospodarczej, rozwiązać umowy z dotychczasowymi najemcami i oddać cały budynek w najem jednemu najemcy (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością), w ramach najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą Wnioskodawcy). Od tego momentu to nowy najemca – spółka będzie oddawać w podnajem lokale w nieruchomości ostatecznym najemcom oraz prowadzić działalność związaną z zarządzaniem tą nieruchomością i umowami najmu.

Natomiast z punktu widzenia Wnioskodawcy będzie on oddawał cały budynek w najem jednemu podmiotowi na podstawie jednej umowy.

Przed uzyskaniem pierwszego dochodu z umowy najmu zawartej z nowym jedynym najemcą Wnioskodawca złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone nr 2):


Czy ewentualna sprzedaż przedmiotowej nieruchomości po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta nieruchomość została wycofana z działalności gospodarczej, będzie kwalifikowana jako podatkowy przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, (w zakresie pytania oznaczonego nr 2) ewentualna sprzedaż przedmiotowej nieruchomości po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nieruchomość zostanie wycofana z działalności gospodarczej, nie będzie stanowić przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, co wynika z brzmienia art. 10 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, a następnie z tej działalności wycofanych, nie jest traktowane jako przychód z działalności gospodarczej, o ile od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania do dnia zbycia upłynie 6 lat. Przychody ze zbycia po tym okresie składników majątku nie będą się przy tym kwalifikowały do przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (odpłatne zbycie). W konsekwencji dochód z tego zbycia będzie wolny od podatku (por. J. Marciniuk, Komentarz do art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, [w;] Podatek dochodowy od osób fizycznych. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2014).

Dla porządku należy też zauważyć, że w niniejszej sprawie nie ma zastosowania art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze względu na fakt, iż przedmiotowa nieruchomość była po otrzymaniu przez Wnioskodawcę wykorzystywana do działalności gospodarczej.

Reasumując, w przypadku wycofania przedmiotowej nieruchomości z działalności gospodarczej i oddania jej do korzystania jednemu najemcy w ramach najmu prywatnego, ewentualna sprzedaż tej nieruchomości po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta nieruchomość została wycofana z działalności gospodarczej nie będzie stanowić przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) powyższej ustawy stanowi natomiast, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku (środki trwałe) zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to sprzedaż tych składników majątku nie generuje przychodów podatkowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w 2014 r. został właścicielem budynku niemieszkalnego z ok. 20 wyodrębnionymi lokalami oddanymi w najem innym podmiotom. Budynek ten został przekazany Wnioskodawcy jako składnik majątku rozwiązanej spółki osobowej, w której Wnioskodawca był wspólnikiem. Po jego nabyciu budynek został ujęty w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. Aktualnie przychody z wynajmu lokali w przedmiotowym budynku Wnioskodawca zalicza do przychodów z działalności gospodarczej. Wnioskodawca wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali.

Wnioskodawca w ciągu roku podatkowego planuje wycofać budynek z działalności gospodarczej, rozwiązać umowy z dotychczasowymi najemcami i oddać cały budynek w najem jednemu najemcy (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością), w ramach najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą Wnioskodawcy). Od tego momentu to nowy najemca – spółka będzie oddawać w podnajem lokale w nieruchomości ostatecznym najemcom oraz prowadzić działalność związaną z zarządzaniem tą nieruchomością i umowami najmu. Wnioskodawca będzie oddawał cały budynek w najem jednemu podmiotowi na podstawie jednej umowy.

Przed uzyskaniem pierwszego dochodu z umowy najmu zawartej z nowym jedynym najemcą Wnioskodawca złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Biorąc pod uwagę przytoczone uprzednio przepisy, wskazać należy, że skoro w opisanym zdarzeniu przyszłym sprzedaż budynku niemieszkalnego ma nastąpić po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta nieruchomość zostanie wycofana z działalności gospodarczej to sprzedaż ta nie będzie powodowała powstania przychodu z działalności gospodarczej.

Przyjąć bowiem należy za Wnioskodawcą, że po wycofaniu budynku z działalności gospodarczej zostanie on wynajęty jednemu podmiotowi w ramach tzw. najmu prywatnego tj. stanowiącego źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że sprzedaż o której mowa we wniosku nie będzie źródłem przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym wyraźnie zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli w wyniku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego organy podatkowe ustalą, że przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe różni się od rzeczywistego, to Wnioskodawca nie będzie mógł powołać się na wydaną niniejszą interpretację indywidualną.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj