Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/4511-1-692/15-4/AG
z 10 sierpnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2015 r. (data wpływu 11 maja 2015 r.), uzupełnionym w dniu 14 lipca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • momentu powstania przychodu (stan faktyczny) – jest prawidłowe,
  • momentu powstania przychodu (zdarzenie przyszłe) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu (stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 3 lipca 2015 r. znak ILPP4/4512-1-164/15-2/BA ILPB1/4511-1-692/15-2/AG na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 7 lipca 2015 r., a w dniu 14 lipca 2015 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 13 lipca 2015 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Firma B. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem jak i usługami informatycznymi, opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej z podatku VAT rozlicza się z organem podatkowym za okresy miesięczne (VAT-7).

W ramach prowadzonej działalności firma dokonuje, między innymi, czynności polegających na udzieleniu licencji na użytkowanie dodatków (ang. Add-Ons) do systemu (...) firmy A. używanego przez klientów, przy czym firma B. zachowuje wszelkie prawa autorskie do ww. programu i jest jego twórcą. Udzielanie licencji odbywa się za pomocą internetowej platformy A. M., której właścicielem i zarządzającym jest firma A..

Firma B. podpisała umowę z firmą A. na dłużej niż rok. Siedziba firmy A. mieści się w Australii. Funkcjonowanie A. M. można porównać do działania sklepu internetowego, w którym jego właściciel oferuje produkty różnych producentów. Firma A. udostępnia miejsce w swoim sklepie na sprzedaż ww. licencji. Firma A. nie kupuje licencji, a jedynie udostępnia swoją platformę internetową (pełni rolę pośrednika).

Firma B. udziela licencji na swoje dodatki klientom, którzy wcześniej zakupili system (...) od A.. Wysokość zapłaty z tytułu licencji nie jest znana w momencie jej udzielenia, ponieważ jest ona uzależniona od określonych przyszłych zdarzeń, takich jak rezygnacja z zakupu licencji, do której każdy użytkownik ma prawo w ciągu 30 dni od daty zakupu. Licencje udzielane są na czas określony, z reguły na okres jednego miesiąca i automatycznie odnawiane po jego upływie, o ile klient nie zrezygnuje z usługi w międzyczasie. Automatycznym odnawianiem licencji zajmuje się system sprzedaży A. M. firmy A..

Firma A. (pośrednik) pobiera od klientów opłaty przekazując firmie B. 75% wartości sprzedaży, która jest już pomniejszona o należną prowizję oraz wszelkie podatki i koszty, które musi uiścić A..

Wartość sprzedanych licencji wypłacana jest firmie B. w dolarach amerykańskich, w terminie 30 dni licząc od końca miesiąca kalendarzowego, pod warunkiem że w danym miesiącu przekroczony został próg $500 USD.

Podczas tych 30 dni firma A. ma czas na ewentualną korektę ilości zakupionych licencji, np. w skutek rezygnacji użytkownika z zakupu.

Po przekroczeniu progu $500 USD i upływie wspomnianych 30 dni, zostaje wygenerowany raport przez A. i przekazany firmie B., pokazujący ile licencji zostało zakupionych, z uwzględnieniem licencji nowych i odnowionych. Zapłata z tytułu udzielenia licencji płatna jest w momencie otrzymania raportu od A.. Firma B. uznaje, że w tym wypadku wykonanie usługi polegającej na udzieleniu licencji to moment otrzymania e-maila z raportem na temat sprzedaży. Raport to m.in. informacja na temat daty zakupu licencji przez klientów, nazwa klienta, czas na jaki klient zakupił licencje, udział w sprzedaży firmy B. wyrażony w dolarach amerykańskich. Przykładowy raport dołączono do niniejszego wniosku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy firma B. prawidłowo postępuje uznając za moment wykonania usługi (przychód) moment uregulowania należności (czyli otrzymania wynagrodzenia od kontrahenta) i otrzymania raportu za zakupione licencje? (art. 14 ust. 1c pkt 2 Ustawy o pdof Dz. U. 2015.211).

Zdaniem Wnioskodawcy, własne stanowisko w sprawie firma B. przedstawia na podstawie dwóch konkretnych przykładów - zaistniałego już stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.

Przykład 1: W miesiącu styczniu firma B. nie wie ile licencji sprzeda, ponieważ w ciągu 30 dni od końca miesiąca kalendarzowego firma A. przesyła skorygowany raport dotyczący sprzedaży. W raporcie tym zawarte są informacje ile osób zrezygnowało z licencji w ciągu tych 30 dni oraz ile osób zakupiło licencję.

Raport ten za sprzedaż z miesiąca stycznia firma B. otrzymała drogą elektroniczną w dniu 2 marca 2015 r., za okres sprzedaży licencji 1-31 stycznia 2015 r., który jest podstawą do wystawienia faktury dla firmy A..

Obowiązek podatkowy VAT i tym samym przychód podatkowy z tego tytułu według firmy B. powstaje 2 marca 2015 r. z chwilą otrzymania powyższego raportu oraz z chwilą uregulowania należności przez firmę A. (również w miesiącu marcu).

Przykład 2 (teoretyczny): W miesiącu lutym ogólna liczba sprzedanych i odnowionych licencji wyniosła $425 USD i nie przekroczyła progu $500 USD. W kolejnym miesiącu marcu, sprzedaż wyniosła $380 USD i w związku z powyższym, firma A. w terminie 30 dni od końca miesiąca marca prześle firmie B. raport na łączną kwotę z dwóch miesięcy: lutego i marca, pomniejszoną o ewentualne rezygnacje. Tym samym, firma B. należność za sprzedaż licencji w terminie od 1 lutego do 31 marca (dwa miesiące kalendarzowe) dostanie na początku maja, uznając że obowiązek podatkowy VAT i przychód podatkowy powstał w tym właśnie miesiącu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie momentu powstania przychodu jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

  1. Treść art. 14 ust. 1c ww. ustawy stanowi, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: 1) wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

A zatem przychód powstaje – co do zasady – w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura albo zostanie uregulowana należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem jak i usługami informatycznymi. Wnioskodawca udostępnia licencje na użytkowanie dodatków przez firmę z siedzibą w Australii. Funkcjonowanie tej firmy można porównać do działania sklepu internetowego, pełniącego rolę pośrednika. Wnioskodawca dopiero po okresie 30 dni od momentu zakupu/udzielenia licencji wie ile tych licencji zostało wykupione. Po przekroczeniu progu 500$ i upływie wspomnianych 30 dni, zostaje wygenerowany raport przez firmę australijską, przekazujący informację ile licencji zostało udzielonych. Zapłata za udzielenie licencji jest płatna w momencie otrzymania raportu od tej firmy.

Wnioskodawca uważa, że zarówno w opisanym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym przychód powstanie z chwilą zapłaty (uregulowania należności), czyli też z momentem równoznacznym z otrzymaniem raportu za zakupione licencje.

W przedmiotowej sprawie – jak wynika z opisu sprawy – nie mamy zatem do czynienia z usługami rozliczanymi w okresach rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1e cytowanej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h). Z kolei w myśl art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, że przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku zbycia towarów handlowych powstaje w dniu wydania rzeczy nabywcy. Wyjątek od tej zasady stanowi:

  • wystawienie faktury w terminie wcześniejszym niż faktyczne wydanie tej rzeczy – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
  • uregulowanie należności przed wydaniem rzeczy – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Wobec powyższego należy wskazać, że przychód powstaje w dacie zaistnienia jednego ze zdarzeń przedstawionych w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem przychód powstanie w dniu wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura albo zostanie uregulowana należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.

Mając na względzie ww. przepisy w odniesieniu do przedstawionego we wniosku opisu sprawy, stwierdzić należy, że ustalenie momentu uzyskania przez Wnioskodawcę przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, winno nastąpić zgodnie z ogólnymi zasadami uzyskiwania przychodu z tego źródła przychodów, określonymi w ww. art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, że moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w cyt. przepisie (dzień wydania rzeczy, wykonania usługi, wystawienia faktury, albo uregulowania należności). W omawianej sprawie chwila zapłaty (uregulowania należności) jest taka sama jak data otrzymania raportu za zakupione licencje, określającego ich ilość.

W konsekwencji uznać należy, że w przedmiotowej sprawie – zarówno w opisanym stanie faktycznym jak i zdarzeniu przyszłym – przychód powstaje w momencie otrzymania wpłaty za realizowaną usługę.

Wobec powyższego, postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozstrzygnięty w odrębnym terminie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj