Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-826/14-3/AM
z 15 października 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2014 r. (data wpływu 17 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o Sp. K (dalej „Spółka”) została utworzona 5 stycznia 2012 roku. Jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy. Aktualnymi wspólnikami spółki są:

  1. spółka M. sp. z o. o.,
  2. pan Marcin K. oraz
  3. spółka F. (dalej: „F.").

Fox podjął decyzję o sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce na rzecz Wnioskodawcy - pana L. D. S. (dalej: „Wnioskodawca"). Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów).

Aktualnie trwają negocjacje celem sfinalizowania sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce na rzecz Wnioskodawcy pomiędzy Wnioskodawcą, spółką oraz F. W ramach negocjacji spółka i Wnioskodawca dokonują ustaleń m.in. w zakresie rozliczenia przyszłego wspólnika (Wnioskodawcy) ze spółką w przypadku wystąpienia ze spółki, jak również w przypadku obniżenia wkładu wniesionego przez przyszłego wspólnika (Wnioskodawcę) do spółki. W celach organizacyjnych ustalenia pomiędzy Spółką a Wnioskodawcą zostały spisane w formie porozumienia, z którego wynika, że w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki, jak również w przypadku obniżenia wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę, Spółka wypłaci Wnioskodawcy środki pieniężne z tytułu wypłaty kwoty stanowiącej udział kapitałowy na moment wystąpienia ze Spółki lub obniżenia wkładu w tej Spółce. Spółka przewiduje również możliwość częściowego rozliczenia z Wnioskodawcą w formie innej niż pieniężne składniki majątkowe (np. Rzeczy ruchome), o czym Spółka poinformuje Wnioskodawcę w przypadku zaistnienia takiej sytuacji. Wnioskodawca przewiduje możliwość zaistnienia sytuacji, w której konieczne będzie wystąpienie Wnioskodawcy ze Spółki bądź obniżenie wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym Wnioskodawca rozważa skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych ewentualnego wystąpienia ze Spółki w przyszłości lub podjęcia decyzji o zmniejszeniu wkładu w Spółce.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy otrzymane przez Wnioskodawce w związku z wystąpieniem ze Spółki środki pieniężne stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu? Jeżeli tak, jak powinien być prawidłowo ustalony dochód do opodatkowania?
  2. Czy otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wystąpieniem ze Spółki inne składniki majątkowe stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu? Jeżeli tak, jak powinien być prawidłowo ustalony dochód do opodatkowania?
  3. W jaki sposób Wnioskodawca powinien traktować przychód uzyskany w związku z obniżeniem wkładu wniesionego przez niego do Spółki?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1. W zakresie pytania Nr 2 i 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy, gdy wspólnik występujący ze spółki osobowej otrzyma w rozliczeniu spłatę udziału w pieniądzu, to w momencie otrzymania tych środków powstanie u niego przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stosownie do treści art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej „updof") jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Przy czym w myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).

Zgodnie z tą zasadą dochody z udziału w spółce cywilnej opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika w stosunku do jej udziałów. Udział wspólnika występującego ze spółki w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik występujący ze spółki uczestniczył w zyskach spółki.

W mysi art. 14 ust. 1 updof, za przychód z działalności, o które i mowa w art. 10 ust 1 pkt 3 uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 updof, przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Jednocześnie art. 14 ust. 3 pkt 11 powołanej ustawy stanowi, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.

W myśl art. 24 ust. 3c updof, dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

Zatem, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa podatkowego wskazać należy, iż środki pieniężne otrzymane przez wspólnika w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej w części stanowiącej nadwyżkę ponad kwotę odpowiadającą uzyskanej przed wystąpieniem nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 updof, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce stanowią przychód z działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc z otrzymanej kwoty należy wyłączyć tę część otrzymanych przez wspólnika kwot, która została już opodatkowana podatkiem dochodowym, a nie została wcześniej otrzymana przez wspólnika. Tak ustalona kwota stanowi przychód z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem w przedmiotowej sprawie, gdy wartość wypłaconego udziału kapitałowego w majątku spółki komandytowej nie przekroczy środków dotychczas niewypłaconych wspólnikowi, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną jest różnica między tak ustalonym przychodem, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce. Oznacza to, że celem określenia dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych określony powyżej przychód powinien być odpowiednio pomniejszony o wydatki, jakie poniósł wnioskodawca na nabycie praw i obowiązków w spółce.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż jeżeli otrzymane przez Wnioskodawcę z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej środki pieniężne nie przekroczą wartości określonej w przepisie art. 14 ust. 3 pkt 11 updof, tj. nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce, nie powstanie u Wnioskodawcy przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj