IPTPP2/443-255/12-2/JN, Dyrektor - IPTPP2/443-255/12-3/JN">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP2/443-255/12-3/JN
z 19 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP2/443-255/12-3/JN
Data
2012.06.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
odroczenie
termin płatności
usługi finansowe


Istota interpretacji
Moment powstania obowiązku podatkowego



Wniosek ORD-IN 325 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 20 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem VAT, jest przedsiębiorcą wyspecjalizowanym w oferowaniu usług o charakterze finansowym dla podmiotów działających na rynku medycznym. W ramach prowadzonej działalności finansowej Spółka w szczególności zamierza oferować swoim kontrahentom, którymi są szpitale zarówno publiczne, jak i niepubliczne, usługę finansowania zakupu sprzętu medycznego.

W praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy Szpital organizuje przetarg na dostawę sprzętu medycznego (gdzie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wskazane są zasady płatności np. w kilku ratach). Startując do wspomnianych przetargów Spółka zamierza oferować Szpitalowi dostawę określonego sprzętu medycznego oraz usługę finansowania. Innymi słowy na gruncie umów zawieranych pomiędzy Spółką a Szpitalem, Spółka występować będzie zarówno w roli dostawcy sprzętu medycznego, jak i podmiotu, który z własnych środków finansuje zakup sprzętu medycznego przez Szpital, umożliwiając dokonanie zapłaty w terminach istotnie odbiegających od tych, jakie funkcjonują na rynku w przypadku sprzedaży towarów. W szczególności w ramach omawianej usługi w zamian za określone wynagrodzenie Spółka umożliwiać będzie Szpitalowi „Odroczenie” w czasie terminu płatności za dostarczony sprzęt medyczny. Innymi słowy Spółka zamierza dokonywać dostawy sprzętu medycznego na rzecz Szpitala po ustalonej z góry cenie oraz jednocześnie świadczyć usługę polegającą na „odroczeniu” płatności ceny za nabyty sprzęt medyczny w zamian za określone wynagrodzenie (przy czym termin zapłaty ceny bądź jej części mogą być „oddalone” od momentu dostawy nawet do kilkunastu/kilkudziesięciu miesięcy).

Wynagrodzenie Spółki z tytułu świadczonej na rzecz Szpitala usługi finansowania zakupu sprzętu medycznego w zależności od zasad zawartych w umowie przyjmować będzie jedną z następujących form:

  • stałej określonej z góry kwoty (prowizji) uwzględniającej w szczególności zmianę wartości pieniądza w czasie, i/lub
  • odsetek w określonej wysokości.

Spółka wystawiać będzie na rzecz Szpitala fakturę obejmującą wynagrodzenie za dostawę sprzętu medycznego oraz wynagrodzenie za świadczoną usługę finansowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy momentem powstania „obowiązku podatkowego” w VAT (momentem kiedy należy rozliczyć/wykazać przedmiotową transakcję dla celów VAT) każdorazowo będzie moment otrzymania przez Spółkę wynagrodzenia (postaci z góry określonej kwoty i/lub odsetek) bądź moment upływu terminu płatności (moment wymagalności) wspomnianego wynagrodzenia, w zależności od tego który z tych momentów nastąpi wcześniej...

Zdaniem Wnioskodawcy, momentem powstania „obowiązku podatkowego” w VAT (momentem kiedy należy rozliczyć/wykazać przedmiotową transakcję dla celów VAT) będzie każdorazowo moment otrzymania przez Spółkę wynagrodzenia (postaci z góry określonej kwoty i/lub odsetek) bądź moment upływu terminu płatności (moment wymagalności) wspomnianego wynagrodzenia, w zależności od tego który z tych momentów nastąpi wcześniej. Ewentualne wcześniejsze wystawienie faktury dokumentującej przedmiotową usługę spowoduje konieczność ujęcia przedmiotowej transakcji z chwilą wystawienia faktury.

Należy podkreślić, iż w przypadku czynności zwolnionych z VAT trudno jest mówić o momencie powstania obowiązku podatkowego. Właściwszym wydaje się posługiwanie terminem momentu, w którym należy rozliczyć omawianą transakcję dla celów VAT tj. ująć/wykazać w odpowiednim okresie rozliczeniowym.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jednocześnie, mając na względzie specyfikę planowanej przez Spółkę usługi, w jej ocenie istota świadczenia sprowadza się do zapewnienia finansowania dostaw sprzętu medycznego. Świadczenie wykonywane przez Spółkę, ma jej zdaniem, charakter ciągły. Zatem właściwym, zdaniem Spółki, jest przyjęcie, iż rzeczywiste otrzymanie wynagrodzenia (zarówno w formie z góry ustalonej kwoty, jak i odsetek), jeśli wspomniane wynagrodzenie zostanie otrzymane przed terminem jego wymagalności, powinno być momentem, w którym realizowana transakcja (w odpowiedniej części odpowiadającej wartości otrzymanego wynagrodzenia) powinna zostać ujęta dla celów VAT.

Jednocześnie, w sytuacji nieotrzymania wynagrodzenia (bądź w formy z góry określonej kwoty bądź w formie odsetek) do momentu upływu terminu jego wymagalności (wskazanego w umowie) zdaniem Spółki, powinna ona ująć przedmiotową transakcję (w odpowiedniej części odpowiadającej wartości należnego wynagrodzenia) z momentem upływu terminu wymagalności danej części wynagrodzenia.

Mając przy tym na względzie brzmienie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, zdaniem Spółki, ewentualne wcześniejsze (od otrzymania wynagrodzenia/upływu terminu jego płatności) wystawienie faktury dokumentującej przedmiotową usługę spowoduje konieczność ujęcia przedmiotowej transakcji z chwilą wystawienia takiej faktury.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki momentem powstania „obowiązku podatkowego” w VAT (momentem kiedy należy rozliczyć/wykazać przedmiotową transakcję dla celów VAT) każdorazowo będzie moment otrzymania przez Spółkę wynagrodzenia (postaci z góry określonej kwoty i/lub odsetek) bądź moment upływu terminu płatności (moment wymagalności) wspomnianego wynagrodzenia, w zależności od tego który z tych momentów nastąpi wcześniej. Ewentualne wcześniejsze wystawienie faktury dokumentującej przedmiotową usługę spowoduje konieczność ujęcia przedmiotowej transakcji z chwilą wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) – art. 7 ust. 1 ustawy.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…) – art. 8 ust. 1 ustawy.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Podstawowa zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług została sformułowana w art. 19 ust 1 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – art. 19 ust. 4 ustawy.

W świetle art. 19 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi.

W oparciu o art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem, jest przedsiębiorcą wyspecjalizowanym w oferowaniu usług o charakterze finansowym dla podmiotów działających na rynku medycznym. W ramach prowadzonej działalności finansowej Spółka w szczególności zamierza oferować swoim kontrahentom, którymi są szpitale zarówno publiczne, jak i niepubliczne, usługę finansowania zakupu sprzętu medycznego.

W praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy Szpital organizuje przetarg na dostawę sprzętu medycznego (gdzie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wskazane są zasady płatności np w kilku ratach). Startując do wspomnianych przetargów Spółka zamierza oferować Szpitalowi dostawę określonego sprzętu medycznego oraz usługę finansowania. Innymi słowy na gruncie umów zawieranych pomiędzy Spółką a Szpitalem, Spółka występować będzie zarówno w roli dostawcy sprzętu medycznego, jak i podmiotu, który z własnych środków finansuje zakup sprzętu medycznego przez Szpital, umożliwiając dokonanie zapłaty w terminach istotnie odbiegających od tych, jakie funkcjonują na rynku w przypadku sprzedaży towarów. W szczególności w ramach omawianej usługi w zamian za określone wynagrodzenie Spółka umożliwiać będzie Szpitalowi „Odroczenie” w czasie terminu płatności za dostarczony sprzęt medyczny. Innymi słowy Spółka zamierza dokonywać dostawy sprzętu medycznego na rzecz Szpitala po ustalonej z góry cenie oraz jednoczenie świadczyć usługę polegającą na „odroczeniu” płatności ceny za nabyty sprzęt medyczny w zamian za określone wynagrodzenie (przy czym termin zapłaty ceny bądź jej części mogą być „oddalone” od momentu dostawy nawet do kilkunastu/kilkudziesięciu miesięcy).

Wynagrodzenie Spółki z tytułu świadczonej na rzecz Szpitala usługi finansowania zakupu sprzętu medycznego w zależności od zasad zawartych w umowie przyjmować będzie jedną z następujących form:

  • stałej określonej z góry kwoty (prowizji) uwzględniającej w szczególności zmianę wartości pieniądza w czasie, i/lub
  • odsetek w określonej wysokości.

Spółka wystawiać będzie na rzecz Szpitala fakturę obejmującą wynagrodzenie za dostawę sprzętu medycznego oraz wynagrodzenie za świadczoną usługę finansowania.

Mając na uwadze powyższy opis sprawy należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy przy świadczeniu przedmiotowych usług, będzie powstawał z momentem wykonania takiej usługi, tj. z chwilą zapłaty należnych prowizji (odsetek) lub z upływem terminu zapłaty należnych prowizji (odsetek). W sytuacji zapłaty przez Dłużnika części kwoty prowizji (odsetek), względnie upływu terminu zapłaty części prowizji (odsetek), obowiązek podatkowy, w odniesieniu do tej części kwoty odsetek, powstanie z momentem jej otrzymania, względnie upływu terminu ich zapłaty w tej części.

Jeżeli natomiast wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wykonania usługi.

Reasumując, momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT (momentem kiedy należy rozliczyć/wykazać przedmiotową transakcję dla celów VAT) będzie każdorazowo moment otrzymania przez Wnioskodawcę wynagrodzenia (zarówno w postaci prowizji i/lub odsetek), bądź moment upływu terminu płatności (moment wymagalności) ww. wynagrodzenia, w zależności od tego, który z tych momentów nastąpi wcześniej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usługi finansowania zakupu sprzętu medycznego poprzez odroczenie w czasie płatności została załatwiona odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj