Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/4512-1-567/15-3/AK
z 20 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 20 lipca 2015 r. (data wpływu 24 lipca 2015 r.) uzupełnionym pismem z 16 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT czynności aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT czynności aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 16 października o prawidłowo potwierdzone pełnomocnictwo.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług hotelowych oraz restauracyjnych. Spółka zatrudnia personel hotelu i restauracji, posiada wyposażenie hotelu i restauracji oraz wynajmuje nieruchomość zabudowaną budynkiem, w którym prowadzony jest hotel i restauracja.

Prowadzona działalność hotelowa i restauracyjna stanowi wyodrębniony w Spółce zespół składników majątkowych i niematerialnych, w tym zobowiązania, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania – stanowi, zdaniem Spółki, zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki (działalność hotelowa i restauracyjna), wchodzą następujące pozycje:

  • środki trwałe (np. składniki majątkowe stanowiące wyposażenie hotelu i restauracji),
  • inne niż środki trwałe składniki majątkowe,
  • wyposażenie,
  • materiały,
  • należności,
  • zobowiązania (w tym umowy o pracę i umowy cywilnoprawne).

W związku z planowaną zmianą struktury działalności grupy, w skład której wchodzi Spółka, planowane jest przeniesienie prowadzonej przez Spółkę działalności hotelowo-restauracyjnej (dalej: „Hotel”), w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, do istniejącej lub nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („Nowa Spółka”) w zamian za udziały w Nowej Spółce.

Nowa Spółka otrzyma zespół składników majątkowych i niematerialnych oraz przejmie pracowników Spółki, który umożliwi kontynuowanie prowadzonej obecnie przez Spółkę działalności hotelowo- restauracyjnej. Nowa Spółka będzie również najemcą nieruchomości zabudowanej budynkiem (wejdzie w prawa i obowiązki najemcy wynikające z zawartej przez Spółkę umowy najmu), w którym prowadzona jest działalność hotelowo-restauracyjna Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Hotel stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?
  2. Czy wniesienie Hotelu, będącego zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, do Nowej Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, Hotel stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Ze względu na fakt, iż Hotel stanowi zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, aport Hotelu do Nowej Spółki nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska podatnika

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (w tym zobowiązań) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych;
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym, dla uznania Hotelu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki konieczne jest wyodrębnienie składników majątkowych zarówno na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej, jak i funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o VAT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne.

Jednakże zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie dokumenty wewnętrzne Spółki.

W związku z powyższym, Spółka posiada listę pracowników przypisanych do Hotelu, wskazany został kierownik Hotelu, jako osoba odpowiedzialna za zarządzanie Hotelem. Spółka posiada wyodrębnioną strukturę organizacyjną Hotelu oraz zestawienie materialnych i niematerialnych składników Hotelu (w tym zobowiązań). Do Hotelu alokowane są składniki majątkowe związane z Hotelem, niezbędne do prowadzenia działalności m.in. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, umowy związane z przedmiotem działalności Hotelu (w tym umowa najmu budynku, w którym prowadzony jest Hotel), część środków znajdujących się na rachunku bankowym Spółki, zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania.

Hotel posiada własną nazwę tj. „B”. W konsekwencji, Hotel jest formalnie wyodrębniony w strukturze Spółki.

Ponadto, o organizacyjnym wyodrębnieniu w strukturze Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która może być przeniesiona do Nowej Spółki świadczy fakt, że Hotel prowadzi w ramach Spółki ściśle określony rodzaj działalności, który nie jest realizowany przez jakąkolwiek inną część Spółki. Działalność ta prowadzona jest w sposób samodzielny, choć w ramach struktury prawnej Spółki. Hotel posiada majątek (tj. aktywa i pasywa) niezbędny do samodzielnego prowadzenia działalności. Do Hotelu tej przypisane są umowy związane z zakresem jej działalności, a także wynikające z tych umów zobowiązania. W związku z tym, Hotel może realizować swoją działalność jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Spółka wskazuje, iż stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w praktyce organów podatkowych (np. indywidualna interpretacje prawa podatkowego z dnia 28 października 2013 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi: sygn. IPTPP2/443-682/13-2/JS).

Ze względu na fakt, iż Wnioskodawca jest najemcą, w którym prowadzony jest Hotel, po wniesieniu Hotelu do Nowej Spółki, wstąpi ona w prawa i obowiązki Spółki wynikające z umowy najmu.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, należy uznać, iż Hotel spełnia wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT.

Wyodrębnienie finansowe

Zdaniem Spółki, Hotel stanowi także zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) wyodrębniony finansowo, o czym świadczy przyporządkowanie kont w ewidencji księgowej Spółki do Hotelu. W rezultacie, będzie istniała możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań do Hotelu.

Dodatkowo, ze względu na oznaczenia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych odpowiednich możliwe jest zidentyfikowanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyporządkowanych do Hotelu.

Należy jednak podkreślić, iż ustawa o VAT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności, czy koniecznie jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych, czy sporządzanie bilansów.

W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż „wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (J. Marciniuk „Podatek dochodowy od osób prawnych. Rok 2014” Komentarz; Wydawnictwo C.H. Beck; Warszawa 2014).

Ponadto, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 10 września 2013 roku, sygn. IPTPP4/443-419/13-2/OS: „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.”

Mając na uwadze opisane powyżej okoliczności, zdaniem Spółki, Hotel spełnia warunek wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Zgodnie z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa w Ustawie o VAT, wyodrębnienie funkcjonalne zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oznacza przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (tak też np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 23 maja 2014, sygn. IPPP3/443-365/14-2/MKw).

Hotel został przeznaczony do prowadzenia stricte działalności hotelowej i restauracyjnej w konkretnym miejscu (budynku). W tym celu do Hotelu zostały alokowane składniki majątkowe konieczne do prowadzenia działalności hotelowej i restauracyjnej, w szczególności środki trwałe oraz inne niż środki trwałe składniki majątku (np. wyposażenie hotelu), prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów handlowych z kontrahentami, zobowiązania oraz pracownicy dedykowani do realizacji tego typu zadań.

Hotel po przeniesieniu do Nowej Spółki posiadać będzie także niezależne źródło przychodów z tytułu świadczenia usług hotelowych i restauracyjnych. A zatem, zdaniem Spółki, należy uznać, że Hotel jest wyodrębniony także pod względem funkcjonalnym ze struktury Spółki.

Potwierdzeniem należytego funkcjonalnego wyodrębnienia Hotelu ze struktury Spółki jest również fakt, iż kontynuowanie hotelowej i restauracyjnej przez Hotel w Nowej Spółce nie będzie wymagało przeprowadzenia restrukturyzacji organizacyjnej przejętych składników i ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych w tym zakresie.

Ponadto, w opinii Wnioskodawcy, Hotel mógłby również funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo, gdyby potencjalnie zaistniała taka konieczność. Składniki przypisane do Hotelu stanowią bowiem odpowiednio powiązaną całość i przyczyniają się do osiągania przychodu przez Hotel.

Podsumowując, zdaniem Spółki, organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie Hotelu pozwala na uznanie go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu Ustawy o VAT. W związku z powyższym, stanowisko Spółki, iż Hotel stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, należy uznać za prawidłowe.

Mając na uwadze, iż zdaniem Spółki Hotel stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, aport Hotelu do Nowej Spółki nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Końcowo należy dodać, że w ocenie Wnioskodawcy, pomimo, iż przywołane przez Spółkę interpretacje indywidualne prawa podatkowego częściowo wydane zostały na podstawie przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, to uwagi w nich zwarte, a odnoszące się do pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ze względu na swój uniwersalny charakter pozostają aktualne także w przedmiotowej sprawie.

Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska w opisanej powyżej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj