IBPBI/1/415-1114/11/AP, Dyrektor - IBPBI/1/415-1106/11/AP">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1106/11/AP
z 26 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1106/11/AP
Data
2012.01.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
polisa ubezpieczeniowa
rachunek bankowy
ubezpieczenia


Istota interpretacji
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłat za prowadzenie rachunku bankowego T.



Wniosek ORD-IN 1012 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2011r. (data wpływu do tut. Biura 28 października 2011r.), uzupełnionym w dniu 16 stycznia 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłat za prowadzenie rachunku bankowego T. – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłat za prowadzenie rachunku bankowego T. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 22 grudnia 2011r. Znak: IBPBI/1/415-1106/11/AP, IBPBI/1/415-1114/11/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 16 stycznia 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni, jako osoba prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą, rozważa dokonanie zmiany rachunku bankowego dla tejże działalności. Wybranym rachunkiem jest T. prowadzony przez Bank X. W ramach tego rachunku Wnioskodawczyni otrzymuje możliwość składania dyspozycji drogą telefoniczną oraz w formie pisemnej w oddziale banku do wszystkich dopuszczonych regulaminem transakcji. Rachunek oferuje dokonywanie przelewów oraz wydanie i użytkowanie karty płatniczej bez dodatkowych opłat. Wraz z rachunkiem Wnioskodawca otrzymuje również pakiet darmowych ubezpieczeń w Towarzystwie Ubezpieczeniowym „Twoje bezpieczeństwo” oraz „Twoja perspektywa”.

Jako posiadacz rachunku Wnioskodawczyni może wybrać jeden z niżej wyszczególnionych 7 wariantów dostępnych w ramach umowy T.

Wariant rachunku T.IIIIIIIVVVIVII
„Firma i emerytura +” składka miesięczna finansowana przez bank200zł350zł500zł700zł1000zł1500zł2000zł

Wnioskodawczyni (klientka banku), ponosząc wydatek w postaci opłaty za prowadzenie rachunku nabywa usługę główną – usługę prowadzenia rachunku bankowego, której towarzyszy, często w praktyce szereg usług dodatkowych, świadczonych na rzecz klienta bez pobrania dodatkowej opłaty. Do takich usług dodatkowych można zaliczyć usługę indywidualnego doradcy klienta, przyznanie dodatkowych kart kredytowych, udzielenie kredytu w rachunku, jak również ubezpieczenie na życie w ramach ubezpieczenia grupowego dla klientów banku. Wnioskodawca uzyskuje ochronę ubezpieczeniową wykupując usługę prowadzenia rachunku bowiem bank połączył usługę prowadzenia rachunku bankowego z usługą ubezpieczeniową świadczoną przez podmiot współpracujący z bankiem. Klient nie opłaca składki na ubezpieczenie – Bank, w ramach świadczeń dodatkowych, towarzyszących usłudze głównej, zobowiązał się opłacać składkę za klienta.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 12 stycznia 2012r., wskazano, iż:

  1. Szczegółowe warunku umowy o prowadzenie rachunku bankowego T. określają:
    • Umowa rachunku Firma i Emerytura Plus (załączona do wniosku),
    • Ogólne warunki grupowego ubezpieczenia na życie (załączone do wniosku).
  2. Odpłatność za prowadzenie rachunku bankowego T. pokrywa koszty ubezpieczeń, o których jest mowa we wniosku.
  3. Rodzaj ubezpieczenia powiązanego z ww. rachunkiem, to czasowa polisa na życie, na podstawie której, ubezpieczyciel wypłaca ubezpieczonemu świadczenie z tytułu „dożycia”. W przypadku śmierci ubezpieczonego, ubezpieczyciel dokonuje wypłaty świadczenia na rzecz uposażonego, który uprzednio został wskazany i uprawniony przez ubezpieczonego.
    Z chwilą dokonywania wypłaty świadczenia, ubezpieczyciel nalicza i pobiera podatek od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych – zgodnie z art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy koszty dotyczące prowadzenia ww. rachunku T. są elementem kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawczyni, stosownie do treści przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o pdof”), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisie art. 23 ww. ustawy o pdof.

Pojęcie kosztów uzyskania przychodu swoim zakresem obejmuje zarówno wszelkie faktycznie poniesione wydatki w celu osiągnięcia przychodów, również straty, składniki, odpisy, rezerwy, opłaty i inne wartości. Ww. ustawa o pdof wprowadza zasadę specyfiki przychodów i związaną z nią specyfikację kosztów uzyskania przychodów, gdzie kosztem uzyskania przychodu jest każdy wydatek, poniesiony w celu osiągnięcia przychodu z danego źródła. Wydatki ponoszone przez osobę fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą mogą zatem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli są łącznie spełnione dwa warunku:

  1. między wydatkami a osiągnięciem przychodu istnieje związek przyczynowo-skutkowy (bezpośredni lub pośredni),
  2. wydatek nie jest wymieniony w katalogu określonym w art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierającym wydatki, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Oznacza to, że koszty ponoszone w związku z zawartą umową rachunku bankowego osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą będzie mogła zaliczyć, jako koszty uzyskania przychodów jeżeli wykaże, że ich poniesienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca. Również w przepisie art. 61 § 1 Ordynacji podatkowej, ustawodawca nadkłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, obowiązek zapłaty podatku w formie polecenia przelewu.

Założenie rachunku bankowego konieczne jest również ze względu na obowiązek bezgotówkowego przekazania składek na ZUS przez większość płatników, w tym przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą. Możliwość korzystania z dodatkowych, bezpłatnych usług świadczonych przez Bank nie wpływa na kwalifikacje ponoszonej opłaty. Mając na uwadze, że wydatek stanowi opłatę za prowadzenie rachunku przedsiębiorcy, brak jest podstaw dla wyłączenia takiego wydatku z kosztów uzyskania przychodów. Wydatek ten nie został wymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów i pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z prowadzoną przez klienta działalnością gospodarczą. Dołączone bezpłatne do usługi głównej dodatkowe świadczenia towarzyszące, nie ograniczają możliwości zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, wydatki związane z założeniem i utrzymaniem opisanego powyżej w poz. 68 wniosku, rachunku bankowego stanowią tzw. pośrednie koszty uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Należy jednak pamiętać o tym, iż wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów) obciąża podatnika.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Ponadto przepis art. 61 § 1 Ordynacji podatkowej, nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, obowiązek zapłaty podatków w formie polecenia przelewu.

W świetle powyższego, wydatki (opłaty) związane z prowadzeniem rachunku bankowego utrzymywanego na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być co do zasady zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni, jako osoba prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą, rozważa dokonanie zmiany rachunku bankowego związanego z tą działalnością. Wybranym rachunkiem jest T. prowadzony przez Bank X. W ramach tego rachunku Wnioskodawczyni otrzyma możliwość składania dyspozycji drogą telefoniczną oraz w formie pisemnej w oddziale Banku do wszystkich dopuszczonych regulaminem transakcji. Rachunek oferuje dokonywanie przelewów oraz wydanie i użytkowanie karty płatniczej bez dodatkowych opłat. Wraz z rachunkiem Wnioskodawczyni otrzyma również pakiet darmowych ubezpieczeń w Towarzystwie Ubezpieczeniowym „Twoje bezpieczeństwo” oraz „Twoja perspektywa”. Jako posiadacz rachunku może wybrać jeden z 7 wariantów dostępnych w ramach umowy T. Wnioskodawczyni (klientka banku) ponosząc wydatek w postaci opłaty za prowadzenie rachunku nabywa usługę główną – usługę prowadzenia rachunku bankowego, której towarzyszy, często w praktyce szereg usług dodatkowych, świadczonych na rzecz klienta bez pobrania dodatkowej opłaty. Do takich usług dodatkowych można zaliczyć usługę indywidualnego doradcy klienta, przyznanie dodatkowych kart kredytowych, udzielenie kredytu w rachunku, jak również ubezpieczenie na życie w ramach ubezpieczenia grupowego dla klientów banku. Wnioskodawczyni może uzyskać ochronę ubezpieczeniową wykupując usługę prowadzenia rachunku, bowiem Bank połączył usługę prowadzenia rachunku bankowego z usługą ubezpieczeniową świadczoną przez podmiot współpracujący z Bankiem. Klient nie opłaca składki na ubezpieczenie – Bank, w ramach świadczeń dodatkowych, towarzyszących usłudze głównej, zobowiązał się opłacać składkę za klienta. Rodzaj ubezpieczenia powiązanego z ww. rachunkiem, to czasowa polisa na życie, na podstawie której, ubezpieczyciel wypłaca ubezpieczonemu świadczenie z tytułu „dożycia”. W przypadku śmierci ubezpieczonego, ubezpieczyciel dokonuje wypłaty świadczenia na przez uposażonego, który uprzednio został wskazany i uprawniony przez ubezpieczonego. Z chwilą dokonywania wypłaty świadczenia, ubezpieczyciel nalicza i pobiera podatek od dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych – art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatność za prowadzenie ww. rachunku bankowego pokrywa koszty ubezpieczeń. Ponadto jak wynika z § 3 pkt 1 Ogólnych warunków grupowego ubezpieczenia na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym ze Składką Regularną „Firma i Emerytura Plus” – przedmiotem umowy ww. rachunku jest życie ubezpieczonego oraz inwestowanie środków pochodzących ze składek wpłacanych z tytułu umowy w ramach Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych w okresie na jaki ubezpieczony przystąpił do tej umowy.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż opłaty za prowadzenie ww. rachunku bankowego, związanego z działalnością gospodarczą są w istocie ukrytą płatnością za pakiet „darmowych” ubezpieczeń, które mają charakter osobisty (tzw. ubezpieczenie na życie) oraz stanowią formę inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny. Stąd też opłaty ponoszone za te usługi, nie są bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku, lecz są również odpłatnością za polisę ubezpieczeniową lub też inwestowanie środków w fundusz inwestycyjny.

Z uwagi na brak określenia opłat za poszczególne produkty bankowe (w tym opłat związanych stricte z prowadzeniem firmowego rachunku bankowego), jedna (łączna) opłata za wszystkie oferowane w ramach pakietu produkty, nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Nadmienić należy, iż do wniosku dołączono m.in. Ogólne warunki grupowego ubezpieczenia na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym ze Składką Regularną „Firma i Emerytura Plus”. Wprawdzie co do zasady wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Zważywszy jednak na brak w ww. wniosku z dnia 26 października 2011r. informacji niezbędnych do merytorycznego rozpatrzenia tego wniosku, Organ wykorzystał w niezbędnym zakresie informacje wynikające z tego dokumentu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj