Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/4511-1-259/15-2/AN
z 13 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2015 r. (data wpływu 20 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • ustalenia kosztów uzyskania przychodów wniesienia przez Spółkę Osobową wkładu w postaci nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie równa wartości rynkowej przedmiotowego wkładu – jest prawidłowe,
  • ustalenia kosztów uzyskania przychodów wniesienia przez Spółkę Osobową wkładu w postaci nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie niższa od wartości rynkowej przedmiotowego wkładu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów wniesienia przez Spółkę Osobową wkładu w postaci nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie równa wartości rynkowej przedmiotowego wkładu oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów wniesienia przez Spółkę Osobową wkładu w postaci nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie niższa od wartości rynkowej przedmiotowego wkładu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej (dalej: „Spółka Osobowa”). Spółka Osobowa powstała z przekształcenia spółki z o.o. (dalej: „Spółka Kapitałowa”). Spółka Osobowa posiada nieruchomości (dalej: Nieruchomości) nabyte w drodze umowy sprzedaży. Nabycia Nieruchomości dokonała jeszcze Spółka Kapitałowa (nabycie nieruchomości nastąpiło przed przekształceniem Spółki Kapitałowej w Spółkę Osobową). Spółka Osobowa rozważa wniesienie Nieruchomości jako wkład niepieniężny do spółki z o.o. (dalej: „Spółka”).

Przedmiotem wkładu nie będzie przedsiębiorstwo ani zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W praktyce może wystąpić sytuacja, w której nominalna wartość obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce będzie:

  1. równa wartości rynkowej Nieruchomości;
  2. niższa od rynkowej wartości Nieruchomości, nadwyżka wartości wkładu zostanie przekazana na kapitał zapasowy.

Na moment aportu Nieruchomości będą ujęte w księgach Spółki Osobowej jako środek trwały.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. W jakiej wysokości Wnioskodawca powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu w przypadku wniesienia przez Spółkę Osobową wkładu w postaci Nieruchomości do Spółki, w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie równa wartości rynkowej przedmiotu wkładu?
  2. W jakiej wysokości jakiej wysokości Wnioskodawca powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu w przypadku wniesienia przez Spółkę Osobową wkładu w postaci Nieruchomości do Spółki, w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie niższa od wartości rynkowej przedmiotu wkładu?

Zdaniem Wnioskodawcy odnośnie pytania 1 i 2, niezależnie od wartości nominalnej obejmowanych udziałów/akcji powinien on pomniejszyć przychód podatkowy powstały w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości o koszt równy wartości początkowej Nieruchomości pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zyskach Spółki Osobowej.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do pytania 1 i 2.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

W myśl art. 8 przychody i koszty wspólników z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Przychody jakie uzyska on z tytułu wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki kapitałowej mającej siedzibę w Polsce będą zaliczone do źródła przychodu: kapitały pieniężne.

Zasady opodatkowania takiego dochodu reguluje art. 30b ustawy o PIT. Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. le ustawy o PIT.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż koszt uzyskania przychodu z tytułu wniesienia aportu do spółki kapitałowej określa się na podstawie art. 22 ust. 1e ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 22 ust. 1e ustawy o PIT, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustała się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 albo 9a, w wysokości:

  1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne;
  2. wartości:
    1. określonej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 albo 9a - jeżeli przedmiotem wkładu są udziały (akcje) albo wkłady objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
    2. określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkład w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny.
    3. określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni;
  3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie lub wytworzenie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są te inne składniki;
  4. wydatków na nabycie lub wytworzenie składnika majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie lub wartości początkowej takiego składnika majątku pomniejszonej o sumę dokonanych od tego składnika odpisów amortyzacyjnych - jeżeli składnik ten został otrzymany przez podatnika w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki;
  5. przyjętej dla celów podatkowych wartości składników majątku, wynikającej z ksiąg, ewidencji i wykazu, o których mowa w art. 24 ust. 3a i art. 24a ust. 1, określonej na dzień objęcia udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość, określona zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 albo 9a, z dnia objęcia - w przypadku gdy udziały (akcje) wnoszone w formie wkładu niepieniężnego zostały objęte w następstwie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową.

Wnioskodawca uważa, iż w przypadku gdy przedmiot wkładu w postaci nieruchomości został nabyty w zamian za środki pieniężne, zastosowanie będzie miał art. 22 ust. le pkt 3 ustawy o PIT. Koszt podatkowy powinien być więc rozpoznany w wysokości kwoty faktycznie uiszczonej w zamian za nabycie nieruchomości.

Z powyższym stanowiskiem zgadzają się organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 listopada 2012 r. wskazano, że „W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ Wnioskodawczyni obejmie udział/akcji w zamian za wkład niepieniężny w postaci obligacji. (..) …stwierdzić należy, iż kosztem uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów/akcji w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce w zamian za wkład niepieniężny w postaci obligacji, będą wydatki poniesione na nabycie tych obligacji, niezależnie od wartości nominalnej obejmowanych udziałów/akcji w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce”.

Podsumowując powyższe, ponieważ aportowane Nieruchomości będą ujęte w księgach Spółki Osobowej jako środek trwały, na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT Wnioskodawca pomniejszy przychód podatkowy powstały w wyniku wniesienia przez Spółkę Osobową wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do Spółki o koszt równy wartości początkowej Nieruchomości pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zyskach Spółki Osobowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj