Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-354/15/WRz
z 24 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowe w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 19 marca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 23 marca 2015 r.), uzupełnionym 5 czerwca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 28 maja 2015 r. Znak: IBPBI/1/4511-354/15/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 5 czerwca 2015 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność usługową opodatkowaną na tzw. zasadach ogólnych (wg skali podatkowej). W ramach tej działalności, oferuje on i wykonuje usługi w zakresie fotografii reportażowej i okolicznościowej (zdjęcia ślubne oraz portretowe w plenerze). Zdjęcia wykonuje poza zakładem. Nie sporządza odbitek fotograficznych, ani nie korzysta z firm, które takowe sporządzają, ponieważ nie ma i nie chce mieć ich w swojej ofercie. Zdjęcia wykonuje aparatem cyfrowym. Następnie zgrywa je na komputer dokonując korekt graficznych i poprawek. Po skończonych korektach Wnioskodawca nagrywa zdjęcia na płytę DVD i przekazuje ją klientowi. Jeśli klient zamówi indywidualnie zaprojektowany i zrobiony dla niego fotoalbum, wtedy sam wykonuje i projektuje indywidualny dla każdego klienta projekt na komputerze. Skończony projekt w postaci pliku graficznego przesyła do specjalizującej się w wykonywaniu fotoalbumów introligatorni lub drukarni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy zmianie formy opodatkowania na kartę podatkową, będę mógł korzystać z usług specjalistycznych, tj. usług introligatorni lub drukarni specjalizujących się w wytwarzaniu fotoalbumów?

Zdaniem Wnioskodawcy, opierając się na zapisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą "płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I Tabeli, stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli. Usługi fotograficzne wymienione zostały pod poz. 90 załącznika nr 3 do ww. ustawy. Zakres tych usług, uprawniający do skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej szczegółowo określono w poz. 90 załącznika nr 4 do tej ustawy. Obejmują one wykonywanie w zakładzie i poza zakładem fotografii, filmów i przeźroczy: portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych itp. Wykonywanie fotokopii. Wykonywanie prac powierzonych. Sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie itp. Przedmiot działalności nie obejmuje prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych.

Art. 25 ust 1 pkt 3 ww. ustawy wskazuje, że podatnicy prowadzący działalność o której mowa w art, 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne. Natomiast art. 25 ust. 3 definiuje usługi specjalistyczne, przez które rozumie się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 4. Wnioskodawca uważa, że ww. przepisy pozwalają na zastosowanie w przyszłości do działalności gospodarczej, którą prowadzi i opisuje, opodatkowania w formie karty podatkowej. Prowadzi on bowiem działalność fotograficzną, wykonując zdjęcia okolicznościowe i reportażowe, czasami korzystając z usług firm specjalistycznych, specjalizujących się w produkcji indywidualnych albumów fotograficznych, a więc firm, które świadczą usługi inne niż zgłoszony przez niego zakres działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

  1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  2. karty podatkowej.

Przy czym, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli. W załączniku Nr 3 do ww. ustawy, tj. Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, pod poz. 90 wymienione zostały usługi fotograficzne: świadczone z wykorzystaniem urządzeń do samoczynnego automatycznego naświetlania odbitek (samoczynnych printerów) usługi pozostałe. Przy czym, jak wynika z poz. 90 załącznika Nr 4 do ustawy, tj. Charakterystyki działalności usługowej i wytwórczo-usługowej objętej opodatkowaniem w formie karty podatkowej – usługi fotograficzne, to usługi wykonywania w zakładzie i poza zakładem fotografii, filmów i przeźroczy: portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych itp. Wykonywania fotokopii. Wykonywania prac powierzonych. Sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie itp., za wyjątkiem prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych.

Zgodnie natomiast z art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

  1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
  2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
  3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
  4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
  6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
  7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przy czym, w myśl art. 25 ust. 3 ww. ustawy, za usługi specjalistyczne w rozumieniu ust. 1 pkt 3, uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 4. W przepisie tym, jest więc mowa o usługach specjalistycznych względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono, a które są niezbędne do wykonania wyrobu lub świadczonej usługi.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług fotograficznych, opodatkowaną na tzw. zasadach ogólnych. Zamierza jednak zmienić zasady opodatkowanie i wybrać zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opłacany w formie karty podatkowej. W ramach tej działalności, oferuje on i wykonuje usługi w zakresie fotografii reportażowej i okolicznościowej (zdjęcia ślubne oraz portretowe w plenerze). Zdjęcia wykonuje poza zakładem. Nie sporządza odbitek fotograficznych, ani nie korzysta z firm, które takowe sporządzają, ponieważ nie ma i nie chce mieć ich w swojej ofercie. Zdjęcia wykonuje aparatem cyfrowym. Następnie zgrywa je na komputer dokonując korekt graficznych i poprawek. Po skończonych korektach Wnioskodawca nagrywa zdjęcia na płytę DVD i przekazuje ją klientowi. Jeśli klient zamówi indywidualnie zaprojektowany i zrobiony dlaniego fotoalbum, wtedy sam wykonuje i projektuje indywidualny dla każdego klienta projekt na komputerze. Skończony projekt w postaci pliku graficznego przesyła do specjalizującej się w wykonywaniu fotoalbumów introligatorni lub drukarni.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że w świetle analizowanych przepisów przychody jakie uzyskiwane będą przez Wnioskodawcę ze świadczenia usług fotograficznych, w ramach których Wnioskodawca będzie, m.in. wykonywał na indywidualne zamówienia klientów albumy fotograficzne, które po ich graficznym przygotowaniu, będą drukowane przez firmy specjalizujące się w wytwarzaniu fotoalbumów (drukarnie, introligatornie), będą mogły być opodatkowane w formie karty podatkowej. Usługi świadczone przez ww. firmy będą bowiem usługami specjalistycznymi w rozumieniu art. 25 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, których zlecenie podmiotom zewnętrznym nie wyłącza możliwości korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej (art. 25 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy). Podkreślić jednakże należy, że usługi te nie mogą sprowadzać się wyłącznie do wydruku sporządzonych przez Wnioskodawcę zdjęć (wykonania odbitek); muszą to być usługi drukarskie, introligatorskie itp. niezbędne do wykonania (wytworzenia) opracowanych przez Wnioskodawcę albumów.

Z ww. zastrzeżeniem, przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj