Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-635/14-2/MS
z 27 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2014 r. (data wpływu 4 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na doradztwie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z). W zakresie w jakim Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, jest on zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wnioskodawca jest w związku małżeńskim, z rozdzielnością majątkową. W 2013 roku, Wnioskodawca poniósł nakłady na lokal użytkowy (dalej: Lokal) w postaci wykończenia (m.in. ocieplenie dachu, wykonanie stropów i sufitów, postawienie ścianek działowych, instalacja podłogi, posadzek, drzwi, oświetlenia sufitowe, instalacje elektryczne, instalacje kanalizacyjne, CO, klimatyzacji, wentylacji) oraz wyposażenia (m.in. szafa, lada recepcyjna, zlewy) lokalu (dalej: Nakłady).

Lokal, na który Wnioskodawca poniósł Nakłady, nie jest własnością Wnioskodawcy - Wnioskodawca nie dysponuje tytułem prawnym do Lokalu. Wydatki na Nakłady nie były dokumentowane fakturami VAT, a Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nakłady zostały sfinansowane ze środków pochodzących z majątku prywatnego Wnioskodawcy. Wnioskodawca dokonał poniesienia Nakładów, gdyż został poproszony przez swoją żonę, która dysponuje tytułem prawnym do Lokalu, do wsparcia w zakresie jego wykończenia. Opisane prace wykończeniowe oraz wyposażenie lokalu użytkowego nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, lecz stanowiły prywatną, niezależną od działalności inwestycję Wnioskodawcy. Nakłady nie spełniają warunków do uznania ich przez Wnioskodawcę za środek trwały, ani nie są też w inny sposób związana z pozarolniczą działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę. W najbliższym czasie, Wnioskodawca planuje dokonać przeniesienia prawa do Nakładów do nowo założonej spółki jawnej lub spółki komandytowej (dalej: Spółka osobowa) w ramach wkładu niepieniężnego (dalej: Aport).

Wspólnikiem w Spółce osobowej będzie również inna osoba fizyczna, która w analogicznych okolicznościach poniosły analogiczne nakłady na ten sam Lokal. Aport ma zatem na celu wyodrębnienie Nakładów z majątku prywatnego wspólników Spółki osobowej i zgrupowanie ich w jednym podmiocie. W tym kontekście, Aport Nakładów właśnie do Spółki osobowej został uznany za najprostszą i jednocześnie najbardziej elastyczną formę działania. Powyższa czynność nie mieści się w zakresie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i nie będzie dokonywana w ramach tej działalności (jej przedmiotem będą składniki majątkowe sfinansowane ze środków pochodzących z majątku prywatnego Wnioskodawcy). W związku z opisanym stanem faktycznym i planowanym zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawca chciałby potwierdzić skutki planowanego Aportu do Spółki osobowej na gruncie przepisów podatkowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy z tytułu wniesienia Aportu do Spółki osobowej, Wnioskodawca będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy z tytułu wniesienia Aportu do Spółki osobowej, Wnioskodawca będzie działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1


Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 50b ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną. Ponieważ Spółka osobowa nie jest osobą prawną, w ocenie Wnioskodawcy, Aport nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka osobowa to – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca poniósł nakłady na lokal użytkowy. Wnioskodawca planuje dokonać przeniesienia prawa do nakładów do nowo założonej spółki jawnej lub komandytowej w ramach wkładu niepieniężnego. Aport ma zatem na celu wyodrębnienie nakładów z majątku prywatnego wspólników Spółki osobowej i zgrupowanie ich w jednym podmiocie.


Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), nie zawiera szczególnych unormowań odnoszących się do wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Zawiera jednakże określenie przedmiotu opodatkowania.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zysku i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.


Aby zaś mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia”, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sama sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b, którym ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.


Stosownie do tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.


Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.


W świetle powyższego, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz cytowany powyżej art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, że czynność wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do spółki osobowej – jest czynnością neutralną podatkowo. Oznacza to, że dla Wnioskodawcy, jako wnoszącego aport, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ,ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj