Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/4511-559/15-2/AM
z 19 maja 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 03 marca 2015 r. (data wpływu 05 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 05 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca nabył na podstawie aktu notarialnego - umowy sprzedaży z dnia 20 września 1999 r. udział wynoszący 1/4 części nieruchomości obejmującej grunty orne, sad, łąkę i budynek. Nieruchomość stanowiła działkę oznaczoną w ewidencji numerem 110 o powierzchni 40 arów, tj. 4.000 mkw. (dalej: Nieruchomość).


Wnioskodawca na podstawie aktu notarialnego z dnia 6 lipca 2012 r. nabył w drodze darowizny od własnej matki udział wynoszący 1/2 części Nieruchomości, w efekcie czego stał się współwłaścicielem 3/4 Nieruchomości.

Aktem notarialnym z dnia 24 listopada 2014 r. Wnioskodawca posiadający udział wynoszący 3/4 części Nieruchomości oraz pozostali współwłaściciele Nieruchomości posiadający udział wynoszący w 1/4 Nieruchomości zawarli umowę zniesienia współwłasności Nieruchomości. Z dokładniejszych metod pomiaru i obliczeń dokonanych na potrzeby projektu podziału okazało się, że powierzchnia przedmiotowej Nieruchomości wynosi w rzeczywistości w niezmienionych granicach - 4.394 mkw., a nie jak podano w księdze wieczystej 4.000 mkw.

Nieruchomość oznaczona w ewidencji numerem 110 została podzielona na (i) zabudowaną działkę oznaczoną w ewidencji numerem 110/1 o powierzchni 2.994 mkw. oraz (ii) zabudowaną działkę oznaczoną w ewidencji numerem 110/2 o powierzchni 1.400 mkw. W ramach umowy zniesienia Wnioskodawca stał się właścicielem zabudowanej działki oznaczonej numerem 110/1 o powierzchni 2.994 mkw., a pozostali współwłaściciele stali się właścicielami zabudowanej działki oznaczonej w ewidencji numerem 110/2 o powierzchni 1.400 mkw.


Z tytułu zniesienia współwłasności pozostali współwłaściciele Nieruchomości uczynili na rzec Wnioskodawcy spłatę w kwocie 90.000 złotych z tytułu zmniejszenia powierzchni posiadanej przez niego działki.


Aktem notarialnym z dnia 29 grudnia 2014 r. Wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży działki nr 110/1 za cenę 1.750.000 złotych. Tym samym w 2014 r. na podstawie (i) umowy zniesienia współwłasności z dnia 24 listopada 2014 r. oraz (ii) umowy sprzedaży z dnia 29 grudnia 2014 r. zbył cały jego udział w Nieruchomości za łączną kwotę 1.840.000 złotych. Odpłatne zbycie udziałów w Nieruchomości nie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej.

Aktem notarialnym z dnia 29 grudnia 2014 r. Wnioskodawca nabył za cenę 1.160.000 złotych na własne cele mieszkaniowe nieruchomość, stanowiącą działki oznaczone w ewidencji numerami 237/8 oraz 237/13. Działki te w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego opisane zostały jako teren zabudowy jednorodzinnej, o charakterze rezydencyjnym. Wnioskodawca poniósł koszty aktu i opłaty sądowej, obejmujące podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową od wniosku o wpis własności, taksę notarialną oraz należny od niej podatek od towarów i usług.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym w stosunku do sprzedaży w 2014 r. udziałów w Nieruchomości - w części nabytej w 1999 r. (1/3 posiadanego udziału Wnioskodawcy w Nieruchomości) - nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) updof z uwagi na upływ pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie?
  2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym w stosunku do sprzedaży w 2014 r. udziałów w Nieruchomości - w części nabytej w 2012 r. (2/3 posiadanego udziału Wnioskodawcy w Nieruchomości) - dochód Wnioskodawcy z odpłatnego zbycia udziałów w Nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału] wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia udziałów w Nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 updof, w związku z przeznaczeniem przychodu z odpłatnego zbycia Nieruchomości nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na własne cele mieszkaniowe (zakup działek nr 237/8 oraz 237/13 na własne cele mieszkaniowe)?

Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 1.


W przedstawionym stanie faktycznym w stosunku do sprzedaży w 2014 r. udziałów w Nieruchomości w części nabytej w 1999 r. (1/3 posiadanego udziału Wnioskodawcy w Nieruchomości) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) updof z uwagi na upływ pięciu]lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Ad. 2.


W przedstawionym stanie faktycznym w stosunku do sprzedaży w 2014 r. udziałów w Nieruchomości w części nabytej w 2012 r. (2/3 posiadanego udziału Wnioskodawcy Nieruchomości) dochód Wnioskodawcy z odpłatnego zbycia udziałów w Nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych . na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia udziałów w Nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 updof, w związku z przeznaczeniem przychodu z odpłatnego zbycia Nieruchomości nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na własne cele mieszkaniowe (zakup działek nr 237/8 oraz 237/13 na własne cele mieszkaniowe).


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:


  1. przepisy prawa znajdujące zastosowanie w sprawie

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) updof, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeii odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Art. 21 ust. 1]pkt 131 updof stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.


Stosownie do art. 21 ust. 25 updof za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131 uważa się wydatki poniesione między innymi na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie.


Przepis art. 30e ust. 1 updof formułuje zasadę, że od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


  1. Zbycie w 2014 r. udziałów w Nieruchomości - w części nabytej w 1999 r.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego w 2014 roku Wnioskodawca posiadał udziały w Nieruchomości nabyte w dwóch datach w następujących częściach:

  • 1/3 posiadanych udziałów w Nieruchomości nabył w 1999 r. - na podstawie umowy sprzedaży oraz
  • 2/3 posiadanych udziałów w Nieruchomości nabył w 2012 r. - na podstawie umowy darowizny.


Należy pokreślić, że opisaną w stanie faktycznym umową zniesienia współwłasności nie nastąpiło nabycie udziałów w Nieruchomości. Skutkiem umowy zniesienia współwłasności wartość udziału w Nieruchomości, jaki pierwotnie przysługiwał Wnioskodawcy we współwłasności Nieruchomości uległ zmniejszeniu, a Wnioskodawca otrzymał dopłatę. Tym samym, stwierdzić należy, że dzień zniesienia współwłasności Nieruchomości nie stanowi dla Wnioskodawcy nowej daty nabycia Nieruchomości. Przeciwnie, skutki wynikające z umowy zniesienia współwłasności należy traktować jako odpłatne zbycie części udziału w Nieruchomości.


Powyższe stanowisko, znajduje odzwierciedlenie w jednolitej praktyce organów podatkowych w tym zakresie,!tzn. zostało wyrażone m.in.

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 sierpnia 2013 r., sygn. ILPB]l/415-541/13-4/AG: „w przypadku zniesienia współwłasności z dopłatą - w sytuacji gdy dotychczasowy procentowy udział Wnioskodawcy we współwłasności nieruchomości ulegnie zmniejszeniu - wówczas czynność taka traktowana jest jako zbycie, gdyż w ten sposób ulega pomniejszeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa Wnioskodawcy nad nieruchomością, jak też stan Jego majątku osobistego”,
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2011 r., sygn. IBPBII/2/415-951/11/ŁCz: „w wyniku zniesienia współwłasności udział wnioskodawczyni w porównaniu do wartości tego udziału przed zniesieniem współwłasności nie zwiększył się, a wręcz uległ zmniejszeniu. W tej sytuacji po stronie wnioskodawczyni nie wystąpiło przysporzenie majątku, zatem częściowego zniesienia współwłasności wymienionej wyżej nieruchomości w 2010 r. nie można traktować w kategorii nabycia’)
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 listopada 2011 r., sygn. IBPBI1/2/415-867/10/HSt: „okoliczność, że udział innego współwłaściciela ulega pomniejszeniu, traktowana być musi w kategorii zbycia, gdyż w ten sposób ulega pomniejszeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (tu nieruchomości), jak też stan jej majątku osobistego”.


Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy zbycie nieruchomości, które nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej, w części odpowiadającej udziałowi nabytemu na podstawie umowy sprzedaży w 1999 r. nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu! podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ upłynęło pięć lat, licząc
od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie Nieruchomości. W konsekwencji 1/3 przychodu Wnioskodawcy ze sprzedaży Nieruchomości (odpowiadająca sprzedaży 1/3 posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w Nieruchomości) nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu Wnioskodawcy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) updof.


  1. Zbycie w 2014 r. udziałów w Nieruchomości - w części nabytej w 2012 r.

Jak wskazano powyżej, w ocenie Wnioskodawcy, część przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w Nieruchomości w 2014 r. stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c) updof w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w Nieruchomości w 2012 r. (tj. 2/3 przychodu Wnioskodawcy ze sprzedaży Nieruchomości odpowiadające sprzedaży 2/3 posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w Nieruchomości).

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c updof w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele I mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości, jeśli nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia danej nieruchomości lub prawa majątkowego zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, do których ustawodawca zaliczył m. in. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie.

W związku z powyższym, w stosunku do sprzedaży w 2014 r. udziałów w Nieruchomości - w części nabytej 2012 r. (2/3 posiadanego udziału Wnioskodawcy w Nieruchomości) - zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przeznaczeniem przychodu z odpłatnego zbycia Nieruchomości nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na własne cele mieszkaniowe (zakup działek nr 237/8 oraz 237/13 na własne cele mieszkaniowe), dochód Wnioskodawcy z odpłatnego zbycia udziałów w Nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia udziałów w Nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 updof.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy wskazać, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące. Zatem, powołane przez Wnioskodawcę interpretacje nie mogą stanowić podstawy rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcy i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj