Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1328/11/WRz
z 23 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1328/11/WRz
Data
2012.03.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
najem
pozarolnicza działalność gospodarcza


Istota interpretacji
Jakie są możliwości odliczenia niewykorzystanej ulgi od ryczałtu ewidencjonowanego oraz o podatku dochodowego od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 758 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 27 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia niewykorzystanej ulgi uczniowskiej od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia niewykorzystanej ulgi uczniowskiej od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 1985 roku Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług mechaniki pojazdowej. Działalność ta jest opodatkowana w formie ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28). W ramach tej działalności Wnioskodawca zajmuje się szkoleniem uczniów w tym zawodzie i z tego tytułu Urząd Skarbowy przyznał mu ulgi za wyszkolenie uczniów, których wysokość na dzień dzisiejszy wynosi ponad 82.000,00 zł. Z ulg tych Wnioskodawca korzysta pomniejszając należny podatek wynikający z wyliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). W związku z zamiarem wynajmu nieruchomości, której jest współwłaścicielem, zamierza uzyskiwać przychody z tytułu najmu nieruchomości na cele użytkowe (działalność handlową lub usługową). Przychody te Wnioskodawca zamierza uzyskiwać w ramach najmu prywatnego, które zgodnie z Jego wiedzą mogą być opodatkowane na tzw. zasadach ogólnych (PIT-36) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przyznaną ulgę z tytułu wyszkolenia uczniów można odliczyć od podatku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28) i innego źródła przychodów, tj. najmu prywatnego opodatkowanego na zasadach ogólnych (PIT-36) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28)...

Zdaniem Wnioskodawcy, przyznaną ulgę z tytułu wyszkolenia uczniów może wykorzystać bez względu na to czy obniżany podatek dotyczy działalności gospodarczej, czy też innego źródła przychodów, przy czym forma opodatkowania osiąganych przychodów z działalności gospodarczej czy innych źródeł np. najmu prywatnego jest bez znaczenia. Wnioskodawca uważa, że przyznaną ulgę podatkową z tytułu wyszkolenia uczniów, może odliczyć zarówno od podatku należnego z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jak i z najmu prywatnego opodatkowanego na zasadach ogólnych (PIT-36) lub w formie ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28).

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), podatnicy osiągający między innymi przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, opłacający podatek dochodowy w formie podatku zryczałtowanego (PIT-28) mogą korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów polegającej na obniżaniu zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej.

W roku 2003 nastąpiła zmiana przepisów ww. ustawy, jednakże umożliwiono podatnikom, którzy nabyli prawa do ulgi uczniowskiej i nie wykorzystali jej za lata poprzedzające 2004 rok (na zasadach praw nabytych) wykorzystanie tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r.).

W myśl art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), winno być ustawy o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 ze zm.), podatnicy, którym przysługiwało prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r. mają prawo do obniżenia podatku dochodowego opłaconego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłaconego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Analogiczna regulacja została zawarta w art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), jednakże ustawodawca w tym przepisie zastrzegł, że podatek opłacony na tzw. zasadach ogólnych (wg skali określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), może zostać pomniejszony o kwotę ulgi uczniowskiej, jeżeli kwota ta nie została odliczona od podatku opłaconego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W opinii Wnioskodawcy, istnieje zatem możliwość odliczenia niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej od należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatku uiszczanego w formie ryczałtu ewidencjonowanego, jak też od podatku należnego od dochodu uzyskanego z najmu, uiszczanego na tzw. zasadach ogólnych - zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, bądź na zasadach określonych ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W tym konkretnym przypadku prawo do dalszego korzystania z ulgi uczniowskiej odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych, nie zaś tylko do jego części należnej od dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie nadmienić należy, iż stosownie do treści art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 202, poz. 1958), odliczenie niewykorzystanej „ulgi uczniowskiej” może dotyczyć wyłącznie ulgi, o której mowa w ww. przepisach przysługującej Wnioskodawcy na zasadzie tzw. praw nabytych.

Istotnym jest również, aby ta sama kwota (część) „ulgi uczniowskiej” nie została odliczona dwukrotnie, tj. raz od zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i drugi raz od podatku dochodowego od osób fizycznych uiszczanego na tzw. zasadach ogólnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj