ILPP4/443-759/11-5/BA,

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP4/443-759/11-4/BA
z 1 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP4/443-759/11-4/BA
Data
2012.03.01


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
obrót
prawo do odliczenia
prowizje
zwrot


Istota interpretacji
1. Gdzie jest miejsce świadczenia usług świadczonych przez wnioskodawczynię, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?
2. Czy usługi świadczone przez wnioskodawczynię na rzecz firmy z Hong Kongu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski?



Wniosek ORD-IN 631 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2011 r. (data wpływu 17 listopada 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 lutego 2012 r. (data wpływu 8 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 lutego 2012 r. (data wpływu 8 lutego 2012 r.) o wskazanie przedmiotu wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni rozszerzyła zakres działalności gospodarczej o dodatkowe usługi. Jest ona zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Nawiązała współpracę ze spółką zarejestrowaną w Hong Kongu. Spółka z Hong Kongu zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną towarów za pośrednictwem Internetu. Spółka z Hong Kongu zajmuje się również sprzedażą doładowań kont przedpłaconych (tzw. doładowania kont prepaid) przez Internet. Doładowanie kont przedpłaconych klasyfikowane jest w dziale 61 PKWiU 2008 jako usługi telekomunikacyjne.

Współpraca pomiędzy spółką z Hong Kongu a Zainteresowaną przedstawiać się będzie następująco. Klienci dokonują zakupu usług bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej lub kont na internetowych portalach aukcyjnych należących do spółki zagranicznej. Wnioskodawczyni w ramach usług świadczonych na rzecz zleceniodawcy z Hong Kongu wykonuje następujące czynności:

  1. udziela Klientom (nabywcom) towarów i usług oferowanych przez spółkę z Hong Kongu, za pośrednictwem telefonu, e-maila komunikatorów, informacji na temat właściwości usług, cen, formy zapłaty, sposobu doładowania, zasad składania reklamacji oraz innych informacji udostępnionych przez zagranicznego usługodawcę;
  2. udziela zleceniodawcy informacji na temat polskiego rynku lub innych rynków wskazanych przez zleceniodawcę m.in.: informacji na temat preferencji klientów, polityki marketingowej firm konkurencyjnych itp.;
  3. świadczy pomoc techniczną i logistyczną przy obsłudze kont należących do zleceniodawcy na internetowych portalach aukcyjnych lub przy pomocy innych form wykorzystywanych do sprzedaży towarów lub świadczenia usług na odległość;
  4. udziela zleceniodawcy pomocy przy dokonywaniu rozliczeń z nabywcami towarów i usług, poprzez udostępnienie swojego rachunku bankowego, na który nabywcy dokonują wpłat za zakupione towary i zamówione usługi, a następnie przekazuje otrzymane środki zleceniodawcy po potrąceniu należnej podatnikowi prowizji oraz wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek zleceniodawcy.


Usługi Zainteresowanej na rzecz spółki z Hong Kongu polegają głównie na wykonywaniu usług wspomagających prowadzenie działalności gospodarczej oraz usług marketingowych. Za wykonywane usługi przysługuje jej wynagrodzenie prowizyjne, które zostało podzielone na dwie części. Jedna część wynagrodzenia kalkulowana jest jako prowizja za usługi pomocnicze przy prowadzeniu działalności oraz usługi o charakterze marketingowym, które mają na celu podniesienie satysfakcji klienta i w konsekwencji zwiększenie sprzedaży towarów i usług oferowanych przez spółkę z Hong Kongu. Ta część wynagrodzenia obliczana jest według progresywnej stopy procentowej od obrotu uzyskanego ze sprzedaży towarów i usług przez spółkę zagraniczną przy pomocy Wnioskodawczyni. Druga część wynagrodzenia - obliczana jest według stałej stopy procentowej od kwoty płatności otrzymanych od klientów za zakupione towary i usługi przez spółkę z Hong Kongu za pośrednictwem Zainteresowanej.

Wnioskodawczyni również świadczy na rzecz spółki z Hong Kongu usługi pośrednictwa przy zakupie towarów i usług od polskich dostawców, a z czasem również od dostawców zagranicznych. W ramach tych usług wykonuje ona następujące czynności:

  1. wyszukuje na polskim rynku oraz rynkach zagranicznych dostawców towarów lub usług interesujących zleceniodawcę, w celu nawiązania współpracy pomiędzy tymi dostawcami, a zleceniodawcą, negocjuje według wytycznych zleceniodawcy warunki umowy i po zaakceptowaniu przez zleceniodawcę warunków, zawiera w imieniu zleceniodawcy umowy z dostawcami towarów i usług;
  2. udziela zleceniodawcy pomocy przy dokonywaniu rozliczeń z dostawcami za nabywane przez zleceniodawcę towary i usługi, poprzez regulowanie w imieniu zleceniodawcy zobowiązań ze środków pieniężnych otrzymanych od zleceniodawcy lub należnych do zleceniodawcy.


Siedziba zleceniodawcy zagranicznego znajduje się w Hong Kongu. W siedzibie spółki znajduje się również stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej zleceniodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Gdzie jest miejsce świadczenia usług świadczonych przez Wnioskodawczynię, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług...
  2. Czy usługi świadczone przez Zainteresowaną na rzecz firmy z Hong Kongu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski...


Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad. 1

Miejsce świadczenia usług dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług (ustawa VAT) określają przepisy rozdziału 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).

Przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2010 r. uwzględniają zmiany wprowadzone ustawą z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504), których celem było implementowanie do polskich przepisów zmian wprowadzonych w dyrektywie 2006/112/WE, dyrektywą 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 r.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 28b ust. 1 powołanego wyżej rozdziału 3 ustawy VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i la, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Dla celów ustalenia miejsca świadczenia usług wprowadzono w ustawie niezależną definicję podatnika (art. 28a ustawy VAT).

Zgodnie z tym przepisem postanowiono, że na potrzeby stosowania rozdziału 3 ustawy o VAT:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku – rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Jak wynika z przytoczonego wyżej przepisu, definicja podatnika dla celów ustalenia miejsca świadczenia usługi, ma szerszy zakres niż definicja zawarta w art. 15 ustawy o VAT. Zatem w rozumieniu przepisów rozdziału 3 ustawy VAT jest również osoba prawna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą (tzn. działalność producenta, handlowca lub usługodawcy) niezależnie w jakim państwie ma siedzibę.

W związku z powyższym, spółka z siedzibą w Hong Kongu, na rzecz której Zainteresowana świadczy usługi opisane w opisie sprawy, jest podatnikiem w rozumieniu przepisów rozdziału 3 ustawy VAT.

Ponieważ opisane usługi, które są świadczone przez Wnioskodawczynię nie dotyczą przypadków przedstawionych w art. 28e, art. 28f ust. 1 i la, art. 28g ust.1, art. 28i, art. 28j i art. 28n, w związku z powyższym miejsce świadczenia usług należy ustalić zgodnie z przepisem art. 28b ustawy VAT. Z uwagi na fakt, że spółka zagraniczna, na rzecz której są świadczone usługi ma siedzibę w Hong Kongu i nie ma ona poza siedzibą swojej firmy innego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, to na podstawie art. 28 ust. 1 miejscem świadczenia usług przez Zainteresowaną jest Hong Kong.

Ad. 2

Przepisy art. 5 ustawy VAT określają zakres przedmiotowy ustawy.

Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy VAT, przez terytorium kraju – rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Ponieważ na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy VAT, miejsce świadczenia usług przez Wnioskodawczynię znajduje się w Hong Kongu, a więc poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni jako zarejestrowany podatnik VAT czynny nawiązała współpracę ze spółką zarejestrowaną w Hong Kongu. Spółka z Hong Kongu zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną towarów za pośrednictwem Internetu. Zajmuje się również sprzedażą doładowań kont przedpłaconych (tzw. doładowania kont prepaid) przez Internet. Usługi Zainteresowanej na rzecz spółki z Hong Kongu polegają głównie na wykonywaniu usług wspomagających prowadzenie działalności gospodarczej oraz usług marketingowych. Wnioskodawczyni świadczy także na rzecz spółki z Hong Kongu usługi pośrednictwa przy zakupie towarów i usług od polskich dostawców, a z czasem również od dostawców zagranicznych. Siedziba zleceniodawcy zagranicznego znajduje się w Hong Kongu. W siedzibie spółki znajduje się również stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej zleceniodawcy.

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania Rozdziału 3 „Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług”:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku – rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – na mocy ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Biorąc pod uwagę opis sprawy stwierdzić należy, iż Spółka z Hong Kongu spełnia definicję podatnika, określoną w art. 28a ustawy.

Zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Po dokonaniu analizy informacji zawartych we wniosku stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie wskazane w art. 28b ust. 1 ustawy zastrzeżenia nie będą miały zastosowania, zatem miejsce świadczenia usług będących przedmiotem pytania, ustalane będzie na podstawie zasady ogólnej wyrażonej w tym przepisie.

Ad. 1

Reasumując, miejscem świadczenia (opodatkowania) usług świadczonych przez Zainteresowaną będzie terytorium Hong Kongu, tj. miejsce gdzie usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Ad. 2

Cyt. powyżej art. 5 ustawy nie jest klasycznym katalogiem czynności będących przedmiotem opodatkowania, czyli zdarzeń lub sytuacji, których zaistnienie wiąże się z wystąpieniem określonych obowiązków prawnopodatkowych w zakresie podatku od towarów i usług, lecz jest katalogiem czynności, które są opodatkowane w Polsce, czyli od których należy rozliczyć podatek należny (lub w przypadku zwolnienia – zastosować zwolnienie). Różnica sprowadza się do tego, że przedmiotem opodatkowania VAT są wszelkie zdarzenia i sytuacje, z którymi przepisy podatkowe wiążą określone skutki, zaś opodatkowaniu podlegają jedynie niektóre z nich.

Z powyższego wynika zatem, iż ustawa o podatku od towarów i usług reguluje wyłącznie czynności, których miejscem świadczenia było/jest lub będzie terytorium kraju (tj. Rzeczypospolitej Polskiej), w żaden sposób nie odnosi się ona do czynności, dla których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium innych państw.

W myśl art. 2 pkt 1 ustawy, przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…).

Tym samym, usługi świadczone przez Zainteresowaną, dla których miejsce świadczenia będzie znajdowało się na terytorium Hong Kongu, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w części dotyczącej określenia miejsca świadczenia usług. Natomiast w pozostałych zakresach wydane zostały w dniu 1 marca 2012 r. odrębne interpretacje indywidualne nr ILPP4/443-759/11-5/BA, nr ILPP4/443-759/11-6/BA.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj