Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-263/12-2/BH
z 16 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-263/12-2/BH
Data
2012.04.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
prawo do odliczenia
składnik majątkowy


Istota interpretacji
dokonując nabycia towarów na terenie Polski Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego



Wniosek ORD-IN 559 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5.03.2012 r. (data wpływu 7.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do doliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem Aktywów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7.03.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do doliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem Aktywów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka A jest spółką z siedzibą w Polsce (lub „Sprzedający”). Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku VAT w Polsce. Sprzedający i Spółka B UK nie są podmiotami powiązanymi.Sprzedający prowadzi działalność gospodarczą w Polsce polegającą na wytwarzaniu komponentów i szerokiego asortymentu niskiego i średniego napięcia urządzeń elektrycznych. Działalność gospodarcza i produkcyjna Sprzedającego prowadzona jest w fabryce zlokalizowanej w Łodzi, będącej własnością Sprzedającego. Fabryka Sprzedającego składa się z trzech wydziałów produkcyjnych, w tym mechanicznego, tworzyw sztucznych i wydziału montażu. W ramach trzeciego wydziału, czyli wydziału montażu, Sprzedający produkuje trzy główne rodzaje produktów, tj.: wyłączniki silnikowe (MBS), łączniki (CK, CLD) i bezpieczniki (standard brytyjski).

W dziale montażu Spółki A produkowane są bezpieczniki (zwane dalej: „Produktami”). Produkty przeznaczone są do stosowania w urządzeniach elektrycznych i infrastrukturze pracującej zgodnie z brytyjskimi standardami określonymi przez techniczne i technologiczne wymogi, zapotrzebowanie rynku (np. większe bezpieczeństwo użytkowania oraz wyższa niezawodność produktu w stosunku do europejskich standardowych wyłączników, IEC) i otoczeniem prawnym. Z tego też powodu Produkty przeznaczone są na takie rynki jak Wielka Brytania, Indie, Kanada, Australia, itd.Spółka B UK zdecydował się zawrzeć umowę kupna (dalej: „Umowa”) ze Spółką A Polska.

Przed zawarciem umowy, Kupujący nie posiadał żadnego ludzkiego i technicznego zaplecza w Polsce. W konsekwencji, przed zawarciem Umowy Spółka B UK nie posiadał stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce w rozumieniu polskich przepisów o VAT. Kupujący dokonał rejestracji dla celów podatku VAT w Polsce w związku z Umową zawartą ze Sprzedającym. W szczególności, w związku z realizacją Umowy oraz w późniejszym okresie Kupujący będzie zaangażowany w pewne czynności, które mogą być opodatkowane polskim podatkiem VAT (szczegóły zostały opisane w punkcie 3 w opisie zaistniałych stanów faktycznych i zdarzenia przyszłego).

1. Przedmiot transakcji

Umowa dotyczy sprzedaży (dalej: „Transakcja”) wybranych aktywów z linii produkcyjnej związanej z produkcją i dystrybucją Produktów (dalej: „Aktywa”). Przedmiotowa linia produkcyjna nie była organizacyjnie wydzielona (na przykład, jako oddział) w ramach przedsiębiorstwa Spółka A Polska.

W oparciu o zawartą Umowę następujące Aktywa podlegały sprzedaży na rzecz Spółki B UK:

A. ruchome aktywa materialne

  • Maszyny znajdujące się w fabryce Spółki A Polska, odpowiednio dostosowane do celów wytwarzania Produktów; omawiane aktywa nie zostały wywiezione poza terytorium Polski w wyniku Transakcji; intencją Kupującego jest jednak przeniesienie maszyn poza granice Polski po upływie pewnego okresu, który według planów ma nie przekroczyć jednego roku (dalej: „Okres przejściowy”);
  • Komponenty (materiały) wykorzystane w procesie wytwarzania produktów, w momencie zawierania Transakcji będące własnością Spółka A Polska; omawiane Aktywa nie zostały wywiezione poza terytorium Polski w wyniku Transakcji, ponieważ będą one używane w Polsce w celu wytworzenia Produktów;
  • Wyroby gotowe (zapasy) w momencie Transakcji będące własnością Sprzedającego; w wyniku realizacji Transakcji, te Aktywa zostały wysłane między innymi z Polski na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

B. aktywa niematerialne, w szczególności

  • know-how i własności intelektualne związane z Produktami;
  • odpowiednia Lista Klientów i Dostawców, istotna w odniesieniu do produkcji i dystrybucji Produktów;
  • obowiązek zakazu konkurencji tj. obowiązek Spółka A Polska, że (po zawartej Transakcji) powstrzyma się od działań konkurencyjnych w stosunku do Kupującego wobszarze produkcji i dystrybucji Produktów;
  • pozostałe aktywa niematerialne.

Jak wskazano powyżej, działalność gospodarcza Sprzedającego obejmuje swoim zakresom produkcję w oparciu o kilka linii produkcyjnych, natomiast zawarta Umowa obejmowała sprzedaż tylko wybranych Aktywów związanych wyłącznie z jedną linią produkcyjną przeznaczoną do wytworzenia Produktów. Następujące Aktywa związane z linią produkcyjną będącą przedmiotem Umowy, służące wytwarzaniu Produktów, nie zostały przekazane Kupującemu (pozostały one własnością Sprzedającego):

  • prawa przynależne do majątku nieruchomego (polska fabryka);
  • pracownicy zaangażowani w proces produkcji i dystrybucji Produktów;
  • środki pieniężne lub ich ekwiwalenty;
  • wierzytelności i zobowiązania Spółki A Polska związane z produkcją i dystrybucją Produktów, które powstały przed Transakcją.

Zgodnie z umową Spółka B UK była zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia na rzecz Sprzedającego, w zamian za wydane Aktywa. W umowie strony postanowiły odpowiednio podzielić wynagrodzenie i przyporządkować jego części do poszczególnych Aktywów przekazanych Kupującemu.

2. Sposób opodatkowania VAT sprzedaży Aktywów przez Sprzedającego

  • Spółka A Polska zastosowała następujący sposób opodatkowania VAT Aktywów sprzedanych Kupującemu:
  • Spółka A Polska potraktowała dostawę maszyn i komponentów jako sprzedaż lokalną towarów podlegającą opodatkowaniu polskim podatkiem VAT według stawki podstawowej 23%;
  • Spółka A Polska potraktowała dostawę wyrobów gotowych do Wielkiej Brytanii jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
  • Spółka A Polska potraktowała dostawę aktywów niematerialnych jako świadczenie usług na rzecz Kupującego, niepodlegającą opodatkowaniu polskim VAT (opodatkowane VAT w Wielkiej Brytanii, gdzie Kupujący posiada siedzibę).

3. Współpraca gospodarcza pomiędzy Spółką A Polska a Spółką B UK w Okresie Przejściowym

W dalszej perspektywie, ostatecznym celem Spółki B UK jest samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej, obejmującej produkcję i dystrybucję Produktów (dalej: „Działalność”). Ostatecznie też Kupujący zamierza prowadzić Działalność poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że intencją Kupującego jest, w pewnym momencie, przeniesienie zakupionych Aktywów trwałych do jego zakładów produkcyjnych zlokalizowanych poza granicami Polski.Niemniej jednak, do samodzielnej produkcji i dystrybucji Produktów Kupującemu nie wystarczą wyłącznie zakupione Aktywa od Sprzedającego.

W Okresie Przejściowym po transakcji, Spółka B UK nie będzie posiadała w Polsce ani (i.) odpowiedniego miejsca (fabryki) przystosowanego i spełniającego wymagania niezbędne do prowadzenia Działalności, ani też (ii.) odpowiednio przeszkolonych zasobów ludzkich (pracowników).

Mając na uwadze powyższe, Sprzedający i Kupujący zawarli odrębną umowę, na podstawie której w Okresie Przejściowym:

Spółka B UK zleci Spółce A Polska wytwarzanie Produktów na rzecz Kupującego;

  • Spółka A Polska będzie samodzielnie świadczyć usługi produkcyjne z wykorzystaniem swoich własnych zasobów ludzkich, zakładu produkcyjnego oraz wiedzy eksperckiej;
  • dla celów świadczenia usługi produkcyjnej, Spółka B UK dostarczy Spółce A Polska niezbędnych maszyn i surowców (potrzebnych w procesie produkcji); niezbędne do procesu produkcji surowce Spółka B UK będzie nabywała od Sprzedawcy podczas procesu produkcji, przedmiotowe maszyny i surowce pozostawać będą własnością Spółki B UK;
  • zgodnie z postanowieniami zawartej umowy, w zamian za usługi produkcyjne, Spółka A Polska otrzyma odpowiednie wynagrodzenie od Spółki BUK;
  • dodatkowo, Spółka B UK wyśle na szkolenia odbywające się w Spółce A Polska odpowiednią liczbę swoich pracowników (dalej: „ Pracownicy) po to, aby mogli oni zdobyć odpowiednią wiedzę na temat procesu wytwarzania Produktów; Spółka A Polska jest umownie zobowiązana do przeprowadzenia odpowiednich szkoleń dla Pracowników.


Spółka B UK, będąc właścicielem wytworzonych Produktów, zamierza wysyłać je do swoich klientów/magazynów zlokalizowanych poza Polską, co oznacza, że w tym momencie Spółka B UK nie przewiduje dystrybucji Produktów w Polsce.

Mając na uwadze powyższe, w okresie przejściowym, Kupujący posiadać będzie pewną część infrastruktury technicznej w Polsce, która zostanie udostępniona Spółka A Polska dla celów świadczenia przez ten podmiot, odpowiednich usług produkcyjnych (jednak bez praw do nieruchomości, w szczególności Kupujący nie będzie miał żadnych praw do zakładu produkcyjnego Spółka A Polska znajdującego się na terytorium kraju lub jego części). Spółka B UK tymczasowo oddeleguje do Polski swoich pracowników. Niemniej jednak, pracownicy ci nie będą aktywnie zaangażowani w proces produkcji i/lub dystrybucji Produktów, bądź w jakikolwiek inny proces związany z podejmowaniem decyzji dotyczących Działalności. Celem tymczasowego oddelegowania ich do Polski będzie jedynie umożliwienie odpowiedniego transferu wiedzy technicznej odnośnie procesu produkcji.

Jednocześnie, wszystkie istotne czynności kierownicze i decyzje zarządcze związane z prowadzoną Działalnością Spółka B UK sprawował będzie spoza Polski (przez odpowiednich pracowników znajdujących się poza Polską). Działanie te będą obejmować między innymi:

  • negocjowanie umów z klientami (w stosunku do ilości, ceny), składanie zleceń produkcyjnych do Spółki A Polska,
  • organizowanie transportu wytworzonych Produktów do Klientów Spółki B UK/zewnętrznych magazynów.


Ponadto, należy dodać, że w celu ustalenia podatkowych skutków przeprowadzonej Transakcji, Sprzedający również wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Biorąc pod uwagę okoliczności przytoczonego powyżej stanu faktycznego Wnioskodawca wnosi o rozstrzygnięcie, czy w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego Spółka B UK uprawniony jest do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Sprzedającego przy sprzedaży maszyn i komponentów (materiałów)...

Zdaniem Wnioskodawcy,

W świetle zaprezentowanego stanu faktycznego, Spółka B UK jest uprawniony do odliczenia podatku VAT, który został naliczony przez Sprzedającego przy sprzedaży maszyn i komponentów (materiałów).

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Jak wskazano w stanie faktycznym, Spółka B UK jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Polsce zgodnie z art. 15 ust. 1 polskiej ustawy o VAT.

Kupujący nabył Aktywa w celu produkcji i dystrybucji Produktów. W Okresie przejściowym Produkty będą wytwarzane przez Spółka A Polska na rzecz Wnioskodawcy. W rezultacie, Spółka B UK stanie się właścicielem wyrobów gotowych znajdujących się w Polsce i będzie prowadzić następnie ich dystrybucję do swoich klientów. Proces dystrybucji może obejmować: albo (i.) sprzedaż Produktów do klientów Spółki B UK spoza Polski skutkującą wysyłką sprzedanych przedmiotów poza granicę Polski lub (ii.) wywóz Produktów z Polski do zewnętrznych magazynów Kupującego zlokalizowanych poza granicami Polski, m.in. w innych państwach członkowskich UE.

Mając na uwadze powyższe, należy zauważyć, że generalnie proces dystrybucji Produktów będzie obejmował czynności podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce (dla przykładu wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, eksport towarów, lub tak zwane dostawy zrównane z wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów - w przypadku przemieszczenia własnych towarów przez Kupującego do magazynów zlokalizowanych poza Polską).

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 polskiej ustawy o VAT, podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z zakupami towarów w zakresie, w jakim towary te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,

Mając na uwadze powyższe, oczywiste jest, że na podstawie przytoczonej ogólnej zasady podatek VAT naliczony w związku z nabyciem Aktywów i obciążający Kupującego podlegać będzie odliczeniu przez Spółkę B UK. Wynika to z faktu, że nabycie Aktywów przez Wnioskodawcę jest bezpośrednio związane z jego działalnością gospodarczą, która z całą pewnością mieści się w zakresie czynności opodatkowanych podatkiem VAT w Polsce.

Według przedstawionego stanu faktycznego, Spółka A Polska potraktowała sprzedaż ruchomych aktywów materialnych jako podlegającą opodatkowaniu polskim podatkiem VAT i naliczyła podatek VAT od sprzedaży maszyn i komponentów (materiałów). Jak wykazano powyżej, nie ulega wątpliwości, że Kupujący uprawniony jest do odliczenia VAT w oparciu o ogólną zasadę wyrażoną w art. 86 polskiej ustawy o VAT. Niezależnie od tego faktu, trzeba w tym miejscu podkreślić, że polska ustawa o VAT w określonych sytuacjach, przewiduje szereg wyjątków ograniczających lub wyłączających prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego.

Zatem, aby ostatecznie stwierdzić, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Spółka A Polska, należy przeanalizować, czy wspomniane wyjątki/ograniczenia zawarte w ustawie znajdują zastosowane w stosunku do przedstawionego stanu faktycznego.

W szczególności, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 polskiej ustawy o VAT, podatnik nie jest uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego przez dostawcę w odniesieniu do transakcji, udokumentowanej fakturą, która to transakcja podlega zwolnieniu lub nie podlega opodatkowaniu VAT.

W opinii Wnioskodawcy, ograniczenie wymienione powyżej nie będzie miało zastosowania w odniesieniu do podatku VAT naliczonego przez Spółkę A Polska w związku z dokonaną sprzedażą maszyn i komponentów (materiałów), ponieważ ich sprzedaż stanowiła odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju i podlegała opodatkowaniu według odpowiedniej stawki podatku VAT. W powyższym kontekście należy zauważyć przede wszystkim, że zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt l i 3 polskiej ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów (maszyn i komponentów) jest Polska.

W efekcie, sprzedaż ta powinna podlegać opodatkowaniu polskim podatkiem VAT chyba, że Transakcja, jako taka, niepodlegałaby w ogóle opodatkowaniu VAT. W tym obszarze, w oparciu o art. 6 pkt 1 polskiej ustawy o VAT, sprzedaż przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Stąd też, w celu określenia, czy dostawy maszyn i komponentów, dokonane przez Spółkę A Polska, powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, konieczne jest ustalenie, czy przeniesienie Aktywów na podstawie umowy stanowiło zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e polskiej ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadanie

W świetle powyższej definicji określony zespół aktywów może zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa pod warunkiem m.in., że spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. zespół składników obejmuje zarówno składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania;
  2. zespół składników został organizacyjnie i finansowo wydzielony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa podatnika;
  3. zespół składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo zdolne do realizowania zadań gospodarczych we własnym zakresie.


W opinii Wnioskodawcy, niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych powyżej wyklucza możliwość uznania zespołu aktywów za zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e polskiej ustawy o VAT. W związku z powyższym, Spółka B UK stoi na stanowisku, że Aktywa nabyte od Spółki A Polska nie mogą zostać uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa ze względu na fakt, że nie spełniają one żadnego z warunków określonych powyżej.

Ad a) powyżej - aktywa i zobowiązania wyłączone z Transakcji

Jak wskazano w części dotyczącej stanu faktycznego, strony Transakcji (Sprzedający i Kupujący) postanowiły, iż niektóre aktywa niezbędne do produkcji i dystrybucji Produktów, jak również wszystkie zobowiązania, zostaną wyłączone z zakresu Transakcji. W takim przypadku (tj. gdzie po przeprowadzeniu Transakcji, niektóre aktywa i wszystkie zobowiązania pozostały po stronie Sprzedającego) Aktywa podlegające przeniesieniu na rzecz Kupującego nie mogą zostać uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa z perspektywy podatku VAT.

Ad b) powyżej - brak organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia w ramach istniejącego przedsiębiorstwa Spółki A Polska

Sprzedane przez Spółkę A Polska Aktywa nie były w żaden sposób organizacyjne wydzielone w strukturze przedsiębiorstwa Spółki A Polska. W szczególności, linia produkcyjna przeznaczona do wytwarzania Produktów (w części, która były przedmiotem transakcji) nie stanowiła niezależnego oddziału, departamentu czy działu itp. w ramach przedsiębiorstwa Sprzedającego. Ponadto, Sprzedający nie prowadził oddzielnych ksiąg rachunkowych dla omawianej linii produkcyjnej (Spółka A Polska zbierała jedynie informacje dotyczące przychodów, kosztów i rentowności tej części działalności tylko do celów zarządczych, bez ich formalnego wydzielania lub rozdzielenia).

Mając na uwadze powyższe, z punktu widzenia Wnioskodawcy nabyte Aktywa nie tworzyły ani organizacyjnie ant finansowo wyodrębnionego zespołu składników w ramach istniejącego przedsiębiorstwa Spółki A Polska, co wyklucza możliwość uznania takich składników majątku, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa do celów podatku VAT.

Ad c) powyżej - brak zdolności do prowadzenia działalności gospodarczej

W ramach istniejącego przedsiębiorstwa Spółki A Polska, zbywane Aktywa stanowiły część linii produkcyjnej przeznaczonej do produkcji i dystrybucji Produktów tj. do prowadzenia Działalności. W tym kontekście należy podkreślić, że pewne części majątku, pewne aktywa, związane z prowadzoną Działalnością zostały wyłączone z zakresu Transakcji. W szczególności dotyczy to praw do fabryki, jak również pracowników posiadających odpowiednią wiedzę w zakresie wytwarzania Produktów. W opinii Wnioskodawcy, fakt ten wyklucza możliwość traktowania przeniesionych Aktywów, jako samodzielnego przedsiębiorstwa, które byłoby w stanie samodzielnie realizować działalność gospodarczą we własnym zakresie. Niniejsze stanowisko znajduje zdecydowane potwierdzenie w zasadach wzajemnej współpracy pomiędzy Sprzedającym i Kupującym w Okresie Przejściowym. W szczególności, Spółka B UK, który zamierza tymczasowo kontynuować Działalność w Polsce (tj. zanim produkcja zostanie przeniesiona za granicę) nie jest zdolny do jej realizowania za pośrednictwem nabytych Aktywów. W związku z powyższym postanowiono, że proces produkcji Produktów zostanie zlecony w Okresie Przejściowym Spółce A Polska, a Spółka A Polska wykonywać będzie zlecone działania z wykorzystaniem własnej fabryki i angażując w ten proces własny, odpowiednio wykwalifikowany, personel.

Biorąc pod uwagę przedstawioną powyżej argumentację, Spółka B UK stoi na stanowisku, że posiada prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Spółkę A Polska przy sprzedaży Aktywów a w szczególności podatku VAT naliczonego przez Spółkę A Polska na sprzedaży maszyn i komponentów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, dotyczącego prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem maszyn i komponentów (materiałów), uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto z art. 2 pkt 27e wynika, iż dla celów stosowania ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca dokonuje nabycia wybranych aktywów od Spółki A z siedzibą w Polsce. Kupujący jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Polsce. W oparciu o zawartą umowę sprzedaży podlegać będą ruchome aktywa materialne, aktywa niematerialne w postaci know-how i własności intelektualne związane z produktami, obowiązek zakazu konkurencji oraz pozostałe aktywa niematerialne. Przedmiotem sprzedaży nie będą prawa przynależne do majątku nieruchomego. Nie zostaną również przejęci pracownicy, środki pieniężne oraz wierzytelności i zobowiązania.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Aktywów w postaci maszyn i komponentów (materiałów), w sytuacji kiedy to przejęte Aktywa nie spełniają definicji przedsiębiorstwa oraz zorganizowanej jego części w świetle art. 6 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższych regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W systemie podatku od towarów i usług obowiązuje zasada odliczenia niezwłocznego. W trakcie realizacji inwestycji odliczanie podatku naliczonego ma charakter prognozowany, planowany, a prawo do odliczenia należy przyznać podatnikowi biorąc pod uwagę podjęte przez niego czynności jednoznacznie wskazujące na skonkretyzowany zamiar wykonywania czynności opodatkowanych. Zakres prawa do odliczenia należy oceniać w oparciu o finalne przeznaczenie towarów i usług, które podatnik nabywa w związku z planowaną działalnością gospodarczą

Z wniosku wynika, iż Spółka dokonała w Polsce rejestracji dla celów podatku od towarów i usług w związku z realizacją umowy ze Sprzedającym oraz wykonywaniem w przyszłości czynności, które mogą być opodatkowane polskim podatkiem VAT. W wyniku realizacji transakcji sprzedaży Aktywów, Spółka A Polska potraktowała dostawę maszyn i komponentów jako sprzedaż towarów podlegającą opodatkowaniu stawką 23%. Jak wskazuje Wnioskodawca, intencją Kupującego jest, w pewnym momencie w przyszłości, przeniesienie zakupionych maszyn do jego zakładów produkcyjnych zlokalizowanych poza granicami Polski. Natomiast zakupione od Spółki A Polska komponenty (materiały) nie zostaną przez Spółkę B UK wywiezione poza terytorium Polski, ponieważ będą one używane w Polsce w celu wytworzenia Produktów. Jednakże Spółka B UK będąc właścicielem wytworzonych Produktów, zamierza wysyłać je do swoich klientów/magazynów zlokalizowanych poza Polską.

Zatem, w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy niezbędne do uzyskania prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem przez Spółkę maszyn i komponentów (materiałów) od Spółki A Polska. Wnioskodawca, bowiem, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a zakupione maszyny i komponenty będą służyć wykonywanym przez Spółkę czynnościom podlegającym opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, dotyczącego prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem maszyn i komponentów, uznaje się za prawidłowe.

Nadmienić należy, ze niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii uznania transakcji za transakcję dotyczącą zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Sprzedaż Aktywów jako transakcji, do której nie ma zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy przyjęto jako element zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj