Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-49/12/BK
z 11 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-49/12/BK
Data
2012.04.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy u małych podatników

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne


Słowa kluczowe
składanie deklaracji


Istota interpretacji
Prawo do składania deklaracji miesięcznych.



Wniosek ORD-IN 726 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 stycznia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do składania deklaracji miesięcznych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do składania deklaracji miesięcznych.


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 24 października 2011 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą. Przed dokonaniem pierwszych czynności w ramach tej działalności dokonała Pani zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R zaznaczając w rubryce 39 pole 1 (podatnik wybrał metodę kasową), deklarując jednocześnie pierwszy miesiąc rozliczenia tą metodą – październik 2011 r. W rubryce 44 zostawiła Pani puste pole, a w części C.2 zaznaczyła punkt 50 (będę składać deklaracje za okresy miesięczne VAT-7). W listopadzie zorientowała się Pani, że popełniła błąd, deklarując metodę kasową. Dokonała Pani więc ponownego zgłoszenia VAT-R w trybie aktualizacji danych i w rubryce 39, nie zaznaczyła nic, a w części C.2 ponownie zaznaczyła pole 50, że będzie składała deklaracje miesięczne. Uważa Pani, że postąpiła prawidłowo, gdyż deklaracja rozliczania się metodą kasową bez jednoczesnego zaznaczenia okresów kwartalnych rozliczeń była oczywistą pomyłką, która została skorygowana w aktualizacji zgłoszenia VAT-R. Nie była to natomiast rezygnacja z rozliczenia się metodą kasową bez zachowania 12-miesięcznego okresu rozliczeń tą metodą, czyli rezygnacja nieskuteczna. Niewłaściwie wypełniła Pani pierwszą deklarację VAT-R i w ustawowo przewidziany sposób dokonała jej aktualizacji.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Pani postępowanie było prawidłowe i składając deklarację VAT-7 za okresy miesięczne postępuje Pani prawidłowo...


Pani zdaniem, zgodnie ze złożonym prawidłowo zgłoszeniem VAT-R w listopadzie jest Pani podatnikiem rozliczającym się na ogólnych zasadach i składając deklaracje VAT-7 za okresy miesięczne postępuje Pani prawidłowo.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054), podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako „podatnika VAT zwolnionego” (art. 96 ust. 4 ustawy).

Natomiast w myśl art. 96 ust. 12, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego.

W myśl art. 21 ust. 1 ustawy mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń, polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2,5 i6, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosowała te metodę, zwana dalej „metoda kasową”. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Stosownie do art. 21 ust. 3 ustawy mały podatnik może zrezygnować z metody kasowej, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, w trakcie których rozliczał się ta metodą, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału, w którym stosował te metodę.

W myśl art. 99 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej złożyła Pani na formularzu VAT-R zgłoszenie rejestracyjne, w którym pomyłkowo zadeklarowała jednocześnie kasową metodę rozliczeń VAT oraz miesięczny sposób rozliczeń deklaracji VAT. W listopadzie zauważyła Pani ww. nieprawidłowość i skorygowała ją poprzez złożenie korekty zgłoszenia rejestracyjnego z prawidłowo zaznaczonym sposobem rozliczeń, tj. miesięcznie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, iż mimo popełnienia przez Panią omyłki, która została skorygowana, prawidłowym jest w tej sytuacji składanie przez Panią miesięcznych deklaracji VAT-7.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj