Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/4512-388/15-2/JF
z 11 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2015 r. (data wpływu 11 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka dokonuje importu towarów z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej na terytorium Polski. Spółka przewiduje, iż importowane przez nią towary mogą zostać objęte na terytorium Polski procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307), w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Spełnienia formalności celnych w odniesieniu do importowanych towarów Spółka dokona samodzielnie lub za pośrednictwem agencji celnej działającej na rzecz Spółki.


W przypadku objęcia importowanych towarów procedurą uproszczoną, o której mowa powyżej, Spółka zamierza rozliczyć kwotę podatku od towarów i usług należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, tj. w sposób opisany w art. 33a ust. 1-12 ustawy o VAT.


Spółka informuje, iż przed dokonaniem importu:

  1. przedstawi naczelnikowi urzędu celnego, przed którym Spółka dokonuje formalności związanych z importem towarów, wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:
    1. zaświadczenia o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach (udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość);
    2. potwierdzenie zarejestrowania Spółki jako podatnika VAT czynnego; jeżeli jednak naczelnik urzędu celnego będzie posiadał złożone przez Spółkę aktualne dokumenty, o których mowa w pkt a i b powyżej, Spółka nie będzie ich już składała (zgodnie z art. 33a ust. 3 ustawy o VAT). Alternatywnie, w przypadku obowiązku złożenia powyższych dokumentów, mogą zostać w imieniu Spółki złożone (pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań) oświadczenia o treści odpowiadającej treści powyższych dokumentów (zgodnie z art. 33a ust. 2a i 2b ustawy o VAT),
  2. pisemnie zawiadomi naczelnika urzędu celnego, przed którym Spółka dokonuje formalności związanych z importem towarów, a także właściwego dla Spółki naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku od towarów i usług należnego od importu towarów w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług - zawiadomienie zostanie przez Spółkę złożone przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego Spółka będzie stosowała takie rozliczenie.


Dodatkowo, w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, Spółka będzie przedstawiać organowi celnemu, przed którym Spółka dokonuje formalności związanych z importem towarów, dokumenty potwierdzające rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku, gdy towary zostaną objęte na terytorium Polski procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307), w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, Spółka, po spełnieniu wymogów przedstawionych w opisie stanu faktycznego, będzie uprawniona do rozliczania kwoty podatku od towarów i usług należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, tj. w sposób opisany w art. 33a ust. 1-12 ustawy o VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy:


W przypadku objęcia towarów na terytorium Polski procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307), w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, przy spełnieniu następujących warunków:

  1. przedstawieniu naczelnikowi urzędu celnego, przed którym Spółka dokonuje formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:
    1. zaświadczenia o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach (udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość);
    2. potwierdzenia zarejestrowania Spółki jako podatnika VAT czynnego - chyba że naczelnik urzędu celnego będzie posiadał złożone przez Spółkę aktualne dokumenty, o których mowa powyżej, bądź w imieniu Spółki zostaną złożone (pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań) oświadczenia o treści odpowiadającej treści powyższych dokumentów,
  2. pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu celnego, przed którym Spółka dokonuje formalności związanych z importem towarów, a także właściwego dla Spółki naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania należnego od importu podatku od towarów i usług w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług - zawiadomienie zostanie przez Spółkę złożone przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego Spółka będzie stosowała takie rozliczenie.
  3. przedstawieniu (w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów) organowi celnemu, przed którym Spółka dokonuje formalności związanych z importem towarów, dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku od towarów i usług należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług,


Spółka będzie uprawniona do rozliczania kwoty podatku od towarów i usług należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, gdyż spełnione są przesłanki wskazane w art. 33a ustawy o VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2012, poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj