Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-167/12-2/MC
z 14 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-167/12-2/MC
Data
2012.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
giełda
koszty uzyskania przychodów
spółka akcyjna
wydatek


Istota interpretacji
Czy wydatki związane z wejściem spółki na rynek NewConnect mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (dalej: „updop”)?



Wniosek ORD-IN 550 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.03.2012 r. (data wpływu 19.03.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wejściem spółki na rynek NewConnect – jest prawidłowe,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z funkcjonowaniem spółki na rynku NewConnect – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wejściem spółki na rynek New Connect i wydatków związanych z funkcjonowaniem spółki na tym rynku.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Stan faktyczny nr I

Obszarem działania spółki akcyjnej jest produkcja i sprzedaż urządzeń mających na celu ograniczanie zapylenia przy przesypywaniu i transportowaniu substancji pylących w przemyśle w szczególności w energetyce, przemyśle wydobywczym i przetwórstwie kamienia. Partnerami handlowymi spółki są firmy działające zarówno na terenie RP jak i poza granicami RP. W dniu 26 lipca 2011 roku spółka zadebiutowała w alternatywnym systemie obrotu NewConnect, organizowanym przez giełdę papierów wartościowych s.a. spółka zaznaczą że wejście na rynek NewConnect nie było związane z podwyższeniem kapitału zakładowego w rozumieniu kodeksu spółek handlowych (nie wyemitowano nowych akcji, nie podwyższono wartości nominalnej istniejących akcji).

Do alternatywnego systemu obrotu wprowadzono już istniejące akcje zwykłe na okaziciela serii a i serii b. wejście na rynek newconnect wiązało się z poniesieniem pewnych jednorazowych wydatków tj.:

  1. koszty obsługi prawnej - m.in.: przygotowania zmian w statucie spółki, sporządzenie dokumentu informacyjnego
  2. Koszty obsługi w zakresie public relations (świadczenia związane z transmisją wideo z dnia debiutu, koszty wsparcia profesjonalnej agencji pr, koszty organizacji debiutu giełdowego pod postacią m.in. cateringu w budynku warszawskiej giełdy, wynajmu sprzętu rtv, usług fotografa,)
  3. wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji agenta emisji przed krajowym depozytem papierów wartościowych s.a. - rejestracja akcji serii a. b spółki
  4. koszty prowadzenia depozytu papierów wartościowych przez ich dematerializacją
  5. koszty wprowadzenia instrumentów finansowych do obrotu - wprowadzenie akcji serii a, b -opłaty na rzecz giełdy papierów wartościowych s.a.
  6. opłata na rzecz krajowego depozytu papierów wartościowych z tytułu rejestracji akcji
  7. koszty sporządzenia dodatkowego sprawozdania finansowego spółki

Stan faktyczny nr 2.

w związku z obecnością na rynku NewConnect spółka ponosi wydatki związane m.in. z:

  1. pełnieniem przez wybrany podmiot funkcji animatora rynku (obowiązkowo) na rynku newconnect
  2. pełnieniem przez wybrany podmiot funkcji autoryzowanego doradcy (obowiązkowo)
  3. sporządzaniem kwartalnych raportów finansowych dla potrzeb giełdy
  4. udostępnianiem emitentowi informacji o osobach uprawnionych do uczestniczenia na walnym zgromadzeniu spółki - opłata na rzecz krajowego depozytu papierów wartościowych spółka zaznaczaj że dotąd poniesione wydatki związane z obecnością na rynku NewConnect nie są związane z podwyższeniem kapitału zakładowego w rozumieniu kodeksu spółek handlowych (nie wyemitowano nowych akcji, nie podwyższono wartości nominalnej istniejących akcji).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

pytanie do stanu faktycznego nr 1:

Czy wydatki związane z wejściem spółki na rynek NewConnect mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (dalej: „updop”)...

pytanie do stanu faktycznego nr 2:

Czy wydatki związane z funkcjonowaniem spółki na rynku NewConnect mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (dalej: updop”)...

Zdaniem Wnioskodawcy:

stanowisko do pytania nr 1.

W nawiązaniu do treści art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 updop. By dany wydatek został zakwalifikowany jako koszt dla celów podatku dochodowego muszą zostać spełnione niżej wymienione warunki:

  1. poniesiono koszt, przez który rozumie się ujęcie kosztu w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury albo na podstawie innego dowodu księgowego w przypadku braku faktury z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów,
  2. celowość kosztu rozumiana jako zamiar osiągnięcia przychodu obecnie lub w przyszłości poprzez utrzymanie źródła przychodów w dłuższym okresie,
  3. dany koszt nie został zawarty w katalogu wydatków w art. 16 updop spółka stoi na stanowisku, że w przypadku opisanych wydatków, przesłanki wymienione powyżej zostały spełnione. wydatki stanowiące przedmiot wniosku zostały poniesione. ich poniesienie było celowe, gdyż spółka zamierzała dzięki nim zwiększyć osiągane w przyszłości przychody, a wydatk1 związane z wejściem na rynek giełdowy nie zostały wymienione w grupie wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodu.

Wydatki związane z wejściem na rynek newconnect jako koszt ogólny służą osiąganiu przychodów w przyszłości oraz zachowaniu i zabezpieczeniu źródeł przychodów spółki. poniesione wydatki wiążą się z właściwym funkcjonowaniem spółki w związku z czym stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu updop.

Zdaniem spółki wydatki mają charakter racjonalny i brakuje podstaw prawnych do nieuznania ich za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu updop.

Dla potwierdzenia zajętego stanowiska spółka podaje kilka argumentów, które jej zdaniem przemawiają za uznaniem wydatków związanych z wejściem na newconnect za koszt uzyskania przychodu:

  1. wejście na rynek newconnect odgrywa istotny z punktu widzenia spółki efekt marketingowy. rozumie się przez to zwiększenie rozpoznawalności spółki wśród potencjalnych klientów, stwarza szansę na zapoznanie się potencjalnych klientów z portfelem oferowanych przez firmę produktów. Ponadto wejście nowej spółki na newconnect wiąże się z codziennym podawaniem w prasie, mediach elektronicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym jej nazwy, wraz z aktualnym kursem akcji. Z pewnością ma to duże znaczenie dla zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów oraz w przyszłości zwiększenie obrotów osiąganych przez spółkę.
  2. spółki obecne na giełdzie, z uwagi na obowiązki publikacyjne traktowane są jako bardziej wiarygodne. rynkowa wycena wartości przedsiębiorstwa to wyznacznik prestiżu, który ma znaczenie dla kontrahentów jaki instytucji finansowych. z pewnością w pośredni sposób ma to wpływ na generowane przychody. nie ulega wątpliwości, iż obecność na giełdzie pomaga w pozyskaniu nowych klientów oraz pozyskaniu finansowania z innych źródeł (w tym kredytów), ponieważ spółki giełdowe uważane są za bardziej stabilne. wśród obowiązków spółek giełdowych, które wpływają na lepsze ich postrzeganie przez środowisko kontrahentów i instytucji finansowych wymienić można:
    • publikację na stronach internetowych podstawowych dokumentów korporacyjnych, życiorysów zawodowych członków organ ów spółki,
    • raportów bieżących i raportów okresowych w tym finansowych,
    • informacji na temat zdarzeń korporacyjnych,
  3. wejście na rynek NewConnect i obecność w dłuższym terminie stwarza dla spółki szansę pozyskania nowych źródeł finansowania (np: kredytów, leasingu). pozyskane środki umożliwią spółce rozwój technologiczny, poprawienie jakości jej produktów, udoskonalenie strategii działania na rynku.

Wymienione działania będą miały wpływ na wzrost sprzedaży produktów jak również zachowanie i zabezpieczenie źródeł przychodów. Ponadto należy dodać, że dostępność sporządzanych przez emitentów papierów wartościowych raportów bieżących i okresowych istotnie ułatwia procedury związane z pozyskaniem źródeł finansowania.

stanowisko do pytania nr 2.

Zdaniem spółki, w nawiązaniu do treści art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 updop. By dany wydatek został zakwalifikowany jako koszt dla celów podatku dochodowego muszą zostać spełnione niżej wymienione warunki:

  1. poniesiono koszę przez który rozumie się ujęcie kosztu w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury albo na podstawie innego dowodu księgowego w przypadku braku faktury z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów,
  2. celowość kosztu rozumiana jako zamiar osiągnięcia przychodu obecnie lub w przyszłości poprzez utrzymanie źródła przychodów w dłuższym okresie,
  3. dany koszt nie został zawarty w katalogu wydatków w art. 16 updop spółka stoi na stanowisku, że w przypadku opisanych wydatków, przesłanki wymienione powyżej zostały spełnione, wydatki stanowiące przedmiot wniosku zostały poniesione.

Ich poniesienie było celowe gdyż spółka zamierzała zabezpieczyć osiągane w przyszłości przychody, a wydatki związane z funkcjonowaniem na rynku giełdowym nie zostały wymienione w grupie wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodu. należy przy tym zaznaczyć, że koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podzielić można na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie. Wydatki bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle związane z konkretnymi przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego. Aby określić czy dany koszt jest bezpośrednio, czy pośrednio związany z przychodem, należy rozstrzygnąć czy istnieje możliwość powiązania tego wydatku z przychodem osiągniętym w roku podatkowym — wymienione wydatki ponoszone przez spółkę w zakresie funkcjonowania na rynku publicznym obrotu papierami wartościowymi nie prowadzą w sposób bezpośredni do osiągania przez nią przychodów.

Spółka stoi na stanowisku, że wydatki związane z obecnością na rynku NewConnect spełniają warunki uznania ich za koszty uzyskania przychodu gdyż jako koszt pośredni związane są z działalnością gospodarczą, z której przychody podlegają opodatkowaniu. Wydatki związane z obecnością spółki na rynku NewConnect są wydatkami obligatoryjnymi, w związku z tym ich pon1esienie ma jak najbardziej charakter racjonalny, związany z bieżącym funkcjonowaniem i charakterem spółki. Należy podkreślić iż wydatki takie jak wynagrodzenie animatora rynku, autoryzowanego doradcy czy opłaty związane z obecnością akcji na rynku mają charakter wydatków związanych z zabezpieczeniem źródła przychodów. Obecność na rynku newconnect to z punktu widzenia spółki istotny efekt marketingowy w postaci stałej obecnośc1 w mediach elektronicznych. Obecność w mediach wpływa na rozpoznawalność. stwarza to szansę na dotarcie do większej grupy potencjalnych odbiorców, którym można przedstawić portfel oferowanych produktów i usług. Obecność spółki na giełdzie wpływa również na jej prestiż i zwiększa wiarygodność wśród potencjalnych i obecnych kontrahentów. Dzięki temu łatwiej nawiązać nowe relacje biznesowe, prowadzić rozmowy handlowe, a finalnie podpisywać nowe lub przedłużać istniejące kontrakty. w związku z powyższym nietrudno wskazać, że obowiązkowe opłaty na rzecz giełdy papierów wartościowych i krajowego depozytu papierów wartościowych oraz inne wydatki (poniesione do tej pory jak również przyszłe) związane z obecnością na rynku mają związek z osiąganymi przychodami, jak również zabezpieczają istniejące źródła przychodów i mogą być kwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj