Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/4510-136/15-2/KJ
z 9 lipca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • rozliczania różnic kursowych (pytanie nr 1) –jest prawidłowe;
  • braku możliwości ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnicy, która powstaje pomiędzy wartością wyrażoną w PLN wynikającą z faktury zakupu, a przeliczoną na PLN wartością, która została zapłacona w walucie obcej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka (Wnioskodawca) zawarła umowę z kontrahentem zagranicznym (Sprzedawca) na zakup usług. Sprzedawca – zgodnie z umową – wystawia Wnioskodawcy fakturę w złotych polskich. Faktury te Spółka reguluje w walucie euro.

Do przeliczenia kwot ze złotówek na euro Spółka stosuje jeden z kursów określonych poniżej, tj.:

  • kurs ustalony każdorazowo ze Sprzedawcą, wskazany na fakturze;
  • kurs sprzedaży z dnia dokonania płatności stosowany przez bank Wnioskodawcy.

Zapłata za wystawione przez Sprzedawcę faktury następuje tylko z konta walutowego EUR, którego właścicielem jest Spółka i które prowadzone jest przez bank obsługujący Spółkę.

Różnice kursowe Spółka ustala na podstawie art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, późn, 654, z późn. zm.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego może dojść do powstania (dodatnich bądź ujemnych) podatkowych różnic kursowych?
  2. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego różnica, która powstanie pomiędzy wartością wyrażoną w PLN wynikającą z faktury zakupowej, a przeliczoną na PLN wartością, która została rzeczywiście zapłacona przez Spółkę (w walucie obcej) nie stanowi przychodu podatkowego/kosztu podatkowego?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W zakresie pytania nr 1

Zdaniem Spółki, jedynie w części dotyczącej własnych środków na rachunku powstaną podatkowe różnice kursowe. Natomiast różnice pomiędzy wartością zobowiązania wyrażoną w złotych polskich a kwotą wydaną na zakup waluty obcej, w której zapłata została faktycznie uiszczona nie będą stanowiły podatkowych różnic kursowych w świetle art. 15a ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 3 oraz art. 15a ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, dodatnie/ujemne różnice kursowe powstają jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków łub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest (odpowiednio) niższa/wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

W świetle powyższych regulacji – niezależnie od tego w jakiej walucie będzie wyrażony koszt zakupionych przez Spółkę usług – w każdym przypadku, gdy Spółka dokona płatności w walucie obcej (ze środków w walucie obcej zgromadzonych na rachunku walutowym Spółki) zrealizowane zostaną różnice kursowe od środków własnych.

W zakresie pytania nr 2

Zdaniem Spółki, różnica, która powstanie pomiędzy wartością wyrażoną w PLN wynikającą z faktury zakupowej, a przeliczoną na PLN wartością, która została rzeczywiście zapłacona przez Spółkę w walucie obcej nie stanowi przychodu podatkowego/kosztu podatkowego.

Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe powstają dla celów podatkowych jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Jak wynika ze wskazanych regulacji, powstanie różnic kursowych dla celów podatkowych jest możliwe jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

  1. został poniesiony koszt, który był wyrażony w walucie obcej;
  2. koszt ten został zapłacony w walucie obcej.

W analizowanym przypadku, pierwszy ze wskazanych warunków nie został spełniony, tj. poniesiony przez Spółkę koszt był wyrażony w PLN. Zdaniem Spółki także określenie na fakturze kosztu w PLN oraz dodanie informacji o kursie EUR przyjętego przez Strony w drodze ustnego porozumienia nie można argumentować jakoby koszt został wyrażony w walucie obcej.

Tym samym, w przypadku gdy Spółka zapłaci w walucie obcej zobowiązanie określone w PLN, różnice kursowe dla celów podatkowych nie zostaną zrealizowane.

W opinii Spółki, mając na względzie, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sposób wyraźny wskazują sytuacje, w których różnice kursowe stanowią przychód/koszt uzyskania przychodu, a opisana sytuacja nie została wymieniona w katalogu zdarzeń skutkujących powstaniem różnic kursowych dla celów podatkowych, omawiane różnice nie powinny wpłynąć na wynik podatkowy Spółki. Tym samym różnica, która powstanie pomiędzy wartością wyrażoną w PLN wynikającą z faktury zakupowej, a przeliczoną na PLN wartością, która została rzeczywiście zapłacona przez Spółkę w walucie obcej nie stanowi przychodu podatkowego/kosztu podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytania nr 1 i nr 2 jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że na dzień wydania niniejszej interpretacji obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., późn, 851, z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj